Andrzej Musiałowicz, prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. z o. o. na poniedziałkowej sesji Rady Powiatu w Kutnie odpowiadał na pytania radnych oraz komentował Białe Forum Dyskusyjne.
- Prowadziliśmy rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i PKO S.A. w sprawie kredytu obrotowego, żaden z tych banków nie zdecydował się nam go udzielić. Dramatyczna sytuacja w lipcu zaostrzyła się kiedy BGK zdjął z cesji 2 mln zł. Nie mogliśmy zapłacić ZUS, wynagrodzeń z kontraktów lekarzy oraz innych świadczeń i musieliśmy się ratować kredytami innych instytucji - mówił Andrzej Musiałowicz.
Na podstawie uchwał Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników szpital wystąpił do banków i instytucji finansowych z pytaniem o wskazanie warunków udzielenia pożyczek. Wyłonione w tym postępowaniu instytucje finansowe (Remedis SA i Magellan SA) udzieliły szpitalowi krótkoterminowych pożyczek z poziomem oprocentowania porównywalnym z kredytami konsumpcyjnymi. Termin spłaty przewidziany został zgodnie z przewidywanym terminem pozyskaniu kredytu restrukturyzacyjnego. W tym postępowaniu za pierwszym razem nie zgłosił się jednak żaden bank.
Zabezpieczeniem pożyczek w Remedis i Magellan nie są nieruchomości ani majątek ruchomy. W jednym przypadku jest to cesja z części kontraktu z NFZ, a w drugim weksel in blanco.
- Pożyczki mają atrakcyjne oprocentowania. Obie firmy teraz są spółkami akcyjnymi, notowanymi na giełdzie. Bez dokapitalizowania szpitala miałem obowiązek zgłoszenia likwidacji spółki, działo się to wtedy kiedy Państwo głosowaliście na sesji za dokapitalizowaniem - mówił prezes KSS. - Sytuacja spółki nadal się nie zmieniła. Znów staramy się o kredyt w banku. Sześć banków zapytało już o warunki, czyli jest zainteresowanie. Są wśród nich również instytucje Magellan i Electus, które ku mojemu zdziwieniu są zainteresowane długoterminowym kredytowaniem.
- Czy uważa pan, że warto wykorzystać zainicjowany przez związki zawodowe biały szczyt do planowania strategicznego wewnątrz firmy i kontynować taką współpracę? - pytał radny Krzysztof Debich. - Ten ruch związków zawodowych powinien zostać wykorzystany do strategii współpracy wewnątrz firmy.
- Przecież przeciw załodze czy bez niej nic się w firmie nie zrobi i musimy się dogadać. Rozumiem ich stanowisko i ochronę miejsc pracy. Tylko w toku dyskusji mogę związkowcom udowodnić, że tam gdzie oddział wykorzystywany jest w 40% to muszę szukać oszczędności i redukacji etatów, dla ratowania innych 400 miejsc pracy - mówił Musiałowicz. - Białego szczytu nieco się obawiałem, przyznam szczerze, bowiem zostaliśmy zawiadomieni w ostatniej chwili i nie miałem zbyt wiele czasu na przygotowanie. Myślę, że warto wreszcie w Kutnie zastanowić się nad szeroką koalicją aby przedyskutować strategię dla szpitala. Przygotowaliśmy założenia do tej strategii, przygotowaliśmy plan naprawczy. Warto aby szersze grono w tym związki zawodowe wzięły udział w jej budowaniu. Tym bardziej, że przyjdzie taki moment, że będzie trzeba zwrócić się po środki zewnętrzne do inwestorów prywatnych, bo inaczej nie mamy szans osiągnąć celu czyli centrum zdrowia dla mieszkańców regionu północy województwa łódzkiego.
- Chciałem na tej sali powiedzieć to co mówiłem w domu kultury, jesteśmy gotowi na współpracę przy budowaniu strategii, proszę na nas liczyć, z chęcią weźmiemy w niej udział - powiedział Debich.
- W przyszłym tygodniu chcemy zorganizować otwarte posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia poświęcone w całości szpitalowi - dodał Rafał Jóźwiak, Przewodniczący Rady Powiatu.
- Powszechnie wiadomo, że instytucje parabankowe zajmują się nie tylko udzielaniem pożyczek szpitalom, ale też handlem ich długami. Mówi się, że prawdziwy interes dla tych firm zaczyna się wtedy kiedy szpital przestaje płacić i nalicza się karne odsetki. Czy nasz szpital uniknie takiej sytuacji? - pytał radny Jacek Gałka.
- Pożyczki zaciągnęliśmy w spółkach Remedis i Magellan. Pierwsza zajmowała się kiedyś obligacjami, nie wydaje mi się aby chciała korzystać z tego typu instrumentów, a druga jest notowaną na giełdzie spółką akcyjną obracającą funduszami emerytalnymi. W pewnym sensie jesteśmy wszyscy jej udziałowcami - odpowiedział prezes szpitala. -Oczywiście w sytuacji, w której nie będziemy wywiązywali się ze spłaty, w każdej umowie przewidziane są karne odsetki. Nie zakładam jednak takiego scenariusza. Jesteśmy w trakcie przetargu na kredyt w banku i mamy również przygotowany prospekt emisyjny, kiedy nie uda się otrzymać tego kredytu. Będziemy wówczas lokować obligacje.
Zarząd Szpitala w oparciu o uchwały Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Wspólników ogłosił kolejny przetarg nieograniczony na pozyskanie w banku kredytu restrukturyzacyjnego w wysokości 10 mln zł z rocznym okresem karencji i spłatą przewidzianą na 15 lat. Natomiast sporządzeniem Programu Emisji Obligacji dla KKS zajęła się firma Remedis S.A. z Poznania, ta sama, która udzieliła szpitalowi szybkiej pozyczki. Firma została wyłoniona w trybie konkursu ofert i za program otrzyma wynagrodzenie w kwocie 21 771 zł.
- Dziękujemy za deklarację Komitetu Obywatelskiego współpracy przy budowaniu strategii, bardzo dobrze ją odbieramy. Nas do współpracy nie trzeba namawiać, bo zarząd przecież powstał jako koalicja właśnie ponad podziałami politycznymi. Dlatego o tym mówię, że postrzega nas się ciągle szczególnie w wypowiedziach opozycji i radnego Krzysztofa Debicha, jako tych którzy ponad tymi podziałami nie chcą współpracować. Zapewniam, że jest inaczej. Jeśli chodzi o Białe Forum to osoby, które przyjechały do nas z innych powiatów, sięgnęły wcześniej po informacje o naszym szpitalu do internetu i tam okazało się, że wizerunek szpitala jest negatywny - wyjaśniała Mirosława Gal-Grabowska, Starosta Kutnowski. - Przeczytali oni wiele negatywnych komentarzy o działalności szpitala. Zewnetrzne otoczenie powoduje, że instytucje, czy banki, które by chciały ze szpitalem współpracować czy pomóc też biorą to pod uwagę. Nie muszę Państwa przekonywać, że prawdziwy wizerunek szpitala jest nam wszystkim potrzebny, bo takie działania, komentarze są głęboko szkodliwe.
Następie rozgorzała dyskusja na temat planów naprawczych i różnych strategii działania tworzonych dla szpitala. Krzysztofowi Debichowi wypomniano, że Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. którą on zarządza wykonywała za kilkadziesiąt tysięcy złotych pewien plan dla szpitala kiedy starostą była Dorota Dąbrowska. Nie zapytano jednak czy ktoś z poprzednego zarządu powiatu lub zarządu nowej spółki tę analizę czy też plan wykorzystał po przekształceniu SP ZOZ. Napisać można wszystko, trzeba jednak chcieć wprowadzić dane założenia w życie aby osiągnąć cel. Z tym ma niestety problem od lat każdy zarząd szpitala i teraz spółki. Kupuje się od profesjonalistów podręcznik, ale nie korzysta się z niego czasem zupełnie. Czy plany tworzone są po to aby ktoś zarobił? Czy czasem nie tworzone są one po to aby sprawnie zamknąć jakiś etap i przy okazji usta przeciwnikom politycznym i opinii publicznej?
Radna Jolanta Szczypińska upomniała się z kolei o plan naprawczy z początków przekształcenia szpitala w spółkę. Starosta obiecała, że starostwo jej ten plan dostarczy. Potem nastąpiła obrona planu naprawczego KSS sp. z o.o. wypracowanego przez Andrzej Musiałowicza. Radni domagali się ujawnienia go w całości i przekazania im w formie papierowej czy na płycie, bez znaczenia.
- Chcemy wiedzieć co jest w planie naprawczym pana prezesa? Jeśli nie możecie go nam dać to chociaż pokażcie go, że jest. Trudno na tej sali wierzyć w różne deklaracje kiedy się dzieją takie rzeczy w powiecie - mówił radny Marek Materka i pomachał innymi dokumentami.- Niech pani starosta idzie na górę i go nam przyniesie i pokaże. Na pewno część z nas już to usatysfakcjonuje.
Starosta nie spełniła prośby Materki. Plan naprawczy zdaniem zarządu powiatu w niektórych swoich zapisach jest tajny, bowiem rozpowszechnienie jego pełnej treści spowodowałoby naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i prawa spółek handlowych. Zrozumieć można utajnienie planu naprawczego w Biurze Ochrony Rządu po tym jak prezydent Polski dostał jajkiem. Procedury ochrony VIP-ów są niejawne, wynika to wprost z przepisów prawa. Czy plan naprawczy przedstawiony Zgromadzeniu Wspólników Zarządowi Powiatu podlega ochronie ze względu na zapisy w kodeksie spółek czy ustawie o ochronie konkurencji? Śmiem wątpić. Oczywiście na każde ograniczenie transparentności działań politycznych znajdzie się paragraf. Paragraf taki znajdzie niewątpliwie obsługa prawna starostwa.
- Nie chcę uczestniczyć w tej farsie. Ktoś nas tutaj po prostu buja - powiedział na koniec dyskusji radny Materka i wyszedł z sesji po uprzednim zwolnieniu się u przewodniczącego rady.
Dla prasy rzecznik szpitalnej spółki Beata Pokojska przygotowała lakoniczne informacje o planie naprawczym, które również powielane są przez prezesa Musiałowicza w publicznych wypowiedziach.
"Kutnowski Szpital Samorządowy Sp. z o.o. przystąpił do realizacji programu naprawczego przyjętego uchwałami Rady Nadzorczej (w dniu 23 lipca 2013 roku) i Walnego Zgromadzenia Wspólników (w dniu 30 lipca 2013 roku). Rozwiązanie problemów, które stoją przed Szpitalem, wdrożenie programu naprawczego i zbilansowanie działalności wymaga czasu oraz pozyskania na ten okres zewnętrznego finansowania. Niezbędnym elementem programu naprawczego jest renegocjacja stawek kontraktowych i restrukturyzacja zatrudnienia. Podstawowym założeniem dla tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz utrzymanie dotychczasowego zakresu usług zdrowotnych dla mieszkańców powiatu kutnowskiego. Skuteczna realizacja programu naprawczego wymaga zrozumienia, racjonalnego spojrzenia na problemy, współpracy i współdziałania wszystkich zainteresowanych: zarządu, kadry kierowniczej Szpitala, pracowników, organizacji związkowych, organu właścicielskiego ale również otoczenia szpitala."
Radni powiatowi chcieliby wiedzieć coś więcej, niż te okragłe zdania wyżej. Choćby to w jakim czasie prezes spółki i Zgromadzenie Wspólników planuje to co czym mówił Musiałowicz na poniedzialkowej sesji - zwrócenie się do prywatnych inwestorów, którzy wyciągną szpital z kłopotów i zechcą robić w nim interesy aby kolokwialnie mówiąc wreszcie rozbujać ten biznes i wprowadzić inne (wyższe) standardy usług medycznych w Kutnie. Czekamy zatem na coming out planów koalicji i prezesa KSS sp. z o.o.
Bołtupa Rafał00:00, 00.00.0000
BLE BLE BLE Panie Musiałowicz i Panie Lipiński przyznajcie w końcu co chcecie zrobić przecież to już jest postanowione razem z koalicją wstydu i dyrektorem nadzoru za zgodą rady nadzorczej.
Nie róbcie nadzieji pracownikom i mieszkańcom
Hańba
Ryłło Lew00:00, 00.00.0000
Materka jest the best! Oni nie mają tego planu naprawczego o czym wszyscy wiedzą z wyjątkiem ich samych. Brawo Panie Materka, dobrze ich Pan wyczuł!!
Gedrajtis Albert00:00, 00.00.0000
Dlaczego nie chcą pokazać ano dlatego że jest w nim napisane zwalniać pracowników i prywatyzować oddziały
Płaszczymąka Protazy00:00, 00.00.0000
Dyrektor szpitala i jego Dyrekcja to nie przyszli naprawiać szpitala tylko go zlikwidować razem ze starostwem. Dziwi mnie dlaczego wszystko sie wyprzedaje i to obcym spoza ościennych okolic a w Kutnie wielkie bezrobocie. Przemawiają zatem wielkie interesy własne pewnych osób gdzie widać to gołym okiem. Gdzie jest solidarność by temu zapobiec? Czy tylko interesuje ich pewna grupa osób zwolnionych z Biura Pracy? A co z innymi problemami? Gdzie jest Przewodniczący Związków Pan Kubiak? Czyzby nie widział że w szpitalu już sprzedaje sie oddziały i zwalnia ludzi?
Boczkowski Jerzy00:00, 00.00.0000
Rany boskie oni sprzedają szpital czy opozycja i związki zawodowe tego nie widzą
Płaszczymąka Protazy00:00, 00.00.0000
Pan Lipiński był przecież w Radzie Nadzorczej i dlaczego zrezygnował a przyjął stanowisko Dyrektora? Czy Państwo wiecie jaki ma zamiar ? Ano prywatę.Dlaczego milczał jak
ński i Kłopotowski szli tę sama drogą co obecny Dyrektor Musiałowicz ? To mu na rękę bo jak ulica mówi ma zakaz wykonywania zawodu to gdzieś pieniądze trzeba zdobyć.Prawda.Najlepiej można zarobić na wyprzedaży majątku , które społeczeństwo zbudowało. Panowie Musiałowicz i Lipiński zbudujcie szpital ze swoich własnych środków a dopiero go sprzedajcie a nie czepiajcie się tego co nie zostało przez was zbudowane.Nie oszukujcie ludzi bo to ma krótkie nogi. Galowa ocknij się i nie idź ta drogą.
Trojanowski Jonatan00:00, 00.00.0000
Ile zarabia Andrzej Musiałowicz, dlaczego tak dużo.
Szewców Damian00:00, 00.00.0000
Plan naprawczy czy plan rozgrabienia? Szpital pójdzie pod młotek?!
Może pan Musiałowicz niech pochwali się swoim stanem posiadania (tutaj jest oświadczenie majątkowe: bip.kutno.pl/strony/5696.dhtml) i jakoś dziwnie to wygląda, żeby taki specjalista nie miał żadnego majątku.
Takiemu to dobrze, bo w razie upadku szpitala niczym nie odpowiada bo niczego nie ma
Dla mnie to "wyczyszczenie" stanu posiadania zarządzającego jest widomym znakiem, tego co w najbliższym czasie nastąpi.
Trojanowski Jonatan00:00, 00.00.0000
Mógłby się ogolić bo wygląda jak szczurek
Trojanowski Jonatan00:00, 00.00.0000
Prokuratorze z Kutna zajmij się tym panem.
Trojanowski Jonatan00:00, 00.00.0000
http
/www.infozdrowie
.org/index.php?Itemid=148
Trojanowski Jonatan00:00, 00.00.0000
http
/www.infozdrowie
.org/index.php?Itemid=148
Szewców Damian00:00, 00.00.0000
a kto ma się zająć prokuratorem?
Szewców Damian00:00, 00.00.0000
eee tam, gdyby się ogolił to by wyglądał jak toczka w toczkę Hannibal Lecter (A.Hopkins). Porównanie jak najbardziej trafne bo w tym przypadku też można mówić o kanibalizmie na jeszcze żywym (choć dogorywającym) organizmie jakim jest wytwór pracy ojców i matek naszych - czyli szpital.
Schonbock Romuald00:00, 00.00.0000
szpital jest Wam potrzeny,żebyście mieli zatrudnienie,a leczenie i tak odchodzi za pieniądze,biedny człowiek nie ma tam po co isc.
