4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce żyje 1,17 mln osób z rakiem. Ryzyko zachorowania na raka można obniżyć. Badania profilaktyczne dają szansę na szybkie wykrycie raka i skuteczne leczenie. Chorzy na raka korzystają z nowoczesnych terapii i programów lekowych, które ratują i przedłużają życie. Łódzki NFZ na leczenie chorych na raka nowoczesnymi lekami wydał ponad 1 mld zł.
Nowotwory w liczbach według danych Krajowego Rejestru Nowotworów:
Nowotwory złośliwe są drugą w kolejności przyczyną zgonu w Polsce (po chorobach układu krążenia), odpowiadając za około jedną czwartą wszystkich zgonów. U mężczyzn najwięcej zachorowań notuje się między 55. a 79. rokiem życia. U kobiet najwięcej zachorowań przypada na grupę wieku 50–74 lat. W grupie wiekowej 20–59 lat kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Najwięcej zgonów nowotworowych u obu płci przypada na siódmą i ósmą dekadę życia.
- Światowy Dzień Walki z Rakiem przypomina nam, że choroby nowotworowe to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Kluczową rolę w procesie leczenia onkologicznego pełni koordynator opieki onkologicznej. Jest on przewodnikiem pacjenta przez wszystkie etapy terapii - od diagnozy po zakończenie leczenia. Koordynator nie tylko organizuje proces diagnostyczny i terapeutyczny, ale także zapewnia pacjentom i ich rodzinom niezbędne wsparcie emocjonalne. Dzięki jego zaangażowaniu pacjenci mogą skoncentrować się na procesie zdrowienia, mając u swojego boku osobę, która pomoże im przejść przez ten trudny czas. Zachęcamy wszystkich do regularnej profilaktyki i dbania o swoje zdrowie - to najskuteczniejsza broń w walce z chorobami nowotworowymi - podkreśla Izabela Grenda, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.
W 2023 roku aż 15 tysięcy mężczyzn w Polsce usłyszało diagnozę: rak prostaty. W tym roku wykonano ponad 1,5 miliona badań PSA, co świadczy o rosnącej świadomości mężczyzn w zakresie diagnostyki. Koszty leczenia raka prostaty wzrosły do ponad 1,5 miliarda zł rocznie – prawie sześciokrotnie więcej niż 10 lat temu.
Dr. Tomasz Konecki, kierownik I Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zachęca do profilaktyki i dbania o swoje zdrowie - U mężczyzn mamy choroby nieco analogiczne jak u kobiet. U panów też występują nowotwory złośliwe, które należy wcześnie wykrywać, bo wtedy ich wyleczalność jest bardzo dobra. Trzeba pamiętać, że nowotwory takich narządów jak pęcherz, nerka, prostata czy jądro, to prawie jedna trzecia wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Jeśli wcześniej je wykryjemy – a wykryjemy wcześniej jeśli świadomość będzie większa – to mężczyźni będą żyli dłużej.
Od 1 kwietnia 2022 r. chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki pomocy medycznego robota operacja jest mniej inwazyjna, jest mniejszy ubytek krwi a chory szybciej wraca do zdrowia.
Specjalista, który przeprowadza zabieg z zastosowaniem robota– w odróżnieniu od tradycyjnych technik chirurgicznych – nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznego sprzętu. Przez robota wykonywane są bardzo precyzyjne cięcia, dlatego ograniczone jest ryzyko wykonania nieskoordynowanych ruchów.
Liczba wykonywanych zabiegów z wykorzystaniem robota z roku na rok rośnie, podobnie jak ilość środków finansowych przeznaczonych na ten cel. W 2022 roku w ten sposób zoperowanych było 89 pacjentów, w 2023 roku ponad 260, a w 2024 już ponad 460 za łączną kwotę 15,2 mln zł!
W Łódzkiem zabiegi z użyciem robota wykonują 3 szpitale: Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika i Salve Medica w Łodzi oraz Szpital Wojewódzki w Bełchatowie.
Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych.
Opis programu obejmuje: kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia i wyłączenia z programu, schemat dawkowania leków oraz sposób podawania leków, a także wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przy kwalifikacji pacjenta do programu oraz koniecznych do monitorowania leczenia. Programy lekowe w onkologii obejmują ściśle określone choroby, a ich realizatorami są ośrodki i szpitale posiadające stosowną umowę z NFZ. Decyzję o kwalifikacji chorego do programu lekowego podejmuje lekarz w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia i opis programu.
W 2024 roku Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia finansował 123 programy lekowe w tym 42 programy onkologiczne.
W 2024 roku do leczenia w programach lekowych włączonych zostało 5400 pacjentów – więcej w stosunku do lat ubiegłych. W 2023 r – 4 400 pacjentów, a w 2022 r. – nieco ponad 3 300 pacjentów. Na realizację programów ŁOW NFZ z roku na rok przeznacza większe kwoty. W 2024 r. koszty wyniosły ponad 1 miliard złotych!
Najwięcej pacjentów korzysta z programów lekowych w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi (blisko 3 000 pacjentów), Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim (ponad 700 pacjentów) czy Salve Medica w Łodzi (500 pacjentów).
Ponad 90% przypadków chorób nowotworowych zależy od czynników zewnętrznych. Na większość z nich mamy wpływ. Wystarczy przestać palić, pić alkohol, zdrowiej jeść i uprawiać jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Wystarczy regularnie korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, bo rak wcześnie wykryty jest w wielu przypadkach uleczalny.
Europejski kodeks walki z rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
Według Światowej Organizacji Zdrowia – gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50% wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz