Zamknij
REKLAMA

Co załatwi spółce kościelny inwestor? W środę sesja w Krośniewicach

18.00, 26.07.2021 O.R Aktualizacja: 11.28, 28.07.2021
Skomentuj Obraz Rilsonav z Pixabay
REKLAMA

W środę 28 lipca na wniosek Burmistrz Krośniewic odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Krośniewicach. Jedynym punktem sesji jest podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty  w gminie Krośniewice.

Tym razem wniosek Katarzyny Erdman o zmianę uchwały o stawce za śmieci ma zupełnie inny kontekst kiedy wspólnikiem spółki miejskiej Zakładu Usług Miejskich jest Archidiecezja Łódzka. Przypomnijmy objęła ona w spółce udziały za 3 mln zł. Sprawą samorządowo-kościelnego mezaliansu zainteresowała się posłanka z Kutna Paulina Matysiak. 

- Z dostępnych informacji wynika, że Archidiecezja objęła 6000 udziałów o łącznej wartości 3 000 000 zł. Wysokość kapitału zakładowego to 5 867 500 zł. Oznacza to, że kościół stał się udziałowcem większościowym, a gmina utraciła kontrolę nad jedną z kluczowych spółek komunalnych. Co jeszcze bardziej bulwersujące, o zbyciu udziałów radni gminni dowiedzieli się przypadkiem, pomimo że art. 11-16 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawa o gospodarce komunalnej wskazują, że zbycie takie musi być poprzedzone uzyskaniem zgody rady gminy i ma wiele dodatkowych obwarowań. W związku z dużymi wątpliwościami co do tej transakcji i wagą sprawy podjęłam interwencję u Burmistrz Krośniewic Katarzyny Erdman. Pytam w niej o szczegóły tej niejawnej transakcji (również o to gdzie są pieniądze ze sprzedaży) i o skany dokumentów umowy zbycia, a także o szczegóły wymaganych przepisami procedur - mówi posłanka Razem Paulina Matysiak.

W odpowiedzi posłance Katarzyna Erdman przedstawiła porozumienie zawarte z Archidiecezją Łódzką. Ważnym dla mieszkańców faktem jest to że strony ustaliły, że po przystąpieniu inwestora do spółki będzie ona przyjmować odpady z terenu Gminy Krośniewice na swoje składowisko po cenach niższych średnio o 10% wyliczonych z ceny średniej, przyjętej za przyjmowanie odpadów w trzech instalacjach wskazanych przez gminę. Ciekawym punktem porozumienia jest też zobowiązanie inwestora do pozyskania na rzecz spółki miejskiej środków finansowych w postaci dotacji kredytów i pożyczek w wysokości co najmniej 30 milionów złotych.

Jednym słowem instytucja kościelna zobowiązała się do załatwienia dotacji, kredytów czy pożyczek na grubą forsę. U kogo kościelny inwestor miałby załatwić dotacje dla spółki? U papieża, premiera, wojewody, marszałka? Słabo wygląda takie zobowiązanie osoby kościelnej o jednym z mocniejszych poziomów zaufania publicznego, społecznego, nie mówiąc o emocjonalnym.

Katarzyna Erdman w odpowiedzi do posłanki pisze że posługiwanie się pojęciem sprzedaży w związku z transakcją dokapitalizowania i objęcia nowoutworzonych udziałów w spółce jest nieprawidłowe.

Postawienie znaku równości między tymi typami transakcji przychodzi z łatwością w mediach i publicznej dyskusji lecz jest błędem. Powtarzam nie doszło do sprzedaży udziałów w spółce lecz do objęcia nowoutworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nabycie udziału może nastąpić w drodze różnych czynności prawnych na przykład sprzedaży, zbycia, zamiany, darowizny, w ramach nabycia spadku. Nabycie dotyczy istniejących udziałów, nabycie następuje od ich poprzedniego właściciela, objęcie udziałów natomiast następuje w obecnie istniejącego wcześniej udziału, który nie może być przedmiotem umowy sprzedaży. Nie można zatem przyjąć za prawdziwe twierdzenie, że sprzedano udziały. Wszelkie środki finansowe związane z kapitałem zakładowym trafiają na konto spółki. Dokapitalizowanie spółki pozwoli na jej rozwój. Skorzysta na tym gmina Krośniewice będąc uprzywilejowanym udziałowcem, chociażby w związku z zapewnieniem korzystnej ceny odbioru odpadów komunalnych z terenu Gminy oraz z tytułu zysków pochodzących z dywidendy. Osoby zatrudnione w spółce mają gwarancję dalszego zatrudnienia i a rozwój wiązać się będzie z tworzeniem nowych miejsc pracy. Inwestor zobowiązał się pozyskać kwotę 30 milionów złotych na inwestycje - K. Erdman napisała do posłanki Pauliny Matysiak 

Burmistrz Krośniewic wyjaśniła też dlaczego nie ujawniła mieszkańcom gminy i radnym miejskim. Prośbę taką miał inwestor.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

123123

15 1

Co dostaną mieszkańcy Krosniewic? Wyższe ceny za smieci! Prosta odpowiedź.
16:26, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BenekBenek

14 1

Jestem bardzo ciekawy co się wydarzy. Będą dwie sesje a na nich stawki za śmieci, pensja burmistrzowej, czekam też na raport o sytuacji w ZGKiM. Najbardziej na to ostatnie 19:47, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krosniewiakkrosniewiak

8 1

Caryca bedzie znowu "zdalnie" w masce paradowac do kamery nie ma odwagi stanac twarza w twarz z radnymi z drugiej strony to dobrze noe bedzie od niej czuc smrodu zdrady z nietrzymajacych zwieraczy.
Kolejna rzecz. Kodeks spolek handlowych nie dopuszcza do rabatowania jednej gminy tym bardziej mniejszosciowego udzialowca wiec o zadnych 10% nie ma mowy. Z-e-s-r-a-l-a sie caryca a cale Krosniewice zaplacza i zaplaca. Ta szalona schizofreniczka dopuscila sie zdrady i stosuje jakies nieudolne manewry na tlumaczenie glupoty wlasnej i desantu ktory jej doradza. Tam same rozwodki i tatuowane k.u.rwy. nawet Rys ich nie przepedzi bo on znowu chroni pedofilow w sutannach. Byla szansa ale jak zawsze ciemny lud kupil bajke o 30 mln zl.
Inwestor sobie nie zyczyl i caryca pokornie wykonala. Jak inwestor sobie zazyczy wiekszych wplywow poprzez wzrost ceny to caryca wykona i zaplaci. Bo ona jest malo inteligentna. Bardzo malo inteligentna. 21:05, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdziwionyzdziwiony

6 1

radni powinni opuscic sesje tak jak ona niech z biskupem w kurii ustala wszystko ***** *** proponuje zrywac obrady sesji poki caryca nie spokornieje budzet ma uchwalony niech robi co chce mecenasi jej wszystko doradza pozniej w szambie propagandy eku24 wyjasni a co braknie to z ambony rys dopowie biznesmen kurialny ***** *** teraz radni jedyne co moga to zrobic smieci za zlotowke od osoby tyle miliardow jej rys w d.u.p.s.k.o wlozy i jako udzialowiec bedzie dokladal z tacy do spolki do dziela radni 22:14, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kuriakuria

6 1

moze rys kupi udzialy w calej gminie jako kurialny biznesmen bedsie desant sterczacych *%#)!& w kieckach? 22:16, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ogietogiet

7 1

caryca potrzebuje konskiego prącia 22:40, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sempersemper

2 1

Kościół Katolicki pazerny nie tylko na władzę doczesną ale i na kasę -OFICJALNIE BIDA U NICH AŻ PISZCZY 15:43, 29.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paterpater

1 1

Jezus kroczył w Jerozolimie drogą cierniową i to samo dzisiaj spotyka Ryśka biskupa w Krośniewicach 20:06, 31.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%