Defres Dionizy00:00, 00.00.0000
Zero majątku menedżera = zero odpowiedzialności finansowej w stosunku do wierzycieli upadłej spółki, co przewiduje kodeks handlowy. Damian dobrze kombinuje. Sprawy idą w kierunku upadłości a następnie przejęcia szpitala za przysłowiową złotówkę.
Płoński Dominik00:00, 00.00.0000
Właśnie o to chodzi. Gość jest "wyzerowany" z majątku i będą mogli mu na kant kija skoczyć. Ładnie się przygotował do upadłości swoich włości.
Adamkiewicz Maciej00:00, 00.00.0000
Myślę, że on jest figurantem, ewentualnie przyszłym udziałowcem na 5-10%. Łupy zostaną rozdzielone i zagospodarowane przez kutnowsko-łódzko-warszawską ferajnę.
Rybicki Prokop00:00, 00.00.0000
A co nato najmądrzejszy menadzer Kłopotowski, Który w wyborach walczył o stołek radnego z hasłem nie dopuszcze do prywatyzacji szpitala- a teraz co zapomniał na stołku za 8 tys. o zobowiązaniach tylko ploty opowiada, wciska ciemnote ,że wszystkiemu winna opozycja? Rozliczyć Kłopota wreszcie i Galową
Fa[;h Czesław00:00, 00.00.0000
Krytykanci od kilkunastu lat razem z dużą częścią załogi szpitala są głównymi winowajcami tragicznej sytuacji. Do tego dochodzi nieudolność kolejnych ekip rządzących iopozycji,która też chce kręcić swoje lody.
Gliickstein Korneliu00:00, 00.00.0000
Musiałowicz ,panie z planem naprawczym to pan tu powinien przyjsć a swoą droga to było juz naście palanów naprawczych polegających na zwalnianiu ludzi a usadawianu swoich .Pan sie nawet nie zajaknał ,że pan miał a może i ma powiazania z jedną z wymienionych firm od krórej pan wział pozyczkę a tez pan nie powiedział dlaczego żaden bank nie chciał jej udzielić . Co do obligacji to już na stronie szpialnego BIPu wisi ta wiadomosć . Co za rewelacje pan przedstawił wyprowadzenia wszystkiego ,żeby był zysk?Dla kogo? Sprzedaje sie tylko raz .Zysku pan nie bedzie miał jako szpital bo macie wiecej długów niz włosów na głowie.Czy pan sie pochwalił swoimi osiagnięciami w poprzednich miejscach zatrudnienia? Chcielibysmy wiedzieć.
Wybór natomiast dyr do spraw lecznictwa to raczej trzeba nazwać stanowiskiem bezwolnego figuranta bez doświadczenia , kompetencji i wiedzy potzrebnej na tym stanowisku. BMW
Lehr Fabian00:00, 00.00.0000
narąbaliście tyle reklam że się strony zrobiły ciężkie aż się tego nie chce czytać BEZNADZIEJA IDĘ CZYTAĆ U KONKURENCJI.JESZCZE TU WRÓCĘ
Cicero Artur00:00, 00.00.0000
Szambo "rozkwita" i co i raz przynosi następne wyziewy i cuchnące bylejakością , bezmózgowiem w postepowaniu i prostackim tłumaczeniu - " co my nie zrobimy , aby jeszcze chwilkę pobawić się tym ustoistwem i wyczyścić kasę do samego dna" !!!
Tak jest od chwili powstania zbędnego , nie przynoszącego żadnej korzyści dla lokalnej spłeczności powiacikowego szambełka !
Było źle za komuszków i zeteselowców-komuszków , platfusomersów z alkoholikiem-rbanioczkiem i sprzedawczykiem baldym-truposzem tłuko-unińsiem , było jeszcze gorzej za matoła folwarcznego chłop-otosia z pisuarroWC i bezjajowych mosko-komuchow !!!
Ale szczytem tępoty , prostactwa , marnotrawienia publicznych , ogromnych pieniędzy jest obecna politykierska kołalicyja , na właśnie, złożona z wszystkich poprzednich i obecnych , politykierskich "talentów" pt. pissurroWC , mosko-komusza platfusomerska swołocz , esbeko-komuna z pozostałymi przybuduwkami !!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz