Zamknij
,
Regularna profilaktyka raka piersi – samobadanie raz w miesiącu i mammografia co dwa lata – mogą uratować życie. W maju mammobusy będą miały 100 postojów w miastach i wsiach w Łódzkiem. W 2025 roku z profilaktycznej mammografii powinny skorzystać 343 tys. mieszkanki regionu. Z mammografii najchętniej korzystają panie z Aleksandrowa Łódzkiego, Zgierza, Ręczna i Andrespola, a także mieszkanki łódzkich Bałut.  
,
Trwa Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem: Zapobiegaj. Chroń. Szczep. Szczepienia w Polsce dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Pierwsze obowiązkowe szczepienie noworodek otrzymuje jeszcze w szpitalu  – to szczepienia przeciw gruźlicy i WZW B. W Polsce zwiększyła się liczba bezpłatnych zalecanych szczepień dla kobiet w ciąży, seniorów, przewlekle chorych i dzieci. To szczepienia przeciw HPV, krztuścowi, półpaścowi, RSV.
,
Półpasiec to nie tylko wysypka. To groźna wirusowa choroba, której powikłania można odczuwać przez wiele lat. Ryzyko zachorowania na półpasiec gwałtownie rośnie po 50. roku życia. Od kwietnia 2025 r. szczepionka jest bezpłatna dla osób powyżej 65 roku życia i refundowana w 50% dla osób 18+ ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na półpasiec. W Łódzkiem w 2024 roku wystawiono ponad 1000 recept na szczepionkę. 
,
Psychogeriatria to dziedzina psychiatrii, która zajmuje się zaburzeniami psychicznymi osób starszych, zwłaszcza po 65. roku życia. Wraz z rosnącą liczbą seniorów wzrasta zapotrzebowanie na opiekę psychogeriatryczną w Łódzkiem. W 2020 roku na oddziałach psychogeriatrycznych hospitalizowano ponad 450 pacjentów, w 2024 roku już 770. Od 1 kwietnia pacjenci w Łódzkiem zyskają 43 dodatkowe miejsca w Szpitalu Wojewódzkim w Warcie. W Łódzkiem dostępnych będzie 136 łóżek psychogeriatrycznych, co stanowi 96% wzrost w ciągu 5 lat.
,
Choć polscy psychiatrzy mają dostęp do najbardziej innowacyjnych leków i nowoczesnych form ich podania, to wciąż te możliwości w leczeniu schizofrenii wykorzystywane są w zbyt małym stopniu. Wszystko za sprawą przekonań – wielu pacjentom zastrzyki wciąż kojarzą się bowiem z karą i działaniami niepożądanymi. Nowoczesne psychoterapeutyki podawane w taki sposób pozwalają tymczasem lepiej kontrolować przebieg choroby i na długo zabezpieczają pacjentów przed jej zaostrzeniami. Młodsi pacjenci są już tego coraz bardziej świadomi i oczekują dostępu do takiego leczenia.
,
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce żyje 1,17 mln osób z rakiem. Ryzyko zachorowania na raka można obniżyć. Badania profilaktyczne dają szansę na szybkie wykrycie raka i skuteczne leczenie. Chorzy na raka korzystają z nowoczesnych terapii i programów lekowych, które ratują i przedłużają życie.  Łódzki NFZ na leczenie chorych na raka nowoczesnymi lekami wydał ponad 1 mld zł.
,
Nadwagę ma już ponad połowa Polaków, a 13, 6% cierpi na otyłość. Chirurgia bariatryczna dla chorych z otyłością i otyłością olbrzymią jest metodą leczenia choroby otyłościowej. W ramach programu KOS BAR, czyli Koordynowanej Opieki Specjalistycznej nad pacjentami z otyłością w Łódzkiem, pomocy udzielono 123 pacjentom. Najmłodszy pacjent w Łódzkiem, któremu pomogli lekarze miał 20 lat, najstarszy 64.
,
Fałszywe wiadomości mailowe. Apteczka za 8 zł może kosztować utratę danych i pieniędzy. Cyberprzestępcy podszywają się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Wysyłają e-maile z ofertą otrzymania dobrze wyposażonej „darmowej apteczki”. Nadawcą niewinnie wyglądającej wiadomości jest rzekomo NFZ. Uwaga! To fałszywe wiadomości oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy.
,
Program bezpłatnych badań Profilaktyka 40 Plus został przedłużony do końca kwietnia 2025 r. Prawie 5 mln Polaków skorzystało już z bezpłatnego programu Profilaktyka 40 PLUS. W Łódzkiem 168 tys. mieszkańców regionu. Można skorzystać z programu nawet po raz 3. Tę szansę ma 335 tys. Polaków, które zrealizowały drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.
,
Kaufland wraz z partnerami – Geneva Trust i LUX MED – zapraszają mieszkanki województwa łódzkiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. W styczniu na parkingach wybranych sklepów Kaufland pojawią się mobilne punkty badań mammograficznych. Mammobusy zaparkują również w miastach województwa łódzkiego – m.in. w Kutnie, Łodzi i Skierniewicach. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku od 45 do 74 lat.
,
Grypa, COVID 19, zaostrzenie przewlekłej choroby, ból zęba. W świąteczne dni pomocy medycznej przez całą dobę udzielą nam poradnie nocnej pomocy. Nie trzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji, można wybrać poradnię na terenie całej Polski. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wzywamy zespół ratownictwa medycznego. Dzięki specjalnej mapie sprawdzisz czas oczekiwania na kontakt z lekarzem w SOR.
,
LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.
,
Na raka jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni w wieku 14 - 35 lat. Zachorowalność na raka jądra w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła aż trzykrotnie. Co roku na raka jądra choruje 1000 Polaków. Nowotwór jądra w 95% przypadkach może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem wyzdrowienia jest wczesne wykrycie choroby. Pięć minut raz w miesiącu – tyle wystarczy na  badanie, które może uratować życie. Samobadanie jąder to szybka i prosta profilaktyka, którą każdy mężczyzna powinien prowadzić regularnie.
,
1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. O byciu zakażonym HIV NIE WIE 30% Polaków, a 50% osób dowiaduje się o zakażeniu zbyt późno. W Polsce rocznie umiera 250 – 300 pacjentów z rozpoznaniem HIV. Test w kierunku HIV zrobiło tylko 10% aktywnych seksualnie Polaków. Każdy może i powinien bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV. Pacjenci zakażeni HIV bezpłatnie otrzymują lek, który poprawia jakość życia i pozwala na długie życie w zdrowiu.
,
Nie odkładaj zdrowia na później. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy zaprasza wszystkich mieszkańców naszego regionu po 40. roku życia na bezpłatne badania profilaktyczne. Można tutaj także zapisać się na darmowe wizyty u stomatologa.