Publicystyka

Zamknij

Różane represje

14:31, 05.09.2014
RÓŻANE REPRESJE. Władze Kutna wykluczyły z udziału w Święcie Róży słynną Herbatę Różaną u Króla Augusta III w Pałacu Saskim.

W Pałacu Pocztowym w Kutnie - wzniesionym w latach 1750-53 - w którym zatrzymywał się król August III podczas podróży między Dreznem a Warszawą - od roku 2004 w Święto Róży podawana jest wyborna herbata różana przyrządzana według starych receptur. Ten ceremoniał stał się elementem lokalnej tradycji, tak jak pamięć o skrzywdzonym przez historię polsko - saskim monarsze od kilku lat jest już ważnym elementem tradycji miasta. Dzieje się tak dlatego, że Królewski Pałac Pocztowy w Kutnie jest nie tylko jedynym tego rodzaju zabytkiem w Europie, ale i jedyną budowlą, jaka po Auguście III ocalała w Polsce. Stanowi także unikalną pamiątkę unii polsko- saskiej.

Los, jak zawsze dziwny i nieprzewidywalny, zdecydował o tym, że zachowany w Kutnie (choć częściowo spalony w 2003 r.), pałacyk z pruskiego muru, niepozorny w porównaniu z innymi budowlami tego króla, dobrowolnie przyjął spadek tradycji po Auguscie III i dynastii Wettinów. A wraz nim ciężar dbałości o dobre imię monarchy i sprawiedliwą ocenę jego rządów. Cóż, spadkobiercą fortuny czasem nieoczekiwanie zostaje daleki potomek nieliczących się niegdyś krewnych, potrafiący jednak uzasadnić swoje prawo do spadku...

Herbata Różana u Króla Augusta III w Pałacu Saskim stała się stałą imprezą cykliczną, która na trwałe weszła do tradycji miejskiej Kutna. Promuje ona idee odbudowy zabytku, pielęgnuje jego królewskie koneksje oraz związki miasta z monarchą. Dzięki obecności wielu gości przy wspólnym stole – pomaga w odbudowie porwanych więzi międzyludzkich.

Rokrocznie do pałacowych stołów z herbatą, w salach i na dziedzińcu, zasiada 2000 – 2500 osób, w tym wielu gości spoza miasta. Liczba zwiedzających jest jeszcze większa.

Herbacie towarzyszą imprezy takie jak koncerty, wystawy i spotkania. W środku (ludowego w sumie) święta i hałaśliwego jarmarku została stworzona enklawa kultury wyższej, muzyki poważnej oraz azyl spokoju i refleksji.

Przedsięwzięcie dobrze służy budowaniu pozytywnego obrazu miasta oraz jego promocji. Świadczą o tym setki entuzjastycznych wpisów w pałacowej Księdze Gości.

Imprez, którymi „obrosła” Różana Herbata było wiele. Wymieńmy przynajmniej niektóre. W roku 2007 w Galeria Szarej Godziny w pałacowych podziemiach miał miejsce wernisaż wystawy Teresy Antoniewicz (Wieczorkowskiej) p.t.: Drobiazgi. Szkice dziecięce. W 2008 r. podczas Święta Róży, pokazana została wystawa, jakiej dotąd w naszym mieście nie było (i prędko pewnie nie będzie) Skarby Saskie z Pałacu w Wilanowie - efekt umowy o współpracy zawartej pomiędzy Muzeum Pałac w Wilanowie a Fundacją Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie. Za sprawą olbrzymich portretów obu „podróżujących monarchów”- Augusta II i Augusta III pędzla Louisa de Silvestre miał miejsce „przyjazd królów”, którzy w Pałacu Saskim udzielili audiencji uczestnikom herbacianej ceremonii.

-Kosztowna ekspozycja jest nie tylko poparciem dla społecznego projektu Centrum Kulturowo – Muzealnego, lecz także formą protestu wobec projektu przekształcenia Pałacu Saskiego na pokoje dla władz miasta, pałac ślubów oraz sale wystawowe, lansowanego przez Urząd Miasta – powiedział Wiesław Malawski, wicedyrektor Muzeum Pałac w Wilanowie. Prezydent Miasta Zbigniew Burzyński indagowany przez dyrektora Malawskiego – publicznie oświadcza, że nie ma innej koncepcji przeznaczenia Pałacu Saskiego niż Centrum Kulturowo – Muzealne. Polskie Radio wysłało te słowa w Polskę.

Rok później otwarta została wystawa pt.: 5 lat Pałacu Saskiego w przestrzeni kulturowej miasta i kraju, a w Galerii Reportażu Radiowego usłyszeć można było audycje red. Krystyny Namysłowskiej z Polskiego Radia Łódź poświecone pałacykowi Augusta III.

W roku 2010 odbył się recital klawesynowy prof. Ewy Piaseckiej (z Akademia Muzycznej w Łodzi) p.t.: Barok Taneczny. W kręgu Bacha, Couperin’a i Scarlattiego, a w roku 2011 koncert muzyki włoskiego i francuskiego baroku p.t.: „LES GOÛTS RÉUNIS” („Smak Połączony”) w wykonaniu: Ewy Mrowca – klawesyn oraz Jakuba Kościukiewicza – wiolonczela.

W roku 2012 pokazana została znakomita wystawa p.t.: Pierwsza w Kutnie żeńska drużyna skautowska Jadwigi Pałysińskiej. 1915/16 – 1918, a na dziedzińcu pałacu miał miejsce wernisaż wystawy plenerowej prof. dr hab. Aleksandry Gieragi p.t.: APENDYX. Obrazy. Natura. Obrazy. Odbył się również koncert w cyklu „Barok muzyczny w Pałacu Saskim”: Sto lat niemieckich wirtuozów violi 1680-1780 w wykonaniu prof. Ewa Piasecka - klawesyn oraz prof. Mark Caudle - viola da gamba.

W roku 2013 otwarta została wystawa fotografii Andrzeja Mariusza Wieczorkowskiego pt.: Pałac Saski. Inne. Odbył sie koncert z cyklu „Barok muzyczny w Pałacu Saskim” pt.: Barokowi mistrzowie Francji i Italii w wykonaniu prof. Ewy Piasecka – Klawesyn oraz prof. Katarzyna Przybylska – flet.

Wśród setek wpisów do Księgi Gości znalazły się m.in. i takie:

- I stało się już legendą – Nie ma Święta Róży bez herbatki różanej w Pałacu Saskim. Bardzo dziękujemy Agnieszka, Asia, Zosia i Leszek.

- Jestem dumna, że mieszkam w Kutnie. (podpis nieczytelny)

- Atmosfera i aura wnętrza spowodowała, że mam wrażenie, że w ciągu kilku minut odpoczęłam, jakbym robiła to cały dzień. Joanna Lachowicz.

Cóż z tego, skoro Pałac Saski stał się przedmiotem niebywałej fali szykan i represji ze strony prezydenta Burzyńskiego i jego zastępcy Zbigniewa Wdowiaka, przy pomocy dyrektorów podległych miasta placówek i milczącej aprobacie większej części rady miasta, zmierzających do rozbicia placówki i jej dorobku. Właśnie w tym, jubileuszom dla Święta Róży i Herbaty u króla Augusta III, prezydenci Kutna w ramach wydaje się kolejnej fali represji, tym razem za pośrednictwem dyrektora KDK pana Radosława Rojewskiego wykluczyli z programu Święta Róży imprezę herbacianą w Pałacu Saskim. Ani racjonalnie, ani interesem miasta tego wytłumaczyć się nie da.

Władze Kutna, licząc na bezkarność gwarantowaną zblatowaniem Rady Miejskiej, brakiem skutecznej opozycji oraz prawdziwej opinii publicznej – prowadzą cyniczną walkę z obywatelami miasta i ich dziełem. Główna winą wykluczonej placówki i szykanowanych jej twórców jest to, że odnosząc wielkie sukcesy, nie podporządkowali się rządzącemu miastem UKŁADOWI i nie są częścią FOLWARKU KUTNO. Ale to czubek góry lodowej. Do tematu wrócimy niebawem, bo wybory blisko…

Póki co, w dniach 5 – 7 września zapraszamy do Pałacu Saskiego na jubileuszową 10. Herbatę Różana u Króla Augusta III z udziałem Królowej Marii Józefy (incognito).

Zdaniem panów Burzyńskiego i Wdowiaka „czegoś takiego jak Centrum Kulturowo – Muzealne w Pałacu Saskim nie ma”. Więc sami przyjdźcie i zobaczcie. I weźcie udział w tym, co w Waszym mieście obywatele stworzyli dla obywateli, co budzi uznanie w kraju i dobrze służy miastu, a co bezkarnie próbują zniszczyć i zabrać Wam wyalienowane władze miejskie.

Jędrzej Zarwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (22)

Koziełł AdauktKoziełł Adaukt

24 0

Jak tam ładnie...no i fajnie, ze jest takie u nas miejsce.Nie wszystko musi być nowoczesne.To jest miejsce z klimatem.Brawo Panie Mariuszu

17:32, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tuchołka EmilianTuchołka Emilian

16 0

A moze domownicy i przykaciele palacu stworza spoleczny komitet obrony herbaty rozanej oczywiscie incognito

17:56, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szemiaka GracjanSzemiaka Gracjan

32 0

nie chcemy twego pana i jego herbatek - ludzi - wy nie wiecie co się za tym wszystkim kryje - nie chcę pisać bo ten pan lubi straszyć...

19:05, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Macher AdamMacher Adam

18 0

Totalna bzdura i kłamstwo. Ten wieczorkowski zamieszkał tam aby miec niższe koszty życia.wielokrotnie Starz Miejska sprawdzała czemu tam sie pali światło o północy o otwierał im prezes w gatkach i klapeczkach? Jakie prowadził badania? Zastanawiające. Dobrze ze w koncu wywalono te osobę na zbity pysk. Może bez niego budynek zostanie przywrócony do stanu dawnego ale oczywiście bez jego udziału a raczej balastu. To nie społecznik jak sam siebie kreuje. To pasożyt.

19:16, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Siła MieszkoSiła Mieszko

16 0

W tym całym święcie róży to właśnie pałac saski i wystawa o różach są najważniejsze. Czy ważniejsza jest degustacja alkoholu na Królewskiej czy koło młyńskie? Stoiska handlowe? Na pewno nie!

20:23, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Landratkiewic OttoLandratkiewic Otto

16 0

Wyższa kultura buhaha

20:26, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Halecki SebastianHalecki Sebastian

35 0

Mariusz , dalbyś w końcu spokój - idź spokojnie na emeryturę no chyba , że nie masz przepracowanych lat- bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć abyś gdziekolwiek uczciwie pracowal- chyba . że to parzenie herbaty ????

21:50, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mgowski JerzyMgowski Jerzy

29 0

Słusznie, bazar to nie jest wyższa kultura. Ja też wolę herbatkę w pałacyku.

22:57, 05.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bodzęta Aaron,Bodzęta Aaron,

26 0

Jak się nie złożyło stosownego projektu na czas, to i nie ma dofinansowania. I po co szukać winnych dookoła, jak samemu się nawaliło?

01:59, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wilga MirosławWilga Mirosław

13 0

A od kiedy to straż miejska pracuje o północy? Kto im zmienił godziny urzędowania? Chyba tylko ty!

04:23, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:3
Odpowiedz

Bolte JerzyBolte Jerzy

14 0

Straż pracowała w poprzednich latach cała dobę. Poza tym mądrala straż nie urzęduje tylko ma służbę.

09:06, 06.09.2014

Mantur IreneuszMantur Ireneusz

13 0

Jerzy, czy ty uważasz ludzi za idiotów?

14:22, 06.09.2014

Bolte JerzyBolte Jerzy

16 0

Tylko tych którzy nimi są. A poczułes sie Irus wywołany do tablicy ?

14:35, 06.09.2014

Wilga MirosławWilga Mirosław

15 0

Tak zgadzam się, Miasto przewalilo nie jeden projekt. Z tym też nie dali rady

04:28, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

Więckowski ErnestWięckowski Ernest

18 0

Nie tylko rewitalizację Pałacu Saskiego Miasto schrzaniało ale również projekt ulicy Łęczyckiej

08:31, 06.09.2014

Wędzony SerwacyWędzony Serwacy

16 0

Ojej.... to juz nie bedzie fakturki za darmową herbatke ze stoptexu? Mariush sam za nią zapłaci?

08:26, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bartoń Ursus WincentBartoń Ursus Wincent

17 0

zapłaci? chyba by.... do berlina gonił

11:51, 06.09.2014

Czeczotka FaustCzeczotka Faust

18 0

W tym pałacu pasuje żur, bo wkładka historyczna do herbaty to zwykła lipa, stajnia i wychodek to musi się nazywać pałacem??????

16:07, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bukraba BernardBukraba Bernard

18 0

sekta to czy zakład pogrzebowy???
)))

21:30, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bukraba BernardBukraba Bernard

17 0

dobra wódka ze Szczyrku jest lepsza niż ta herbatka ))) Mariusz , dalbyś w końcu spokój - idź spokojnie na emeryturę

21:31, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bukraba BernardBukraba Bernard

18 0

Mariusz , dalbyś w końcu spokój - idź spokojnie na emeryturę

21:31, 06.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wędzony SerwacyWędzony Serwacy

17 0

Tak nawiasem. Zapach róź to nie wszystko. Trzeba się teź myć. Wtajemniczeni wiedzą co mam na myśli.

07:08, 07.09.2014
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%