Samorząd

Zamknij

Poznaliśmy laureatów konkursu „Po łódzku, po naszemu – smaki regionu”

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Kancelaria Marszałka 10:36, 22.06.2026 Aktualizacja: 11:02, 22.06.2026
Skomentuj Poznaliśmy laureatów konkursu „Po łódzku, po naszemu – smaki regionu” fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Tradycyjne receptury, lokalne produkty i kulinarna kreatywność – tak smakowało Folkowe Łódzkie – Święto Wsi w Głownie. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkurs „Po łódzku, po naszemu – smaki regionu”, w którym udział wzięło aż 100 Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach, prezentując bogactwo smaków i kulinarnych tradycji regionu. Kto wygrał?

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a jego celem była promocja regionalnego dziedzictwa kulinarnego oraz zachowanie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W kulinarną podróż po Łódzkiem uczestników Święta Wsi zabrało 100 KGW.

– To właśnie dzięki nim nasze przepisy regionalne, nasza historia i nasze zwyczaje są ciągle żywe – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

Podróż po Łódzkiem

W konkursie były 4 kategorie: „Zupa jak u babci”, „Mięso, co syci i smakuje”, „Chleb i wszystko, co do niego” oraz „Po nowemu, ale po naszemu”. W każdej wzięło udział 25 kół, które w swoich potrawach zaprezentowały smaki charakterystyczne dla swoich gmin czy miejscowości. Była zupa chrzanowa z Sędziejowic, była opoczyńska świeżonka, tatar Boryny z Lipiec Reymontowskich czy Kaczka Dziwaczka z Błaszek.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody – 6 tysięcy zł za pierwsze miejsce, 4 tys. zł za drugie i 2 tys. zł za trzecie.

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"20876"}

Zupa jak u babci

W kategorii „Zupa jak u babci” zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Milejowianki z Milejowa w powiecie wieluńskim za polewkę gruszkową z krajanymi kluskami.

– To zupa z gruszek ulęgałek, najpopularniejszych w naszej wsi, suszonych tradycyjnie w piecu węglowym po wypieku chleba – zdradza Karolina Majchrowska, przewodniczącą KGW Milejowianki.

Przygotowania rozpoczyna się od namoczenia gruszek. Trzeba je moczyć kilka godzin, ale najlepiej, aby leżały w wodzie całą noc. Później posiekane gruszki gotuje się na wolnym ogniu, żeby namiękły, przyprawia solą i pieprzem oraz zaklepuje śmietaną oraz mąką.

– Kluski przygotowujemy własnoręcznie. Tak jak dawniej robiły to nasze babcie i prababcie, z mąki pochodzącej z lokalnego młyna z  dodatkiem swojskich jaj z naszych gospodarstw – dodaje Karolina Majchrowska. - Tę polewkę można przygotowywać na różne sposoby, na słodko, na ostro, można ją podawać z tłuczonymi ziemniakami i skwarkami ze słoniny. W naszym rejonie najczęściej przygotowuje się ją na słodko i tak ją przygotowałyśmy na konkurs. Oczywiście dodałyśmy do niej jeszcze dużo serca.

Na drugim miejscu uplasowało się KGW w Bednarach w powiecie łowickim za zupę rybną z karpia walewickiego z pulpecikami. Trzecie miejsce zajęło KGW w Lubowidzy w powiecie brzezińskim za barszcz biały z jajkiem i kiełbasą.

Mięso, co syci i smakuje

To była kategoria nagradzająca smak tradycyjnych mięsiw i dawnej kuchni wiejskiej. Do rywalizacji zgłoszono mięsa duszone, pieczone, smażone, gulasze czy rolady. Jury oceniało m.in.  soczystość i odpowiedni dobór przypraw, a także wykorzystanie dawnych receptur. Wygrały „Sładne poliki wołowe ze sznytką” przygotowane przez KGW w Podolinie (pow. piotrkowski).

– Tym daniem chcieliśmy podkreślić głębokie zakorzenienie w tradycji łódzkiej wsi. To potrawa, która od pokoleń gościła na stołach w tym regionie i aby połączyć to danie z nowoczesnością zaproponowałyśmy podanie go ze sznytką, grillowaną sznytką – mówi Iwona Rytych z koła Gospodyń Wiejskich w Podolinie. 

Drugie miejsce zajęło KGW z Lipiec Reymontowskich (pow. skierniewicki) za Tatar Boryny, a trzecie – KGW w Zawadach „Zawadzianki” z pow. sieradzkiego. Panie podbiły podniebienia jurorów zawadzkimi ozorami z szturchniętymi kluskami i buraczkiem w jabłku z nutą porzeczki zamkniętą z miodem.

Chleb i wszystko, co do niego

Ta kategoria była hołdem dla smaku tradycyjnego chleba. KGW zgłosiły potrawy, w których chleb odgrywał główną rolę - jako podstawowy składnik, baza lub nieodłączny element jej podania, czyli były to m.in. pajdy z masłem, pasztetami czy śmietaną i cukrem. Wygrała „Pajda wspomnień” podana przez KGW w Woli Mikorskiej (pow. bełchatowski).

– To jest pajda wspomnień,  dlatego że chlebek to jest taką naszą tradycją od bardzo dawna. Od babci, babci, mamy i moja mama właśnie przekazała mi tę tradycję – mówi Barbara Pełczyńska z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mikorskiej, która sama wypieka zwycięski bochen. Chleb – z mąki żytniej z młyna w Piotrkowie - jest pieczony w tradycyjnym piecu, który nazywa się  sabatnik. – To jest piec, w którym się pali drzewem i trzeba osiągnąć dobrą temperaturę,  żeby ten chlebek ładnie wyrósł, ładnie się upiekł. 

Drugie miejsce zajęło KGW w Julianowie (pow. rawski) za swoją „Żołędziową pajdę smaków”, a trzecie KGW Osinki z Osinek (pow. brzeziński), które do Głowna przywiozło „Osinkowy chleb twarogowy”.  

Po nowemu, po naszemu

To kategoria była połączeniem tradycyjnej kuchni z nutą nowoczesności.  Wygrało danie: łowicka pyza i żeberka miodowe przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Sierżniki z gminy Chąśno w powiecie łowickim.

– To tradycyjna pyza łowicka, ale unowocześniona przez to, że zamiast mięsem nadziałyśmy ją grzybami leśnymi – mówi Agnieszka Rutkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Sierżnikach.

Żeberka, zanim trafiły do garnka, trzy dni peklowały się w lodówce w marynacie na bazie soli, pieprzu, ziół i majeranku .– Majeranek jest dobry na trawienie – dodaje Agnieszka Rutkowska. – Później żeberka dusimy w pomidorkach, na koniec dokładamy miód. Danie podałyśmy ze szparagami podsypanymi parmezanem.

Drugie miejsce zajęło KGW Róża i Żak w Różycy w powiecie łódzkim-wschodnim za zalewajkę z prażokiem, chipsem z boczku i frytką chlebową.

Trzecie miejsce przypadło KGW w Dłutowie w powiecie pabianickim za pietruszajkę po dłutowsku.

 

Liczy się też podanie

Nowością w tegorocznym konkursie były nagrody za stoisko wystawiennicze. Jury zwracało uwagę na dekoracje np. świeże kwiaty czy motywy ludowe nawiązujące do historii regionu. Laureaci (w każdej kategorii) to Szadkowskie Koło Gospodyń i Gospodarzy,  KGW Leśnica w Leśnicy, KGW w Woli Makowskiej oraz KGW w Jukowie „Jukowianki”. Każde otrzymało nagrodę w wysokości 2 tys. zł.

 

 

 

(Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Kancelaria Marszałka)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%