Zamknij
REKLAMA

Zalety korzystania z technologii sprężonego powietrza

11:25, 02.01.2019 | Artykuł zewnętrzny

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w sprzętach codziennego użytku – w pistoletach do malowania natryskowego, sprzętach czyszczących oraz jako substancja służąca napompowaniu opon w samochodzie. Standardowa pneumatyczna sprężarka powietrza realizuje szeroki zakres prac domowych i przemysłowych, w tym profesjonalne wiercenie, szlifowanie, polerowanie i wiele innych. Poznaj najważniejsze zalety korzystania z narzędzi pneumatycznych.

Łatwe w transporcie i przechowywaniu

Urządzenia pneumatyczne, takie jak sprężarki śrubowe, sprężarki łopatkowe, kompresory, dmuchawy czy pompy próżniowe, wykorzystują sprężone powietrze, które jest łatwe w transporcie nawet na duże odległości. Sprężone powietrze można gromadzić w specjalnie skonstruowanych do tego celu zbiornikach. Przenośne butle na sprężone powietrze mogą być również używane w miejscach, gdzie nie ma układu rur (np. pod wodą).

Czyste, suche i lekkie

Czystość i suchość sprężonego powietrza jest niezwykle kluczowa w wielu sektorach przemysłu, między innymi w branży spożywczej, skórzanej, tekstylnej czy opakowań. Urządzenia pneumatyczne bazujące na sprężonym powietrzu są zwykle znacznie lżejsze w porównaniu do maszyn wyposażonych w elektryczne jednostki napędowe. Ma to duże znaczenie dla narzędzi obsługiwanych ręcznie (między innymi pneumatycznych wkrętaków i młotów).

Bezpieczne w użyciu

Sprężone powietrze działa doskonale, nawet gdy występują duże wahania temperatury lub ekstremalne warunki atmosferyczne. Nadaje się do zastosowania w maszynach do obróbki pras kuźniczych, gdy pracy towarzyszy bardzo wysoka temperatura. Ponadto, urządzenia pneumatyczne, które są nieszczelne, nie stanowią zagrożenia dla sprawności systemu. Są również bezpieczne w przypadku zdarzeń takich jak pożary czy wybuchy – elementy pneumatyczne mogą być stosowane bez obecności dużego i kosztownego urządzenia zabezpieczającego.

Trwałe, niezawodne i ekonomiczne

Systemy pneumatyczne cechują się długą żywotnością i niską awaryjnością. Ponadto, są tańsze w porównaniu do maszyn hydraulicznych. Korzystna pod względem finansowym jest także eksploatacja sprzętu, która nie wymaga regularnych konserwacji, co zmniejsza koszty ponoszone przez użytkownika. Prosta budowa i obsługa urządzeń pneumatycznych wpływa pozytywnie na ich wytrzymałość i niezawodność. 
Ponadto, narzędzia pneumatyczne, między innymi próżniowe komory chłodnicze, kompresory czy sprężarki śrubowe, w szczególności, gdy używane są w sposób ciągły w środowisku komercyjnym lub przemysłowym, są również mocniejsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku niektórych zastosowań, na przykład gdy wymagany jest wysoki moment obrotowy do dokręcenia lub poluzowania złączki. Narzędzia tego typu zazwyczaj kosztują mniej w momencie zakupu aniżeli tradycyjne elektronarzędzia. Dzięki swojej wszechstronności, mocy i łatwości obsługi, narzędzia pneumatyczne pozwalają na realizację złożonych zadań (szlifowanie, przybijanie czy malowanie natryskowe) szybciej niż przy użyciu konwencjonalnych narzędzi.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone