Szanowni Państwo zgromadzeni na sali oraz oglądający obrady online, a przede wszystkim Szanowni Mieszkańcy Kutna – zarówno obecni dziś z nami, jak i śledzący obrady za pośrednictwem transmisji internetowej. To właśnie wobec Państwa, jako mieszkańców naszego miasta, mamy obowiązek rzetelnie ocenić sposób zarządzania Kutnem oraz gospodarowania publicznymi środkami.
Stajemy dziś przed jedną z najważniejszych decyzji w roku samorządowym. Rozpatrujemy wykonanie budżetu Miasta Kutno za 2025 rok, raport o stanie miasta oraz pozostałe dokumenty, które mają być podstawą do udzielenia Prezydentowi absolutorium i wotum zaufania.
Jako Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości podchodzimy do tej oceny odpowiedzialnie. Absolutorium nie jest formalnością, a wotum zaufania nie jest gestem grzecznościowym. To ocena sposobu zarządzania miastem, finansami publicznymi, inwestycjami, majątkiem mieszkańców i jakością podejmowanych decyzji.
Na początek pragniemy wskazać kilka informacji ogólnych dotyczących wykonania budżetu oraz poczynionych inwestycji.
Dochody planowane były na kwotę ponad 352 mln zł, natomiast wykonane w kwocie ponad 339 mln zł, co stanowi 96,39%. Dochody bieżące wykonano natomiast w 96,39%, a majątkowe w 84,70%.
Przychody realizowano w 106,76%.
W kwestii wydatków, warto nadmienić, że ich wykonanie wyniosło ponad 353 i pół mln zł, przy planie ponad 378 mln 370 tys. zł, co stanowi 93,34%. Wydatki bieżące wykonano w kwocie 94,26%, a majątkowe w 86,95%.
Do budżetu Miasta wpłynęły środki pochodzące z programu „Polski Ład” jako największy zastrzyk finansowy na budowę dróg, z programu „Maluch Plus” oraz wiele innych o mniejszych kwotach, które zostały wymienione w Raporcie o Stanie Miasta za rok poprzedni. Wiele z nich to zwycięskie projekty KBO. Jako Klub wspieramy inicjatywę Budżetu Obywatelskiego, choć – jak Państwo doskonale wiedzą – walczyliśmy intensywnie o wyłączenie z niego radnych. Niestety Rada nie dojrzała jeszcze do tej decyzji.
Cieszy fakt, że większość zrealizowanych inwestycji to te, które dotyczą dróg, albowiem stan naszej infrastruktury pozostawia wiele do życzenia.
Niestety, elementem, który oceniamy negatywnie jest stan zadłużenia miasta. Kwota długu miasta zbliża się do rekordu, czyli 150 mln zł. Po raz kolejny przypominamy, że tak wielkie zadłużenie to między innymi efekt takich inwestycji jak Plac Wolności. Teraz próbujemy odczarować to miejsce za pomocą konsultacji społecznych, ale wydane na „betonozę” miliony już do budżetu miasta nie wrócą.
Mówiąc o absolutorium mamy na uwadze nie tylko finanse w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz cały aparat administrowania miastem. W tym miejscu warto wspomnieć o ogłoszonych niedawno wynikach kontroli RIO dot. gospodarki finansowej za lata 2023–2025. Jej wyniki wzbudziły w nas zdziwienie i niepokój.
Wśród wykrytych nieprawidłowości znalazły się między innymi:
Ostatecznie RIO wydała 36 wniosków pokontrolnych.
Nie kwestionujemy tego, że w mieście dzieją się rzeczy dobre, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje drogowe np. realizowaną w 2025 r. choć nieskończoną wówczas ul. Żniwną. Została dofinansowana z „Polskiego Ładu” kwotą 7,8 mln zł. Są to działania oczekiwane przez mieszkańców i należy je odnotować. Brak nadal konkretów w sprawie zapowiadanej od kilkunastu lat budowy wiaduktu do Dzielnicy Przemysłowej i to w chwili, kiedy sfery rządowe zdają się być szczególnie zaprzyjaźnione ze środowiskiem prezydenta miasta.
Dobrze, że powoli likwidowane są wieloletnie zaległości remontowe na drogach np. wyremontowano fragment ul. Skłodowskiej-Curie, Szpitalnej czy Wyszyńskiego. Mimo zapowiedzi nie wykonano remontu fragmentów ul. 3 Maja i ul. Przemysłowej.
Ale absolutorium i wotum zaufania wymagają czegoś więcej niż wskazania pojedynczych sukcesów. Wymagają przekonania, że miasto jest zarządzane w sposób przewidywalny, odpowiedzialny, przejrzysty i strategiczny. Jednocześnie trudno uznać, że skala tych działań odpowiada wyzwaniom, przed którymi stoi Kutno. Nie widzimy dziś powodów do wystawienia wysokiej oceny, ale dostrzegamy pewne sygnały, że obecny Prezydent próbuje realizować część swoich zapowiedzi.
Pozytywna opinia RIO dotycząca sprawozdania z wykonania budżetu nie zwalnia Rady Miasta z dokonania własnej oceny. RIO bada przede wszystkim zgodność formalną i prawną przedstawionych dokumentów. Rada Miasta ma natomiast prawo i obowiązek ocenić gospodarność, celowość, skuteczność oraz jakość zarządzania miastem.
Dlatego jako Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Kutno stwierdzamy, że wykonanie budżetu za 2025 rok nie daje podstaw do udzielenia Prezydentowi Miasta Kutno absolutorium. W naszej ocenie stan finansów miasta, poziom zadłużenia, wskazane przez RIO nieprawidłowości oraz sposób realizacji części zadań uzasadniają głosowanie przeciwko absolutorium. Widzimy jednak pewne pozytywne aspekty prezydentury Mariusza Sikory, w związku z czym zdecydowaliśmy o wstrzymaniu się od głosu ws. wotum zaufania.