Zamknij

Samorząd w Żychlinie ignoruje anonimowe zgłoszenia? Burmistrz odpowiada cz.1

17:47, 22.08.2024 Ola Rzadkiewicz-Śliwicka Aktualizacja: 11:05, 28.08.2024
Skomentuj Burmistrz Grzegorz Ambroziak fot. Jan Zachorski Burmistrz Grzegorz Ambroziak fot. Jan Zachorski

Mieszkańcy, rodzice uczniów z żychlińskich szkół wystosowali do nas list otwarty, jednocześnie wysłali go Burmistrza Grzegorza Ambroziaka. O sprawie pisaliśmy tutaj - Czytelnicy piszą: Jesteśmy zwodzeni przez władze gminy Żychlin. Zwróciliśmy się do władz Żychlina o odpowiedź na przytoczone przez autorów listu pytania i tezy. Otrzymaliśmy właśnie kilkudziesięciostronicową odpowiedź G. Ambroziaka, dlatego będziemy przytaczali ją w częściach. 

 - Poza sformalizowanymi petycjami i wnioskami, standardowo składanymi w formie papierowej, administracja od dawna obsługuje bez żadnego problemu również zgłoszenia cyfrowe, których od pandemii COVID jest coraz więcej. Do tych sformalizowanych, dotyczących wydania różnego rodzaju decyzji administracyjnych, dochodzą również sukcesywnie przesyłane na e-PUAP, naszą skrzynkę e-mail, również w tzw. socialach, ogólne zapytania, zgłoszenia „problemów w terenie”, pomysły i informacje. Znakomita większość tej ogólnej cyfrowej korespondencji jest asygnowana danymi identyfikującymi osobę lub podmiot. Trochę inaczej sprawa się ma z anonimowymi pismami lub emailami. Kodeks Postępowania Administracyjnego określa, że anonimy pozostają bez rozpatrzenia, ale i tak podejmujemy niezbędne działania, jeżeli w treści anonimów zgłaszane są konkretne problemy np. naprawy chodnika, wymiany nieczynnej lampy itp.  - pisze do nas Burmistrz Grzegorz Ambroziak. - W kwestiach wrażliwych (np. zagrożenie zdrowia czy bezpieczeństwa) zgłoszenie będzie realizowane lub przesłane z naszej skrzynki ePUAP Gmina Żychlin do uprawnionych instytucji. W kwestiach związanych z wytwarzaniem informacji publicznej musimy zwracać się o uzupełnienie anonimowego pisma o dane wymagane ustawą. Dlatego też Redakcja eKutno.pl zwróciła się do nas w tej formie znając wymogi ustawowe. W sytuacjach, gdy w anonimach przedstawiane są bardzo nieprecyzyjnie, ogólnikowo sformułowane tezy, wnioski bądź zapytania, trudno jest odnieść się do przedstawionych problemów lub polemizować z bezosobowym duchem z drugiej strony ekranu monitora. Od pewnego czasu mamy do czynienia z sytuacją anonimowych zgłoszeń z jednego adresu email, które mają nadawany charakter wystąpień grupowych. W obecnej korespondencji przesłanej do gminy i mediów znów anonimowo, niejednoznacznie sugeruje się, że nasz samorząd ignorował wcześniejsze wnioski, a to nieprawda - odpowiada G. Ambroziak. - Chyba, że Autorka/Autor ma na myśli wcześniejsze anonimowe, często ogólnikowe wiadomości, gdy zgłaszaliśmy do zarządców problemy np. krzywego chodnika, dziury w jezdni. W tamtych emailach trudno jednak doszukiwać się tych wątków poruszonych w bieżącym, wysłanym do redakcji eKutno.pl. 

Jako mieszkańcy gminy Żychlin, jako rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodszych jesteśmy zaniepokojeni brakiem jakichkolwiek działań na rzecz dzieci i młodzieży w Gminie Żychlin. Od lat nie widać żadnych większych inwestycji w oświatę. Szkoły nie są remontowane, łatane są jedynie poważniejsze usterki. Wnętrza nie przeszły żadnych większych modernizacji od lat.

Burmistrz odpowiada: TEZA NIEPRAWDZIWA – argumenty na obalenie tezy pojawią się praktycznie w każdym kolejnym wątku odpowiedzi. W skrócie rzecz ujmując - Dane budżetowe wskazują na wieloletnie inwestycje na poziomie ponad 30% udziału inwestycji dla dzieci (oświata, kultura i sport) w stosunku do ogółu wydatków inwestycyjnych. Były również takie lata, w których ten rodzaj wydatków osiągał wartości ponad 50% wydatków.

Zwrócę również uwagę na ironię tej tezy, otóż przez wiele lat byłem krytykowany przez media regionalne (pozdrawiam redakcję „NŁ”) oraz niektórych radnych za „zbyt duże” inwestycje dla dzieci i młodzieży - artykuły o stadionie miejskim czy też o boiskach do siatkówki. W dalszej części przedstawię kilka ostatnich inwestycji, ale polecam lekturę ogólnodostępnych danych – BIP (finanse gminy) plus coroczny raport o stanie gminy, z których wyraźnie wynika, że przeprowadziłem wiele inwestycje dla dzieci i młodzieży, w sporcie i w placówkach oświatowych. Jak wspomniałem wcześniej, w stosunku do ogółu wydatków inwestycyjnych, poziom wydatków inwestycyjnych dla dzieci i młodzieży osiągał wysoki poziom. Przez wiele lat wykonano gruntowne termomodernizacje szkół i obiektów sportowych, wybudowano instalacje OZE dla szkół, wymieniane były kompleksowo instalacje wewnętrzne, zmodernizowane zostały stołówki szkolne, klasy, łazienki, szatnie etc.

Szkoły są dla rodziców zamknięte od czasu epidemii. Nie mamy możliwości odprowadzić dzieci, pomóc się przebrać, dopilnować w szatni itp. Jesteśmy traktowani przez pracowników szkół jak intruzi. Rodzice nie mają faktycznego wpływu na życie szkół i przedszkoli. Decyzje są podejmowane w większości bez naszego udziału.

Burmistrz odpowiada: TEZA NIEPRAWDZIWA – argumenty na obalenie tezy w dalszej części, w odpowiedzi przygotowanej również przez dyrekcje szkół. Na marginesie należy dodać, że tezie przeczy przede wszystkim działalność bardzo aktywnych rad rodziców.

Od lat słyszymy obietnice, które nie mają odzwierciedlenia w faktycznych działaniach a nasze wnioski są ignorowane albo jesteśmy odsyłani do pobliskich miast na place zabaw, tereny rekreacyjne, baseny lub kina.

Burmistrz odpowiada: TEZA NIEPRAWDZIWA – argumenty przeciw przedstawionej tezie zawarte m.in. w corocznych raportach o stanie gminy - wydatki inwestycyjne, sport oraz działalność domu kultury. Należałoby ponadto prosić o wskazanie tych „wniosków”, o których pisze Autorka/Autor emaila. Trudno odnosić się do zarzutu o ignorowanie czegoś zmyślonego. Odnoszę się do tej tezy również we wstępie odpowiedzi. Nie odnotowywaliśmy konkretnych „wniosków”, więc może media powinny otrzymać te wnioski, kopie do wglądu, z oznaczonym potwierdzeniem wpływu, a przede wszystkim zawartością merytoryczną. Odniósłbym się wtedy do tych konkretnych zignorowanych pism. TEZIE PRZECZĄ FAKTY: place zabaw są budowane od lat sukcesywnie w systemie rozproszonym, żeby były zlokalizowane jak najbliżej mieszkańców. Wystarczy wspomnieć o nowych inwestycjach na osiedlach mieszkaniowych (4 punkty) oraz w sołectwach (Dobrzelin, Pasieka, Śleszyn, Żabików, Drzewoszki, Grzybów itd.). Wraz z placami zabaw wybudowanymi w ostatnich latach powstały również 3 tężnie solankowe. Wydatki blisko pół miliona złotych, co jak na nasz skromny budżet stanowi znaczną kwotę na małą rekreację. Wnioskując o budowę kina czy basenu, Autorka/Autor emaila wykazuje się niestety brakiem znajomości realiów ekonomicznych, związanych z kosztami bieżącego funkcjonowania tych podmiotów w skali mikro. Samorząd musiałby dopłacać znaczące środki finansowe do bieżącego funkcjonowania tych obiektów, co wiązałoby się z koniecznością rezygnacji z innych planów inwestycyjnych. Kina świecą pustkami, przy tak bogatej ofercie streamingu. Tylko największe hity przyciągają widzów.

W związku z powyższym zwracamy się do władz Gminy Żychlin z wnioskiem o odpowiedź na skonstruowane przez nas pytania. Te same pytania kierujemy również do miejscowych mediów ponieważ chcemy, żeby w końcu nasz głos został usłyszany a odpowiedź nie została udzielona w zamkniętym pokoju i żeby trafiła do wszystkich mieszkańców miasta i gminy:

1. Czy to prawda, że powstanie żłobka stoi pod znakiem zapytania?  Nieprawda  Jakie działania zostały podjęte na chwilę obecną? Łódzki Urząd Wojewódzki przygotowuje nowe umowy dotacji dla 3 gmin, w tym dla Gminy Żychlin, z powiększony kwotami dotacji! Wynika to z ostatnio uruchomionej dodatkowej puli pieniędzy na program Aktywny Maluch pochodzącej z Krajowego Planu Odbudowy. Urząd Wojewódzki czekał, na określenie przez ministerstwo puli środków do rozdysponowania – informacja do Gminy Żychlin wpłynęła 30 lipca pismem Wojewody Łódzkiego. Kwota dotacji zwiększa się z 33 tysięcy do 53 tysięcy złotych na utworzenie 1 miejsca.

Czy wyznaczono miejsce? Tak – będzie to dobudowa pomieszczeń do budynku Przedszkola nr 1 w Żychlinie.

Czy rozpoczęto procedurę projektową? Tak – przygotowywany jest program funkcjonalno-użytkowy. Procedury przetargowe będą uruchomione po zabezpieczeniu dotacji dla gminy – podpisanie umowy i zatwierdzenie PFU.

Kiedy wreszcie rodzice z Żychlina nie będą musieli wozić dzieci do żłobków w Kutnie lub Bedlnie? Termin wykonania w głównej mierze zależy od terminu podpisania umowy dotacji – opis wyżej.

2. Kiedy ruszy obiecywana od lat budowa nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2?

Umowa na wykonanie hali sportowej została zawarta w 4 listopada 2023 r. z wykonawcą wyłonionym w przetargu. Inwestycja realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Z uwagi na formułę przygotowania i skalę inwestycji terminy są zdecydowanie dłuższe, niż przy standardowych, jednorocznych inwestycjach. Wykonawca projektu kończy aktualnie swoją pracę. We czwartek 25 lipca 5 otrzymaliśmy rzuty, przekroje i wizualizacje obiektu wynikające z projektu technicznego. Wykonawca planuje uzyskanie pozwolenia na budowę we wrześniu oraz rozpoczęcie prac budowlanych w listopadzie.

3. Czy to prawda, że plac zabaw przy SP nr 2 nie ma aktualnych przeglądów?

Nieprawda. Plac zabaw posiada wszelkie niezbędne certyfikaty i aktualne przeglądy techniczne. Jednostki szkolne dbają o place zabaw i dodatkowo inwestują w poprawę bezpieczeństwa dzieci. Przykład: Przy szkole w Grabowie w czerwcu 2023 r. zrealizowano zadanie pt. „Zakup i montaż płyt gumowych SBR w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowników placu zabaw w miejscowości Grabów”, który obejmował: demontaż starej nawierzchni, montaż nowej nawierzchni bezpiecznej w formie płytki z materiału SB.

Dlaczego w okresie wiosennym dzieci ze szkoły spędzały czas z nauczycielami na placu zabaw należącym do okolicznej wspólnoty mieszkaniowej zamiast na swoim placu zabaw? Kto ponosi w takiej sytuacji za ewentualne szkody mienia lub urazy dzieci? Nauczyciel? Szkoła nr 2 jest dużą placówką i być może zdarzyło się, że któraś z klas w godzinach lekcyjnych, na krótko skorzystała z pobliskiego placu zabaw, wracając z wycieczki lub spaceru.

W każdej z tych sytuacji w szkole czy poza nią, jeśli dzieci są w trakcie lekcji, za bezpieczeństwo uczniów odpowiada nauczyciel.

Dlaczego plac zabaw nie jest dostępny dla dzieci po zajęciach szkolnych?

Nie spotkaliśmy się w innych miastach z sytuacją, żeby plac zabaw przy miejskiej szkole był zamykany na łańcuchy i w godzinach zajęć szkolnych i po ich zakończeniu. Wystarczy zamontować monitoring jeżeli gmina boi się szkód na zabawkach. Chyba że plac zabaw ma tylko ładnie wyglądać a nie służyć dzieciom. Plac zabaw przeznaczony jest dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas. Przez wiele lat był również dostępny poza godzinami pracy placówki, ale po wybudowaniu sąsiedniego placu zabaw oraz placów zabaw na terenie Osiedla Wyzwolenia, szkolny plac może służyć przede wszystkim przedszkolakom w czasie ich pobytu pod opieką szkoły i na dłużej zachować swoje wysokie standardy. Placówka jest w stanie 6 zapewnić utrzymanie sprzętów w dobrym stanie technicznym dla swoich podopiecznych. Nie są mi znane warunki korzystania z placów zabaw w innych miastach, ale uważam, że sporym nadużyciem byłoby uznać, iż wszystkie są otwarte po godzinach pracy szkoły. Dyrektorzy szkół i przedszkoli podejmują takie decyzje indywidualnie, przede wszystkim z troską o swoich podopiecznych. Decyzja o dostępie do placu zabaw przy szkole może być podyktowana brakiem dostępu do innego placu zabaw w pobliżu. Przykładem takiej sytuacji jest plac zabaw przy Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Grabowie. Jest on otwarty w godzinach pracy placówki włącznie z czasem pracy drugiej zmiany pracowników gospodarczych i jest ogólnodostępny w godzinach popołudniowych, podobnie jak siłownia zewnętrzna. Teren obiektu jest monitorowany.

4. Jakie remonty zaplanowano na najbliższy rok w szkołach i przedszkolach podległych pod Gminę Żychlin?

W nawiązaniu do nieprawdziwej tezy przedstawionej na wstępie należy stwierdzić, iż gruntowne modernizacje i remonty w placówkach oświatowych odbywają się sukcesywnie. Odnawiane są sale lekcyjne, łazienki, stołówki szkolne czy korytarze. Bardzo dużą inwestycją poprawiającą znacząco stan techniczny obiektu była modernizacja Zespołu Szkół Nr 1 przy ul. Łukasińskiego. Wykonano inwestycję polegającą na gruntownej modernizacji klas, łazienek, korytarzy, instalacji dla uczniów szkoły podstawowej. Zmodernizowano również szatnie w szkole. Koszt ok. 1 mln złotych. Zmodernizowano halę sportową – nowa podłoga sportowa i nowe oświetlenie LED. Wykonano salę sensoryczną dla uczniów wraz z zakupem profesjonalnego wyposażenia. Na marginesie dodam, że sala sensoryczna to realizacja wniosku przedstawionego mi przez mieszkanki Żychlina i nauczycielki szkoły. Jeżeli wnioski o przeprowadzenie modernizacji są faktycznie składane i uzasadnione, to staram się je skutecznie realizować.

Jeżeli Autorka/Autor emaila faktycznie składałaby/składałby takie pisma, to byłyby one treścią dyskusji z radnymi przy planowaniu budżetu. W ZSP przy ul. Żeromskiego m.in. zmodernizowano od podstaw i wyposażono stołówkę szkolną. W SP w Grabowie wykonano modernizację oddziału przedszkolnego z nowymi łazienkami, salami i korytarzami. Oddzielono część dla przedszkolaków od przestrzeni dla dzieci starszych. Ten obiekt to prawdziwa perełka i wizytówka naszej oświaty. Gruntowną modernizację wraz z termomodernizacją przeszedł obiekt przedszkola przy ul. 1 Maja. Budynek przedszkola, mimo że ma już swoje lata, wygląda teraz naprawdę bardzo estetycznie, czemu sprzyja również bardzo ładnie przygotowany plac zabaw dla przedszkolaków. Więcej szczegółów przy odpowiedzi na kolejną z tez przedstawioną w emailu w dalszej części opracowania oraz polecam lekturę raportów o stanie gminy z lat 2019-2023.

Obecnie wykonywane lub planowane do wykonania zadania to: W Zespole Szkół Nr 1

• remont sceny Sali Teatralnej, • malowanie sali komputerowej i sali 114 w Zespole Szkół Nr 1,

• zaplanowano rewitalizację patio szkolnego celem stworzenie przyjaznego miejsca dla uczniów w czasie przerw między lekcjami. W ZSP przy ul. Żeromskiego

• remont szatni szkolnej • wymieniono podłogi w 3 salach przedszkolnych

• wymalowano korytarze na parterze i 1 piętrze oraz klatkę schodową w przedszkolu

• zamontowano 4 nowe kamery zewnętrzne

• wymiana podłogi w 3 kolejnych salach przedszkolnych • remont salki zabaw 8

• wykonanie ogrodzenia i przeniesienie placu zabaw oraz nowe zagospodarowanie tego terenu (nasadzenia roślinne)

W SP w Grabowie

• zrealizowano zadanie budowy systemu monitoringu; system monitoringu wizyjnego zewnętrzny i wewnętrzny w Szkole Podstawowej w Grabowie funkcjonuje całodobowo. Na marginesie znów dodam, że to kolejna inwestycja, z którą zwrócili się do mnie mieszkańcy podczas spotkania. • zmodernizowano oświetlenie obiektu Szkoły Podstawowej w Grabowie

5. Czy dzieci w Szkołach Podstawowych mają zapewnione podstawowe artykuły higieniczne? Papier toaletowy, mydło, ręczniki papierowe w każdej toalecie?

Tak. Wszystkie niezbędne artykuły higieniczne są zapewnione. Poświadczają to również kontrole sanepidu. Na marginesie dodam, że wychodzimy również poza standard. W szkole w Grabowie, w roku szkolnym 2023/2024 przystąpiono do programu „Akcja Menstruacja w Twojej szkole”, którego celem było poprawienie komfortu życia osób uczących się i przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją. Szkoła otrzymała: znaczącą ilość opakowań podpasek (również opakowania tamponów), pojemniki na ww. oraz materiały informacyjne - plakaty oraz scenariusz zajęć. Zajęcia były realizowane w ciągu roku, a materiały higieniczne znalazły się w toaletach szkolnych.

6. Ile i jakie wnioski złożyła gmina w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027? Jeżeli złożyła to jakie to były projekty, na jakie kwoty, które zostaną zrealizowane a jeżeli nie to dlaczego żaden nie został wybrany? Sąsiednia gmina uzyskała wsparcie w ramach tego programu na zajęcia dla dzieci oraz remonty i wyposażenie szkół na ponad 2,5 miliona złotych.

W zakresie realizacji funduszy europejskich warto zagłębić się i przeanalizować ten obszar w ujęciu terminów ogłaszania naborów w poszczególnych priorytetach. Ogólne stwierdzenia typu „sąsiednia gmina pozyskała” mogą być mylące i absolutnie nie oddają sedna problemu – co ciekawe, dostępny wykaz umów unijnych ze strony ŁUM wskazuje, że gmina pozyskała mniej niż 2,5 mln. zł. Dlaczego należy zagłębiać się w problem? Ponieważ wykorzystanie dotacji w tym zakresie zależało od możliwości uzyskania konkretnych wskaźników rezultatu. Programy, o których wspomina się w emailu dotyczyły zmodernizowania przedszkoli. Jeżeli w jakiejś gminie placówki te były już zmodernizowane, to składanie wniosków mijało się z celem. Dlatego też w Powiecie Kutnowskim takich gmin, które pozyskały dotacje z tego źródła było tylko 2 na 11. Mogło się np. zdarzyć, tak jak mamy do czynienia z tym omawianym przykładem, że gmina zrealizowała wcześniej taki zakres inwestycji. Dość podobna sytuacja wystąpiła w Powiecie Łowickim. Ponieważ w efekcie planowanych we wniosku modernizacji (inwestycji majątkowej, a nie remontu) należy wskazać jakie mierzalne wskaźniki osiągniemy po realizacji, przy już zmodernizowanym obiekcie, taki wniosek zakładałby z marszu nieprawdziwe dane. Jeżeli gmina miała jakieś konkretne potrzeby modernizacyjne w obiektach z uwagi na niewykonane wcześniej inwestycje (zgaduję, nie znam szczegółów wniosków tej gminy), to mogła wykazać się osiąganiem wskaźników poprawy sytuacji. Zapewne dlatego tylko 2 gminy w powiecie mogły skorzystać z tych środków. Używanie bezpośredniego odniesienia bez zagłębienia się w szczegóły staje się staje niestety manipulacją z użyciem zasłyszanych informacji. Warto zauważyć, że uruchomienie programów w FEŁ 2021-2027 nastąpiło też na tyle późno, że zgodnie z publikowaną listą na stronie ŁUM, umowy podpisywane były głównie w II kwartale tego roku. Kolejny aspekt, który powinien być rozpatrywany przy porównaniu, związany jest z zakresem ogłaszanych konkursów, gdzie w strategii inwestycyjnej naszej gminy główny kierunek związany jest z ochroną środowiska. Pozyskiwaliśmy środki unijne na kanalizacje sanitarne i na ochronę powietrza.

W ostatnich latach realizowane były cykle projektowe z budową OZE. W tym zakresie jesteśmy prekursorem w stosunku do sąsiednich gmin i pozyskaliśmy o wiele więcej środków. I była to również działalność na rzecz najmłodszych mieszkańców, ponieważ w ramach środków 10 unijnych w programie Czyste powietrze – zabezpieczamy środowisko naturalne - przyszłość naszych milusińskich. Jak widać, specyfika i strategie działania poszczególnych gmin są tak różnorodne, że przedmiotowe porównanie jest chybione.

Obecnie czekamy na ocenę merytoryczną wniosku na kwotę dofinansowania na ponad 6,6 mln zł. I jest to już 4 etap realizacji zadań dla mieszkańców – działanie również na rzecz dzieci i młodzieży, żeby dorastały w czystym środowisku. Ile etapów zrealizowała gmina ościenna?

Szczegóły: „Ochrona powietrza w Gminie Żychlin poprzez zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii na budynkach mieszkalnych – etap III”, którego założeniem jest podejmowanie działań przyczyniających się do wspierania energii odnawialnej zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001. Planowana inwestycja wykorzystuje odnawialne źródła energii, a wszystkie instalacje mają służyć produkcji i magazynowaniu energii elektrycznej oraz produkcji energii cieplnej. Celem projektu jest ograniczenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych do powietrza oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii w regionie i w kraju.

Projekt będzie realizowany w formule zaprojektuj-wybuduj i obejmuje wykonanie: - instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych wraz z magazynami energii – 90 szt. - instalacji kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych łącznie 39 szt. - instalacji kotłów na pellet w budynkach mieszkalnych – 30 szt. - zbiorników na c.w.u. w budynkach mieszkalnych – łącznie 19 szt. Szacowany budżet projektu: wartość ogółem 7 768 349,46 zł dofinansowanie 6 603 097,04 zł 11 Projekt został pozytywnie oceniony podczas oceny formalnej i podany do publicznej wiadomości w dniu 07.06.2024 r., czekamy na ocenę merytoryczną i wyłonienie przez Zarząd Województwa Łódzkiego wniosków do dofinansowania. Dotychczasowe realizacje kilkuset instalacji spotkały się z dużym zadowoleniem mieszkańców i przede wszystkim wpływają na jakość powietrza.

CDN.

(Ola Rzadkiewicz-Śliwicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

Żychlin Żychlin

9 3

I dla tego piszą anonimy bo burmistrz ośmiesza piszącego jak teraz. Ludzie boją się zemsty 18:23, 22.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TaaTaa

16 0

Burmistrz to się usmieje teraz jak się pół Żychlina potruje trujacą wodą :p 19:55, 22.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Żychlin Żychlin

11 0

Żychlin inny stan umysłu najpierw oczyszczalnia i zanieczyszczona rzeka potem wodociąg i bakteria. Jaki burmistrz taka gmina jaki zarząd w spółce podległej burmistrzowi takie ścieki i woda 20:24, 22.08.2024


NhvNhv

2 9

Jaka zesmtsa? Pisze ktoś pomówienia, jakieś *%#)!& grzeszy inteligencją to trudno go nie urazić odpowiadając. A jeśli się czuje ośmieszony to na to nic nie poradzimy że ktoś przez własną głupote czyje się niekomfortowo 21:03, 22.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polityczny eunuch?!polityczny eunuch?!

17 3

To, że ten upadły kacyk ze środowiska swojego mentora od siedmiu boleści, ścieku waraszawskiego czaskosia ma problemy z samym sobą i nie kontaktuje w ogóle, że doprowadził do upadłości miasto i gminę, to zapewne Mieszkańcy Żychlina wiedzą doskonale, prawda ? Ale, że tego nieudolnego, niedouczonego, niegdysiejszego pomocnika administracyjnego w dalszym ciągu muszą ,.podziwiać,. właśnie Ci Mieszkańcy, no to, niestety, są w dużej części sami sobie winni, tak?! W dużej części, booo... jeszcze większe ,.zasługi,. w tym, że taka politykierska safanduła ponownie zasiadła na wysokim stołku, który przerasta go pod każdym względem, jest winna politykierska zbieranina kucienkowych eunuchów tzw. polityków z tzw. pis-u z konglomeratu tzw. peło-wiacikowej koalicji z post-pzpr-zsl-samo-brona, booo... wystawili jako konkurenta dzisiejszego burmistrza, od siedmiu boleści, polityczno-obyczajową wydmuszkę bez żadnego przygotowania oraz, jako takiej ogłady, kultury bycia, obycia, społecznej higieny, to summa summarum mają w Żychlinie, nie tylko bakterię coli /szkoda, że nie coca coli, prawda ?/, ale mają Żychliniacy groźną i, póki co, niewyleczalną, niezwykle groźną bakterię oraz zarazę pt. polityczny skunks-wyrostek z głębokim psychicznym uwiądem iii...rozsiewający obezwładniający, zaraźliwy swąd otępiałego -tawariszcz sekretorz- !!!
P.S.
Tak to właśnie koalicyjno-powiatowe peło-pis-owsko-pzpr-zsl-samo-bronowe kucienko upodliło i w dalszym ciągu sekuje z cywilizowanego świata największe po Kutnie miasto i Gminę Żychlin, a nieogarnięty, polityczny obibok nijaki sema-for z -leczyckich ugorów diabla boruty- ble ble bleszczoczek jest niezmiernie rad, że w tak paskudny sposób pozbywa się, a nóż, wszelakiej konkurencji politycznej, nie bacząc na to, że powiat kutnowski zmierza do politycznej upadłości niczym jego /semafora/ mieścina pt. -borutowa leczyca- ! 10:01, 23.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StefanStefan

23 3

Nie wiem czy Pan Burmistrz rusza się gdzieś poza Żychlin ale gdziekolwiek nie pojadę widzę ładne, zadbane wioski i miasteczka. A u nas? Smród, brud i ubóstwo. Miałem gości których zaprosiłem na grilla w ubiegłą sobotę. Taki w mieście panował smród, że na dworze nie dało się wysiedzieć nie mówiąc o jedzeniu. Chodniki nie dość, że krzywe to zarośnięte chwastami a trawniki to hodowla kleszczy i innego dziadostwa. Niedługo trzeba będzie to miasto zaorać dla ogólnie pojętego dobra ludzkości. 10:58, 23.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Żychlin Żychlin

6 0

Posłuchaj radia q ile burmistrz inwestuje w dzieci i młodzieży. Tylko nic nie widać. Kłamie kłamie i robi to świetnie z uśmiechem na ustach. A te radio q porażka zadaje pytanie te same burmistrzowi i prawie samie na nie odpowiadają. A gdzie pytania od mieszkańców. Biedne te radio jeżeli chodzi o audycje ale czego można się spodziewać jak sami uczestnicy płacą za to 14:09, 24.08.2024


jacy radni?jacy radni?

16 0

No właśnie, a gdzie są ci radni /niestety bezradni!/, co to naobiecywali przedwyborczy kosmos i bzdety bez pokrycia, a dzisiaj jeszcze do tego kompletnie nie reagują na ten polityczno-samorządowo-obyczajowy bur...el i, jak można wyczytać z zamieszczonego artykułu, podobnie, jak ich domorosły, nieudaczny ,.wuc,. mają w głębokim poważaniu Lokalną Społeczność. Nie dość, że bakteria, to jeszcze polityczno-obyczajowy rynsztok i swąd ciągnący się od każdego tzw. wybrańca ludu, pożal się Boże ! 12:15, 23.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Żychlin Żychlin

5 1

A przecież Radnych i Burmistrza wybrali mieszkańcy Żychlina. Większość radnych jest z ramienia Burmistrza. Większość radnych jest juz kilka kadencji więc Mieszkańcom pasuje że nic nie robią I jeszcze zadłużają miasto 14:29, 23.08.2024


Żychlin Żychlin

16 1

Ten burmistrz to mocno skrzywdzony człowiek. Brak inwestycji I zadłużenie gminy na 33mil zł to wina PiS. Jak ktoś zadaje pytania anonimowo to pewnie partia polityczna. Bakterie w wodzie pewnie partia polityczna. Zarzuty RIO o niewłaściwie księgowanie to RIO się nie zna. A sam w pierwszej kadencji wygrał dzięki poparciu PiS. Dziwny człowiek 14:24, 23.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

14 3

"Burmistrz"? O NIE! Toć to zwykły SOŁTYS!! On kolejny raz podnosi sobie pensyjkę. On się buduje za pieniążki mieszkańców. A sam doprowadza miasto i całą gminę do upadku i ruiny!! Drogi jak z 18 wieku! Woda nie nadająca się do picia! Oczyszczalnia wylewa ścieki do rzeki bo tam już nic nie działa!!
I jeszcze bezczelnie mówi że to nie jego wina! To zapewne wina mieszkańców.
A mieszkańcy do dziś pamiętają jak chodził z płaczem i o głosy błagał. A teraz?! Wielki ku.wa Sołtys! Bez kija nie podchodź.
To jest wstyd i żenada!
Gdyby Ambroziak miał odrobinkę godności... Odrobinkę. To zrezygnował by ze stanowiska. Ale po co? Można sobie od stycznia podnieść pensję do 20 tysięcy A miasto z gminą zadłużyć na kolejne 30 miliony złotych.
Co by sołtys mógł się podzielić z jednorękim bandytą oraz kiecuchem który ugania się za mężatkami. Jest układ, jest zabawa.
19:34, 23.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SołtysSołtys

0 6

Zrobił Ci któryś SOŁTYS krzywdę? 07:37, 25.08.2024


 donosiciele precz! donosiciele precz!

1 12

Anonimy? W. upach się poprzewracało. Miej odwagę i zapytaj w swoim imieniu a nie naparzasz zza węgła konfidencie.... 22:08, 23.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ale o co chodzi? Ale o co chodzi?

8 0

Czy to że pod tym pismem się podpisze Zosia Kowalska i Basia Nowak coś zmieni? Zmieni to że gmina jest zadłużona? Że radni ślepo przyklepują wszystko? Że ktokolwiek by teraz do gminy nie przyszedł jako burmistrz to przez kolejne 20 lat będzie spłacał te długi i 20 lat nic się nie zmieni? 10:24, 24.08.2024


HeniekHeniek

14 0

Skoro burmistrz nie reaguje na te zarzuty, to rada powinna się tym zająć, ale oni poszli na te stanowiska dla diet, no to po co mają się trudzić. 16:06, 24.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuluGulaZuluGula

4 0

Była szansa zmienić włodarza, ale moherkowe berety wybrały kulturalnego i faniuśkiego człowieka
bo jest sprawdzony w rządzeniu. Radni dali plamę na I posiedzeniu i zaorali się na całą kadencję 20:36, 30.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%