Zamknij
REKLAMA

Związek Banków Polskich - co go łączy z firmami pożyczkowymi?

16:41, 11.11.2017 | Pismak
Skomentuj

Nie każdy pożyczkobiorca jest świadom, że nawet jeśli dana instytucja pozabankowa nie sprawdza naszej wiarygodności finansowej w Biurze Informacji Kredytowej, może to zrobić w innej bazie. Informacje o dłużnikach znajdują się również w takich rejestrach jak Krajowy Rejestr Długów, ERIF (Biuro Informacji Gospodarczej), czy Związek Banków Polskich.

Czym jest Związek Banków Polskich?

Związek Banków Polskich, podobnie jak Biuro Informacji Kredytowej, czy Krajowy Rejestr Dłużników, prowadzi bankową bazę danych, w której mogą się znaleźć podstawowe informacje na temat pożyczkobiorcy oraz jego wiarygodności kredytowej. O ile w BIK pojawi się każdy, kto kiedykolwiek zaciągnął zobowiązanie finansowe, o tyle w rejestrze ZBP, z którego korzysta się zdecydowanie najrzadziej, można się znaleźć dopiero po spełnieniu określonych warunków.

ZBP zrzesza wszystkie banki, które zdecydują się dobrowolnie dołączyć do Związku. Zgodnie z założeniami, służy on przede wszystkim do wymiany określonych informacji między poszczególnymi instytucjami z sektora bankowego. Do tego celu używany jest tzw. System Wymiany Informacji, dzięki któremu banki mogą w prosty sposób sprawdzić wiarygodność finansową klienta.

Związek Banków Polskich pełni również rolę reprezentacyjną – występuje w imieniu sektora bankowego na zewnątrz, ma również swoją placówkę w Brukseli (tzw. Przedstawicielstwo Związku Banków Polskich w Brukseli1).

W ramach ZBP powstał również tzw. Bankowy Rejestr Dłużników, nazywany też Bankowym Rejestrem Niesolidnych Klientów. Jest on jednak instytucją całkowicie odrębną od Krajowego Rejestru Dłużników.

Kiedy trafimy do Bankowego Rejestru Dłużników?

Dane dłużnika trafią do Bankowego Rejestru Niesolidnych klientów dopiero po co najmniej 60 dniach od momentu, w którym minął termin spłaty zobowiązania finansowego. Banki zwykle wysyłają wtedy do kredytobiorcy przypomnienie o zaległym długu i na ogół oferują dodatkowe 30 dni na spłatę pożyczki.

Warto jednak pamiętać, że jeśli kwota naszego zadłużenia nie przekroczy 200 zł, informacje o nieterminowej spłacie nie znajdą się w Bankowym Rejestrze Dłużników. Oczywiście, nie uchroni nas to przed koniecznością spłaty należności oraz ewentualnymi odsetkami, czy kosztami windykacyjnymi.

Firmy pożyczkowe też korzystają z ZBP

Z Bankowego Rejestru Dłużników ZBP, oprócz banków, korzysta również część instytucji, udzielających ratalnych pożyczek przez internet oraz chwilówek. Uzyskanie zobowiązania finansowego bez żadnych zaświadczeń o wiarygodności finansowej jest możliwe tylko w określonych przypadkach (np. jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę pod zastaw lub z poręczycielem).

Firmy pożyczkowe, nawet jeśli nie korzystają z usług Biura Informacji Kredytowej, z pewnością sprawdzą naszą zdolność kredytową w innej bazie dłużników, takiej jak KRD, ERIF, czy właśnie Związek Banków Polskich.

Sprawdź swoją wiarygodność finansową samodzielnie

Przed złożeniem wniosku o zobowiązanie finansowe, warto być odpowiedzialnym pożyczkobiorcą i samodzielnie sprawdzić własną zdolność kredytową. Związek Banków Polskich, podobnie jak np. BIK, okresowo daje taką możliwość potencjalnym wnioskodawcom.

Raz na 6 miesięcy będziemy mogli uzyskać od ZBP tzw. Raport Podstawowy, dotyczący naszej wiarygodności finansowej2. W tym celu, należy wypełnić stosowny, pisemny wniosek - informacji nie da się bowiem uzyskać ani przez telefon, ani drogą elektroniczną.

W każdej chwili możemy również złożyć zapytanie o Raport Dodatkowy, którego koszt wyniesie 10 zł (jeżeli odbierzemy go osobiście) lub 18 zł, jeśli zdecydujemy się na wysyłkę listem poleconym.

Wniosek o uzyskanie podstawowych informacji o swojej zdolności kredytowej możemy też wypełnić przez internet. W tym celu jednak, musimy założyć osobiste konto na stronie BIG InfoMonitor3. Będzie to od nas wymagało zeskanowania swojego dowodu osobistego oraz przejścia przez krótki proces weryfikacji klienta.

Jak usunąć dane o długu z ZBP?

O ile np. Biuro Informacji Kredytowej w kilku sytuacjach umożliwia usunięcie danych pożyczkobiorcy z bazy, o tyle w przypadku Związku Banków Polskich nie jest to takie proste.

Wszelkie informacje o dłużniku oraz zaległych zobowiązaniach finansowych przechowywane są w rejestrze przez 10 lat od momentu stwierdzenia zadłużenia. Jeżeli jednak pożyczka zostanie uregulowana, dane pozostaną w systemie tylko przez kolejne 2 lata. Należy też pamiętać, że po wygaśnięciu zobowiązania, Bankowy Rejestr Niesolidnych Klientów ma prawo wykorzystywać informacje o dłużniku przez następnych 5 lat.

Z tego względu, najlepszym sposobem na usunięcie swoich danych z bazy Związku Banków Polskich jest po prostu spłacanie zaciągniętych pożyczek i kredytów w terminie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również możliwość złożenia wniosku o wcześniejsze zlikwidowanie informacji z rejestru.

Zanim się na to zdecydujemy, wcześniej musimy oczywiście uregulować zaległe zobowiązania. To, czy nasz wniosek zostanie uwzględniony, zależy natomiast wyłącznie od konkretnej instytucji finansowej, która dokonała wpisu w Bankowym Rejestrze Długów.

Przypisy:

1 https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2015/lipiec/zwiazek-bankow-polskich-otwiera-przedstawicielstwo-w-brukseli

2 Regulamin Udostępniania Danych Przetwarzanych w Systemach Związku Banków Polskich - http://www.cpb.home.pl/cpb/download/bok-pliki/2014/bok.regulamin.01.2014.pdf.

3 https://system.big.pl/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%