Zamknij
13:51, 13.11.2024
Rozpoczął się Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej, czyli bezpłatne badania stóp i edukacja dla diabetyków. Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków. Co 4. cukrzyk zachoruje na stopę cukrzycową. To groźne i nieuleczalne powikłanie cukrzycy. W zapobieganiu stopie cukrzycowej kluczowa jest profilaktyka. Łódzki NFZ zaprasza cukrzyków na bezpłatne profilaktyczne badania stóp na swojej sali obsługi klienta.
13:56, 06.11.2024
Wbrew informacjom podawanym przez powstałą w październiku br. organizację zrzeszającą tylko część środowiska fizjoterapeutów, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia ma podpisanych blisko 400 umów na realizację tych świadczeń. Zgodnie z zapowiedziami Fundusz ogłosi uzupełniające konkursy na rehabilitację domową. W efekcie więcej pacjentów będzie mogło z niej skorzystać.
12:54, 03.11.2024
Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet z genetyczną skłonnością do tego raka. Profilaktyczne mastektomie finansuje NFZ. W 2023 r. w Polsce poddało się im 518 kobiet.  W Łódzkiem w tym roku 62. Kobiety obciążone rodzinnie rakiem piersi mogą skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych.
09:40, 22.10.2024
Zapalenie pęcherza moczowego to problem, który dotyka wiele osób, szczególnie kobiety. Nieprzyjemne objawy mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne życie, a nieleczone - dorowadzić do poważnych schorzeń nerek. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby szybko złagodzić dyskomfort i przyspieszyć powrót do zdrowia. Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie pęcherza, co je wywołuje oraz jak domowymi sposobami złagodzić objawy tej dolegliwości.
12:40, 16.10.2024
W tym roku w Łódzkie wykonano już rekonstrukcje piersi u 295 kobiet. Zabiegi wykonano jednoczasowo z odjęciem piersi z powodu raka. Rekonstrukcje piersi są finansowane przez NFZ bez względu na wiek BRA DAY, czyli dzień świadomości rekonstrukcji piersi, to unikatowe w Polsce wydarzenie organizowane od 10 lat przez Szpital Kopernika pod patronatem Łódzkiego NFZ
18:41, 07.10.2024
Szczepienie przeciw grypie nie chroni w 100 proc. przed chorobą. Jeśli osoba zaszczepiona zachoruje na grypę, jej przebieg będzie łagodniejszy. Najwięcej osób choruje na grypę zazwyczaj okresie styczeń-marzec. W Łódzkiem – wg raportu Sanepidu - od początku sezonu epidemicznego czyli od 1.09.2024 r. u 95 osób, za pomocą szybkiego testu antygenowego, stwierdzono grypę. 
12:26, 03.10.2024
Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, obecnie ta liczba przekracza 24 tysiące. Ryzyko zachorowania na raka piersi podczas życia kobiety wynosi od 10 do 15%.
15:43, 26.09.2024
Powódź 2024: leczenie uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim
15:46, 18.09.2024
Od 1 września 2024 r. w każdej przychodni POZ można bezpłatnie zaszczepić dziecko,  które już skończyło 9 lat, a nie skończyło 14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować  ten wirus. To jedyna onkoszczepionka, którą możemy zapewnić dzieciom.   
11:48, 11.09.2024
„Nie oszukujmy się, każdy z nas ma jakieś wady. Ale gdy chodzi o nasze dzieci, powinniśmy stanąć na głowie, by ustrzec je przed skutkami nieprawidłowej postawy" – tak rozpoczyna się kolejny film z cyklu edukacyjnego NFZ Zdrowie na pierwszym planie. Czy wada postawy, skolioza miną wraz z dorastaniem naszego dziecka? Co to jest smartfonowa szyja?  Na te i inne pytania odpowiada w naszym filmie fizjoterapeutka pediatryczna dr Justyna Bloda.
11:49, 27.08.2024
Wkrótce zadzwoni pierwszy dzwonek. Przed naszym dzieckiem, wnukiem aż 188 dni roku szkolnego. Zaczynamy kompletować wyprawkę szkolną — czas na wybór tornistra, mebli i innych akcesoriów do pokoju dziecka. Pozornie proste wybory okazują się trudne. Od tego, czy wybierzemy dobrze, zależy zdrowie i komfort naszych pociech.
11:59, 19.08.2024
Nie daj się zaskoczyć, sprawdź swoje ubezpieczenie. Podczas rejestracji na wizytę lub badanie podajesz PESEL, by potwierdzić swoje prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w NFZ. Teraz możesz w każdej chwili sprawdzić w aplikacji mojeIKP, czy system potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia.  mojeIKP to bezpłatna aplikacja na telefon, która daje dostęp do najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Teraz na swoim telefonie, dzięki aplikacji, możesz kontrolować, czy Twoje ubezpieczenie w NFZ jest aktualne. Jeśli nie, podejmij odpowiednie kroki, zanim pójdziesz do lekarza.
19:20, 08.08.2024
Od początku 2023 r. NFZ finansuje nowy rodzaj porad dla pacjentów po szpitalu z przewlekłymi ranami, stomią, czy cewnikami. Pacjent jest obejmowany taką opieką na podstawie zlecenia dla pielęgniarki, które może wystawić każdy lekarz z umową z NFZ, czyli lekarz, który wypisuje pacjenta ze szpitala lub lekarz POZ. 
09:48, 04.08.2024
Lato powoli dobiega końca, a my zaczynamy przestawiać się na normalny tryb życia. Większość z nas wakacyjne wyjazdy i błogie lenistwo ma już za sobą, nadszedł więc czas na wykorzystanie zgromadzonej energii w swoim życiu codziennym. Jednak co zrobić, jeżeli pomimo długiej regeneracji, odłożeniu obowiązków na bok i wykonywaniu tylko czynności, które sprawiają nam przyjemność, my nie czujemy żebyśmy naładowali swoje życiowe baterie? Przyczyn może być wiele, ponieważ wpływają na to przeróżne czynniki. Tryb życia, który prowadzimy w istotny sposób determinuje nasze samopoczucie, motywację do wykonywanych obowiązków czy zdolność koncentracji. Często akceptujemy sytuację taką jaka jest i uważamy, że nasz brak energii wynika z uwarunkowań, na które nie mamy wpływu. Jednak zanim poddasz się takim myślom, zastanów się czy nie popełniasz tych kilku błędów.
14:13, 31.07.2024
Zakrzepica w podróży? To częste! Wysiadasz z  samolotu po kilku godzinach podróży... z ciasnego autokaru... z auta, w którym przemierzyłaś Polskę, samolotu i ... obrzęk łydki, zaczerwienienie, kłujący ból, pieczenie.... To może być  zakrzepica podróżnych. To niebezpieczny stan, ponieważ fragmenty zakrzepu mogą oderwać się i zablokować przepływ krwi w naczyniach płucnych, co nazywamy zatorowością płucną. Długotrwałe unieruchomienie np. w podróży, trwające powyżej 4 godzin, to jeden z czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy żył głębokich.