Zamknij
REKLAMA

W gminie Kutno 13 sołectw zamiast 31? Wyniki konsultacji

16:02, 20.01.2021 | O.R
Skomentuj fot. Urząd Gminy Kutno
REKLAMA

W lutym, marcu oraz w październiku ubiegłego roku Urząd Gminy Kutno przeprowadził konsultacje społeczne na zebraniach wiejskich w sołectwach dotyczące zmniejszenia ich liczby z 31 do 13. 

Sołectwa dotychczasowe w gminie Kutno: Bielawki, Kotliska, Sieraków, Komadzyn, Malina, Wierzbie, Sieciechów, Żurawieniec, Byszew, Leszno, Leszczynek, Boża Wola, Piwki, Grabków, Strzegocin, Julinki, Raciborów, Florek. Gołębiewek Nowy, Gołębiewek Stary, Krzesin, Wroczyny, Stanisławów, Podczachy, Gnojno, Marianki, Woźniaków, Gołębiew Nowy ma zastąpić 13 nowych. 

Konsultacje społeczne przeprowadzono w okresie zagrożenia epidemicznego ze z góry określoną liczbą mieszkańców ze względu właśnie na stan pandemii. Ograniczenie w ogłoszeniu szerokiego udziału społeczności lokalnej w konsultacjach (na przykład do 25 osób) nad bardzo ważnym dla mieszkańców tematem może budzić duże wątpliwości co do zgodności z przepisami. Wszak konsultacji społecznych nie powinno się ograniczać i umożliwić każdemu kto chce wzięcie w nich udziału.

Poza tym wyniki konsultacji świadczą o przestrzeganiu przez mieszkańców ograniczeń wprowadzonych przez rząd i o strachu przed zarażeniem, bowiem niewielu z nich brało w nich udział. 

- Nie zgadzamy się być tak traktowani. Powiadomiliśmy Komendę Powiatową Policji w Kutnie w sprawie zebrania w Gołębiewku. Nikt z funkcjonariuszy jednak się na zebranie nie pofatygował, pani wójt  też nie było. Reprezentowała ją, choć chyba nie ma upoważnienia do tego, urzędniczka z Biura Rady Gminy Kutno. Uważam, że konsultacje powinny być odłożone na inny czas, w środku pandemii. Pomysł łączenia, w niektórych przypadkach tak odległych sołectw,  jest chybiony - mówi mieszkanka gminy Kutno (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

W gminie Kutno mieszka 8 609 osób. Jak informuje wójt Justyna Jasińska na zebraniach wiejskich, na których odbywały się konsultacje obecnych było 74 mieszkańców tj. 0,93% uprawnionych.  

Najwięcej, 14 osób reprezentowało sołectwa Gołębiewek, Nowy, Florek, Gołębiewek Stary, Krzesin. Najmniej, tylko jeden mieszkaniec "konsultował" pomysł połączenia sołectw Wroczyny, Stanisławów, Podczachy, Krzesin, Gnojno, Marianki. 

Na trzynastu zebraniach wiejskich prezentowany był projekt statutu połączonych sołectw. Na dziesięciu nie wpłynęły żadne wnioski dotyczące połączenia i nowego statutu. 

Natomiast na zebraniu (Bielawki Kotliska, Sieraków) mieszkańcy Kotlisk i Sierakowa zgodzili się na połączenie ale bez Bielawek. 

Sołtys Julinek złożył pismo wraz z uchwałą Rady Sołeckiej Sołectwa Julinki o sprzeciwie połączenia z sołectwem Strzegocin. 

Na zebraniu (Gołębiewek, Nowy, Florek, Gołębiewek Stary, Krzesin, Krzesinówek) od sołtysa Florku wpłynęło pismo ze sprzeciwem wobec łączenia sołectw. Podpisało je 37 osób, 4,38% uprawnionych. 

Do 25 listopada urząd gminy przyjmował również wnioski w pokoju nr 18. W sprawozdaniu nie ma jednak informacji o liczbie złożonych przez mieszkańców.

- W ramach przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami poszczególnych  sołectwa gminy dotyczącymi propozycji połączeń sołectw, mieszkańcy nie złożyli wymaganych statutowo wniosków i uwag, istotnych w procedowaniu zmian granic sołectw - wójt Justyna Jasińska kwituje sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

toniatonia

9 0

PiS zwiększa ilość województw z 17 do 18 a ascetyczna JUJA jedzie na wstecznym i likwiduje 18 sołectw 21:43, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

łoooołoooo

10 0

najgorsza władza w dziejach tego regionu.... 22:31, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alikalik

2 0

a może jedno sołectwo z siedzibą na Witosa i jeden sołtys? 12:10, 11.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%