Zamknij
09:51, 12.04.2024
Maluch nad morzem korzystający z inhalacji lub z balneoterapii? Nastoletni kuracjusz z otyłością uczący się racjonalnego żywienia i ćwiczący z fizjoterapeutą w uzdrowisku? To możliwe! Leczenie uzdrowiskowe jest skuteczne i jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. Zachęcamy rodziców do korzystania z tej formy terapii dzieci i młodzieży, i podpowiadamy w specjalnym poradniku, jak wyjechać na kurację!
10:10, 20.03.2024
Marzec jest miesiącem świadomości profilaktyki raki jelita grubego.  W 2023 roku w Łódzkiem 3600 osób w tym roku skorzystało z bezpłatnej kolonoskopii w ramach programu profilaktycznego, który finansuje NFZ. W ponad 240 przypadkach medycy, wskazali na możliwość wystąpienia raka jelita grubego i pacjentów skierowano na dalszą diagnostykę. W Łódzkiem z programu profilaktyki raka jelita grubego można skorzystać w 23 ośrodkach. Każdy z nich zapewnia pacjentom znieczulenie zabiegu, jeśli są do tego wskazania.
18:36, 12.03.2024
Łódzki NFZ uruchamia kolejne placówki pierwszej pomocy dla dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym. Od 1 marca 2024 r. pomoc w ramach umowy z NFZ będą udzielały 3 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Poprawią dostęp do leczenia w Łodzi i powiatach pabianickim i tomaszowskim.
09:20, 04.03.2024
Z okazji Dnia Kobiet Łódzki Oddział NFZ wraz z partnerami wydarzenia zachęca panie (i ich bliskich), by zadbali o siebie i swoje zdrowie. Zapraszamy na Tydzień Zdrowia Kobiet. Już od poniedziałku 4 marca będziemy wspólnie namawiali do regularnych badań kontrolnych, przygotowaliśmy także wydarzenia profilaktyczne: konsultacje ( m.in. z urofizjoginekolożką i ekspertkami z Fundacji Pokonać Endometriozę), badania i prelekcje oraz analizę składu ciała na naszych stoiskach i w sali obsługi. Analiza składu ciała określa wskaźniki tkanki tłuszczowej (w tym tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz zawartości w organizmie wody. Dzięki temu pozwala zdiagnozować wiele poważnych dla zdrowia i życia chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość. Wydarzenia będą odbywały się w różnych lokalizacjach.
13:22, 28.02.2024
3 marca przypada Światowy Dzień Słuchu. Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” zachęca do wysłuchania tego, co zalecają eksperci, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata.
08:11, 23.02.2024
Depresja jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym i społecznym. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w całej Polsce w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom. W Łódzkiem w okresie I-V 2023 r. z powodu epizodu depresyjnego i nawracającej depresji udzielono pomocy 14 tysiącom pacjentów. W całym 2022 r. 18 tysiącom pacjentów, w tym dzieciom do 18 r.ż.
11:36, 21.02.2024
Biustonosze i gorsety dla amazonek, aparaty mierzące skuteczność leczenia przeciwzakrzepowego, rajstopy uciskowe dla chorych z zakrzepicą, wkładki ortopedyczne na zamówienie dla diabetyków to niektóre z wyrobów medycznych, które od stycznia refunduje NFZ. Zmieniono także limity refundacyjne wielu wyrobów, tak, aby pacjenci, którzy z nich korzystają, mogli otrzymać przedmioty dobrej jakości. Skorzystają chorzy z kilkunastu grup, którzy wyrobów medycznych potrzebują na co dzień. W 2023 r. Łódzki NFZ zrefundował rekordową liczbę 266 tysięcy zleceń na wyroby medyczne i wydał na to 146 milionów zł.
08:49, 14.02.2024
Walentynki to znakomita okazja, by przypomnieć o sercu  i o tym by, przede wszystkim ukochać siebie i zadbać o swoje zdrowie. Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Ich występowanie, oprócz genetycznych skłonności, jest ściśle związane ze stylem życia. Łódzki NFZ w Walentynki zaprasza na salę obsługi w Łodzi spotkanie z kardiologiem, amazonkami, studentami medycyny. I przypomina o profilaktyce chorób układu krążenia. Ceniony łódzki kardiolog dr M. Chudzik proponuje, by wziąć ukochanego na Walentynkowy spacer – 40-minutowy.
15:36, 13.02.2024
Łódzki Oddział NFZ przygotował wykaz placówek medycznych mających umowę z Łódzkim NFZ w 2024 roku, w których można skorzystać z badań obrazowych i badań profilaktycznych. Lista, którą załączamy obejmuje placówki w powiatach kutnowskim, łęczyckim, łowickim, rawskim, skierniewickim i w Skierniewicach. Jest aktualna na koniec grudnia 2023 r. numery telefonów i dane adresowe przekazały placówki medyczne.
12:55, 29.01.2024
Śmiały uśmiech i własne zęby dodają pewności siebie. Ale czy tylko dlatego o zęby warto dbać? Zaniedbane zęby, zaatakowane przez próchnicę, zwiększają ryzyko chorób serca, osłabienia układu odpornościowego, ryzyko nowotworów i innych chorób. Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lat nie ma w ogóle zębów *. Dane Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że z roku na rok coraz większa liczba pacjentów wymaga leczenia protetycznego. Rok 2023 był pod tym względem rekordowy – na leczenie protetyczne zgłosiło się blisko 39 000 pacjentów i wykonano przy tym ponad 44 500 protez zębowych.  
11:30, 17.01.2024
W tym roku na kurację do sanatorium Łódzki NFZ skieruje 28 tys. mieszkańców regionu, to o 1 tys. więcej niż przed rokiem. Skrócił się także czas oczekiwania na wyjazd. Aktualnie oczekuje się około 9 miesięcy na 3-tygodniową kurację w uzdrowisku, a na leczenie poszpitalne jeszcze krócej. Szybciej na leczenie wyjeżdżają także dzieci do 6 m-cy. Fundusz zaprasza także do korzystania ze zwrotów, czyli skierowań, z których nie mogli skorzystać inni pacjenci. W ciągu kilku-kilkunastu dni można wyjechać do uzdrowisk nad morzem i w górach. To propozycja dla osób, dla których priorytetem jest szybkie podjęcie leczenia sanatoryjnego.  
2
14:07, 16.01.2024
Wczoraj, 15 stycznia Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał Marka Mazura na stanowisko I wicewojewody łódzkiego. Funkcję II wicewojewody łódzkiego obejmie Grzegorz Majewski.
12:55, 15.01.2024
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV (Human Papilloma Virus) nie jest jednoroczny i zgodnie z jego założeniami szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w grupach wiekowych 12 i 13 lat. Takie założenia programu obowiązują stale, do czasu kiedy nie zostaną zmienione. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, to bardzo dobry krok w poszerzaniu świadomości na temat szczepień oraz w zwiększaniu wyszczepialności wśród młodych ludzi.
15:18, 10.01.2024
Stres, dotychczas postrzegany głównie jako problem emocjonalny, coraz wyraźniej ujawnia się jako istotny czynnik ryzyka chorób serca. Badania z „The Lancet” wskazują, że przewlekłe napięcie może znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych. Potwierdzają to eksperci kampanii Akcja Kardioprotekcja podkreślając, że długotrwały stres – często towarzyszący także osobom po przebytych już incydentach kardiologicznych – to duże ryzyko dalszych poważnych konsekwencji zdrowotnych.
1
11:26, 10.01.2024
Dzieci i nastolatki w kryzysie psychicznym od 1 stycznia 2024 r. mają do dyspozycji kolejne miejsca, w których otrzymają pomoc w ramach umowy z NFZ. Łódzki NFZ zakontraktował w Sieradzu nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzież oraz 2 centra zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym i poradnią zdrowia psychicznego w Pabianicach i w Łodzi.