Mocznik to jeden z najpopularniejszych nawozów azotowych stosowanych nie tylko w rolnictwie, ale też w sadownictwie czy ogrodnictwie. Stanowi bardzo bogate źródło dobrze przyswajalnego azotu, czyli kluczowego makroelementu wspomagającego wzrost i rozwój roślin. W sprzedaży dostępne są dwie podstawowe formy mocznika: granulowany i prill. Czym się różnią? Jak i kiedy je stosować? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Nie zaszkodzi wiedzieć:„Saletra amonowa i mocznik to dwa najczęściej stosowane nawozy azotowe, które mają wszechstronne zastosowanie w rolnictwie. Oba stanowią bogate źródło kluczowego makroelementu, natomiast działają nieco inaczej, dlatego nie zawsze mogą być stosowane zamiennie.” Źródło, więcej: https://mindly.pl/rolnictwo,ac305/saletra-amonowa-a-mocznik-poznaj-glowne-roznice,18875
Mocznik (CO(NH₂)₂) to organiczny związek chemiczny zawierający azot w formie amidowej. W glebie ulega hydrolizie do amoniaku i wodorotlenku amonu, co pozwala na stopniowe uwalnianie azotu i jego długotrwałe pobieranie przez rośliny.
Dzięki wysokiej zawartości azotu oraz stosunkowo niskiej cenie, mocznik jest szeroko stosowany pod uprawy zbóż, rzepaku, kukurydzy, warzyw, a także na trawnikach i w sadach. Może być aplikowany w formie doglebowej, pogłównej oraz dolistnej (jest łatwo rozpuszczalny w wodzie).
Wersja granulowana i prill (inaczej perełkowa) różnią się sposobem produkcji, strukturą, a także metodami aplikacji i przeznaczeniem.
Mocznik granulowany
Powstaje poprzez zagęszczanie i formowanie mocznika w duże, twardsze granulki. Ma jednolitą strukturę, dzięki czemu jest mniej podatny na pylenie i lepiej nadaje się do rozsiewu mechanicznego. To optymalny wybór do aplikacji na dużych powierzchniach. Wersja ta charakteryzuje się większą odpornością na zbrylanie i wilgoć, co jest zaletą podczas magazynowania. Mocznik granulowany wolniej rozpuszcza się w glebie, co zmniejsza ryzyko strat azotu i wydłuża dostępność tego makroelementu dla roślin (może to być natomiast wadą w sytuacji, gdy zależy nam na szybkim uzupełnieniu niedoborów azotu).
Mocznik prill
Mocznik prill (prillowany) ma drobniejszą strukturę i powstaje na drodze rozpylania stopionego mocznika w wieży granulacyjnej. Jest bardziej higroskopijny i szybciej rozpuszcza się w glebie, zapewniając błyskawiczną dostępność azotu dla roślin. Lepiej nadaje się do aplikacji dolistnej i w systemach fertygacji oraz do nawożenia interwencyjnego.
Z drugiej strony mocznik prill jest bardziej podatny na zbrylanie i pochłanianie wilgoci (uwaga podczas długotrwałego magazynowania), generuje większe zapylenie w trakcie aplikacji i trudniej jest go precyzyjnie rozsiewać na dużych powierzchniach.
Ekspercka wskazówka:„Mocznik 46 granulowany (inna spotykana nazwa to karbamid) jest jednym z najbardziej skoncentrowanych i tym samym wszechstronnych nawozów azotowych, jakie wykorzystuje się we współczesnym rolnictwie profesjonalnym. Należy rozróżnić mocznik powleczony inhibitorem ureazy który możemy rozsiewać wprost na pole od mocznika bez inhibitora który według obecnych przepisów możemy stosować tylko po rozpuszczeniu w wodzie.” Źródło: https://polfert.com.pl/nawozy/azotowe/mocznik-46n-granulowany
Wybór formy mocznika zależy od rodzaju uprawy, metody aplikacji oraz warunków atmosferycznych.
Wybierz mocznik granulowany do:
Wybierz mocznik prill do:
Polecamy również artykuł:„Mocznik to nawóz uniwersalny.”, autorstwa Szczepaniak W.: https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-b84e84b8-dc95-4f75-940f-3549a93b2f41
Wybór odpowiedniej formy mocznika ma kluczowe znaczenie dla efektywności nawożenia, dlatego nie może to być dziełem przypadku. W razie wątpliwości co do zakupu mocznika granulowanego lub prill, zawsze warto skonsultować się z ekspertem z zakresu nawożenia, np. z zaufanym dostawcą nawozów rolniczych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz