Chorzy po udarach i wypadkach składają origami i lepią z gliny. Rehabilitują się na NFZ ze wsparciem studentów łódzkiego ASP.
Pacjenci po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, zabiegach neurochirurgicznych czy ofiary wypadków, które doznały uszkodzeń neurologicznych mają do dyspozycji 14 oddziałów rehabilitacji neurologicznej, a na nich 248 łóżek z umową z ŁOW NFZ. W 2024 r. rehabilitowano na nich 1 736 pacjentów, koszt ich leczenia wyniósł Łódzki NFZ 35 milionów złotych.
Jednym z takich oddziałów jest 25-łóżkowy oddział rehabilitacji neurologicznej Grand Medical Clinic z umową z Łódzkim NFZ od X 2024 r. To 3. co do wielkości taki oddział rehabilitacji w Łódzkiem po Wojewódzkim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi i Szpitalu im. K. Jonschera. Ma umowę z ŁOW NFZ od 1 X 2024 r. W pierwszych 3 miesiącach pracy, w 2024 roku przyjął 62 chorych.
Przyjmujemy chorych po wypadkach, urazach rdzenia, urazach czaszkowo-rdzeniowych, operacjach neurologicznych. Dzięki ćwiczeniom ruchowym, kompleksowej rehabilitacji możemy wspomóc proces neuroplastyczności mózgu i możliwości tworzenia nowych połączeń, odtwarzania funkcji utraconych. Bardzo dużym stymulatorem jest arteterapia, mamy dobre efekty takiej wspierającej terapii – podkreśla dr Justyna Laskowska kierownik oddziału rehabilitacji neurologicznej Grand Medical Clinic w Łodzi.
W ramach umowy z NFZ oddział neurologiczny musi zapewnić chorym opiekę lekarzy neurologów, fizjoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych, logopedów lub neurologopedów. W Grand Medical Clinic chorych w powrocie do zdrowia dodatkowo wspierają studenci łódzkiej ASP.
Rehabilitacja na oddziale ma – w zależności od stanu zdrowia chorego – różny stopień intensywności. W przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcji mózgu (udar mózgu, uraz mózgu, choroba Parkinsona) usprawnianie chorego trwa przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty.
Terapia (neuro)logopedyczna takich chorych to nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu lub terapia (neuro)psychologiczna, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu.
Wielodyscyplinarne wsparcie
Studenci II roku z Instytutu Edukacji Artystycznej ASP ze specjalności projekty wizualne kilka razy w tygodniu pracują z chorymi z oddziału pod okiem pracowników medycznych oddziału - psychologów, terapeutów zajęciowych. Dla nich to praktyki studenckie – dla chorych ważny element terapii.
Na oddziale rehabilitacji neurologicznej są różni specjaliści, którzy pomagają pacjentowi w jego drodze do zdrowia. To praca z pacjentami psychologów, terapeutów zajęciowych, logopedów i także studentów ASP w Łodzi. Te formy terapii pomagają. Poprzez zajęcia artystyczne jesteśmy w stanie obniżyć poziom lęku, możemy to uznać za trening funkcji poznawczych, stymulację chorego pod tym względem. To element często pomijany – w Grand Medical Clinic w Łodzi wiemy, że ma to sens – mówi mgr Joanna Koroza psycholog kliniczny z Grand Medical Clinic.
Stawiamy na różnorodność. Nasze zajęcia skupiają się na pracy artystycznej, rysujemy martwe natury, ćwiczymy rysowanie z pamięci, kreatywności. Używamy różnych materiałów i narzędzi, bo to sprawia, że pacjent operuje inaczej ręką, inaczej kredką, ołówkiem. Lepimy z gliny. Ostatnio udało nam się poprowadzić bardzo udane zajęcia ze składania origami - mówi Szymon Frąckowicz student Instytutu Edukacji Artystycznej ASP w Łodzi.
Studenci ASP na oddziały?
Studenci zdecydowali, że chcą właśnie tu, na oddziale rehabilitacji neurologicznej wziąć udział w praktykach. Pozytywne doświadczenia obu stron – pacjentów i kadry medycznej oddziału i studentów sprawiły, że na kierunku Edukacja artystyczna zaczęliśmy myśleć poważnie o wprowadzeniu przedmiotu, który miałby w swoim zakresie elementy arteterapii. Dlatego od kolejnego toku studiów wprowadzamy na studiach magisterskich przedmiot: sztuka w działaniu społecznym, gdzie te elementy arteterapii będą w programie studiów na edukacji artystycznej – dr hab. Beata Marcinkowska z Instytutu Edukacji Artystycznej ASP w Łodzi.
Jestem po operacji zastawki mózgu, jeszcze niedawno chodziłem o lasce, teraz chodzę samodzielnie. Podczas zajęć arteterapii czułem się spokojnie, jestem zupełnie innym człowiekiem, na początku byłem załamany – powiedział Pan Jacek pacjent oddziału po operacji zastawki komorowo-otrzewnowej.
Rehabilitacja neurologiczna finansowana przez NFZ prowadzona jest w ramach wyodrębnionych grup świadczeń w zależności od stanu pacjenta. Od stanu zdrowia chorego zależy intensywność i długość rehabilitacji, która wynosi od 6 (sześciu) do 16 (szesnastu) tygodni
Skierowanie do oddziału rehabilitacji neurologicznej wystawia lekarz oddziału lub kliniki, w której leczył się pacjent, m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii, neurochirurgii, ortopedii i traumatologii lub lekarz poradni specjalistycznej np. rehabilitacyjnej, neurochirurgicznej.
Chorzy przyjmowani są na oddział zazwyczaj bezpośrednio po wypisie ze szpitala (do którego trafili np. po udarze) lub w ciągu 14 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przypadku wystąpienia chorób współistniejących. Mogą być przyjęci także w ciągu 30 dni od wypisu z ośrodka leczenia ostrej fazy choroby – uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w przypadku braku chorób współistniejących.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz