Zamknij

40,5 tys. dzieci zaszczepione przeciwko HPV

14:54, 15.05.2025 Aktualizacja: 14:56, 15.05.2025
Skomentuj

Od początku września z programu szczepień przeciwko HPV mogą korzystać dzieci w wieku 9-14 lat. Z bezpłatnej szczepionki mogą skorzystać w poradni POZ lub zaszczepić się w szkole. Starsze nastolatki, do 18 r.ż. mogą skorzystać z bezpłatnej szczepionki po otrzymaniu recepty. Liderem szczepień przeciw HPV wśród miast w regionie jest Łódź – zaszczepiło się tu już 23% dzieci do 18 r.ż., czyli 15 556 dzieci. Najmniej dzieci do 18 r.ż. zaszczepiono przeciw HPV w powiecie rawskim – zaledwie 7,6%, czyli 411 dzieci. 

W każdej przychodni POZ można bezpłatnie zaszczepić dziecko,  które już skończyło 9 lat, a nie skończyło 14 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy, gardła, migdałków), które może powodować  ten wirus. To jedyna onkoszczepionka, którą możemy zapewnić dzieciom.    

Wirus HPV – kurzajka, kłykciny i rak 

Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową, do zakażenia dochodzi najczęściej po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Czy łatwo się zakazić wirusem? Kontakty seksualne i kontakty typu „skóra do skóry” powodują, że infekcje HPV są powszechne. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zakazi się wirusem HPV co najmniej raz w życiu. Oznaką zakażenia będą łagodne zmiany, jak brodawki, kłykciny kończyste, ale także groźne zmiany przednowotworowe i nowotworowe.

Czy warto zaszczepić chłopca?

Zakażenia HPV dotyczą obu płci. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn obejmują: raka prącia, raka odbytu, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Szczepienia, którym poddadzą się teraz chłopcy będą w przyszłości  chronić również pośrednio kobiety. Niezaszczepione w dzieciństwie kobiety unikną zakażenia od nich wirusem HPV. Zaszczepieni mężczyźni, którzy nie będą nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia. To zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywołanych przez HPV.

NFZ przygotował specjalny poradni dla rodziców chłopców. Pokazujemy w nim korzyści płynące ze szczepienia syna przeciw HPV:

Linkhttps://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-szczepienie-chlopcow-przeciw-hpv,8674.html

Szczepionka jest bezpieczna

Szczepionki przeciw HPV są jednymi z najwnikliwiej przebadanych szczepionek. Szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna, dzieci są szczepione tymi szczepionkami już od ponad 15 lat.

Szczepienia przeciw HPV są powszechne , dostępne w 125 krajach. W Polsce dopiero od 2 lat możemy zaszczepić nasze dzieci bezpłatnie. Mamy szansę w łatwy sposób uchronić dzieci przed rakiem.

Na setki szczepień przeciw HPV, do których kwalifikowałem, nie wystąpił żaden poważny NOP (niepożądany odczyn poszczepienny). Ostatnio miałem do czynienia z gorączką po szczepieniu u nastolatki, ale okazało się, że powodem była infekcja, a nie szczepionka - podkreśla lek. Michał Domaszewski

Jak rodzice szczepią dzieci i nastolatki w Łódzkiem

W Polsce przeciw HPV zaszczepiono dotąd 13% dzieci od 9 do 18 r.ż.

W Łódzkiem 15,9% , czyli  40 574 dzieci. Najwięcej w rocznikach 2010 i 2011 – odpowiednio 29% i 31%. W naszym regionie szczepionkę może otrzymać 255 tys. dzieci z roczników 2006 -2015.

W Łodzi zaszczepiono 23% dzieci, czyli 15 556 dzieci, najwięcej w rocznikach 2010 i 2011 – odpowiednio 38% i 41 %.

W Skierniewicach zaszczepiono 20% dzieci – 1118 dzieci , w Piotrkowie Trybunalskim  14% - 1181, w całym powiecie sieradzkim zaszczepiono zaledwie 10% dzieci – 1278 dzieci.

Najwyższy % zaszczepionych dzieci z rocznika 2011 spośród wszystkich powiatów i miast w Łódzkiem jest w powiecie brzezińskim – 44%.

Najmniejszy % i liczba zaszczepionych przeciw HPV dzieci i nastolatków jest w powiatach: rawskim – 7,6%; opoczyńskim, pajęczańskim i wieruszowskim -  9%.

Jak zaszczepić dziecko i starszego nastolatka

Dziecko można umówić na szczepienie przeciw HPV w swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Zapisując dziecko na szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Dziecko do 14 r.ż. otrzyma 2 dawki szczepionki. Szczepienie wybraną szczepionką musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia.

Dzieci starsze niż objęte programem aż do 18 r.ż. także mogą i powinny zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV. Receptę na szczepionkę CERVARIX wystawi na przykład lekarz POZ. W aptece wystarczy odebrać szczepionkę i umówić dziecko na zastrzyk w przychodni POZ. Starsze nastolatki potrzebują 3 zastrzyków.

Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

 

(Anna Leder rzeczniczka prasowa NFZ Oddział Łódź)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%