Zamknij
,
Psychogeriatria to dziedzina psychiatrii, która zajmuje się zaburzeniami psychicznymi osób starszych, zwłaszcza po 65. roku życia. Wraz z rosnącą liczbą seniorów wzrasta zapotrzebowanie na opiekę psychogeriatryczną w Łódzkiem. W 2020 roku na oddziałach psychogeriatrycznych hospitalizowano ponad 450 pacjentów, w 2024 roku już 770. Od 1 kwietnia pacjenci w Łódzkiem zyskają 43 dodatkowe miejsca w Szpitalu Wojewódzkim w Warcie. W Łódzkiem dostępnych będzie 136 łóżek psychogeriatrycznych, co stanowi 96% wzrost w ciągu 5 lat.
,
Choć polscy psychiatrzy mają dostęp do najbardziej innowacyjnych leków i nowoczesnych form ich podania, to wciąż te możliwości w leczeniu schizofrenii wykorzystywane są w zbyt małym stopniu. Wszystko za sprawą przekonań – wielu pacjentom zastrzyki wciąż kojarzą się bowiem z karą i działaniami niepożądanymi. Nowoczesne psychoterapeutyki podawane w taki sposób pozwalają tymczasem lepiej kontrolować przebieg choroby i na długo zabezpieczają pacjentów przed jej zaostrzeniami. Młodsi pacjenci są już tego coraz bardziej świadomi i oczekują dostępu do takiego leczenia.
,
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce żyje 1,17 mln osób z rakiem. Ryzyko zachorowania na raka można obniżyć. Badania profilaktyczne dają szansę na szybkie wykrycie raka i skuteczne leczenie. Chorzy na raka korzystają z nowoczesnych terapii i programów lekowych, które ratują i przedłużają życie.  Łódzki NFZ na leczenie chorych na raka nowoczesnymi lekami wydał ponad 1 mld zł.
,
Nadwagę ma już ponad połowa Polaków, a 13, 6% cierpi na otyłość. Chirurgia bariatryczna dla chorych z otyłością i otyłością olbrzymią jest metodą leczenia choroby otyłościowej. W ramach programu KOS BAR, czyli Koordynowanej Opieki Specjalistycznej nad pacjentami z otyłością w Łódzkiem, pomocy udzielono 123 pacjentom. Najmłodszy pacjent w Łódzkiem, któremu pomogli lekarze miał 20 lat, najstarszy 64.
,
Fałszywe wiadomości mailowe. Apteczka za 8 zł może kosztować utratę danych i pieniędzy. Cyberprzestępcy podszywają się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Wysyłają e-maile z ofertą otrzymania dobrze wyposażonej „darmowej apteczki”. Nadawcą niewinnie wyglądającej wiadomości jest rzekomo NFZ. Uwaga! To fałszywe wiadomości oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy.
,
Program bezpłatnych badań Profilaktyka 40 Plus został przedłużony do końca kwietnia 2025 r. Prawie 5 mln Polaków skorzystało już z bezpłatnego programu Profilaktyka 40 PLUS. W Łódzkiem 168 tys. mieszkańców regionu. Można skorzystać z programu nawet po raz 3. Tę szansę ma 335 tys. Polaków, które zrealizowały drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.
,
Kaufland wraz z partnerami – Geneva Trust i LUX MED – zapraszają mieszkanki województwa łódzkiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. W styczniu na parkingach wybranych sklepów Kaufland pojawią się mobilne punkty badań mammograficznych. Mammobusy zaparkują również w miastach województwa łódzkiego – m.in. w Kutnie, Łodzi i Skierniewicach. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku od 45 do 74 lat.
,
Grypa, COVID 19, zaostrzenie przewlekłej choroby, ból zęba. W świąteczne dni pomocy medycznej przez całą dobę udzielą nam poradnie nocnej pomocy. Nie trzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji, można wybrać poradnię na terenie całej Polski. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia wzywamy zespół ratownictwa medycznego. Dzięki specjalnej mapie sprawdzisz czas oczekiwania na kontakt z lekarzem w SOR.
,
LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.
,
Na raka jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni w wieku 14 - 35 lat. Zachorowalność na raka jądra w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła aż trzykrotnie. Co roku na raka jądra choruje 1000 Polaków. Nowotwór jądra w 95% przypadkach może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem wyzdrowienia jest wczesne wykrycie choroby. Pięć minut raz w miesiącu – tyle wystarczy na  badanie, które może uratować życie. Samobadanie jąder to szybka i prosta profilaktyka, którą każdy mężczyzna powinien prowadzić regularnie.
,
1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. O byciu zakażonym HIV NIE WIE 30% Polaków, a 50% osób dowiaduje się o zakażeniu zbyt późno. W Polsce rocznie umiera 250 – 300 pacjentów z rozpoznaniem HIV. Test w kierunku HIV zrobiło tylko 10% aktywnych seksualnie Polaków. Każdy może i powinien bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV. Pacjenci zakażeni HIV bezpłatnie otrzymują lek, który poprawia jakość życia i pozwala na długie życie w zdrowiu.
,
Nie odkładaj zdrowia na później. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy zaprasza wszystkich mieszkańców naszego regionu po 40. roku życia na bezpłatne badania profilaktyczne. Można tutaj także zapisać się na darmowe wizyty u stomatologa.
,
Rozpoczął się Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej, czyli bezpłatne badania stóp i edukacja dla diabetyków. Na cukrzycę choruje 3 mln Polaków. Co 4. cukrzyk zachoruje na stopę cukrzycową. To groźne i nieuleczalne powikłanie cukrzycy. W zapobieganiu stopie cukrzycowej kluczowa jest profilaktyka. Łódzki NFZ zaprasza cukrzyków na bezpłatne profilaktyczne badania stóp na swojej sali obsługi klienta.
,
Wbrew informacjom podawanym przez powstałą w październiku br. organizację zrzeszającą tylko część środowiska fizjoterapeutów, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia ma podpisanych blisko 400 umów na realizację tych świadczeń. Zgodnie z zapowiedziami Fundusz ogłosi uzupełniające konkursy na rehabilitację domową. W efekcie więcej pacjentów będzie mogło z niej skorzystać.
,
Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet z genetyczną skłonnością do tego raka. Profilaktyczne mastektomie finansuje NFZ. W 2023 r. w Polsce poddało się im 518 kobiet.  W Łódzkiem w tym roku 62. Kobiety obciążone rodzinnie rakiem piersi mogą skorzystać z bezpłatnych badań genetycznych.