Zamknij
REKLAMA

Wystawa fotografii SANSARA Nepal Wojtka Moskwy

Wystawa fotografii SANSARA Nepal Wojtka Moskwy
  • czwartek 30 czerwca
  • 9.05.2022 - 26.05.2022
  • KDK
  • wstęp wolny
Wystawa fotografii SANSARA Nepal Wojtka Moskwy w Galerii Okno na Sztukę w Kutnowskim Domu Kultury. Wystawę można będzie oglądać do 26 maja.

Autor zdjęć wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii, a decyzję, kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.

Sansara – w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia. (źródło informacji – Wikipedia)

Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor pisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu oraz myśli i autobiograficzne wspomnienia pojawiające się podczas przygotowywania zdjęć do wystawy.

"... Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach "turystycznych" kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość. Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora..." – Marek Grygiel

O Autorze:

REKLAMA

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii. Motywem przewodnim jego twórczości jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Prezentując fotografie zestawia je często z osobistymi tekstami.Debiutował w 2012 r. wystawą oraz albumem z tekstami p.t.: SANSARA Nepal.Ostatni zakończony projekt to "KRAINA. opowieść o wąskim torze", który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku. Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału p.t. WĘDRÓWKA DUSZ tworzonego od 2006 r. w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, to prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.

(KDK)

lipiec 2022


1.07 piątek
Wisła Hot 4

Wisła Hot 4

1 lipca 2022 

Czytaj więcej
1.07 piątek
premiera ELVIS
1.07 piątek
premiera ELVIS
1.07 piątek
KAPITAN NOVA 
1.07 piątek
JEŻYK I PRZYJACIELE
1.07 piątek
MEN

MEN

1 lipca 2022 

Czytaj więcej
2.07 sobota
premiera ELVIS
2.07 sobota
KAPITAN NOVA 
2.07 sobota
JEŻYK I PRZYJACIELE