Zamknij
REKLAMA

Niezbędnik podróżnika - wybieramy niezbędny sprzęt turystyczny.

12:00, 19.03.2020 | (.)
Skomentuj

Każdy podróżnik wyruszając w drogę, powinien być przygotowany na każdą ewentualność. Bez odpowiedniego przygotowania nawet podstawowe czynności mogą okazać się nie lada wyzwaniem. Niezbędne będą akcesoria turystyczne, które zapewnią nam aktywny odpoczynek pełen komfortu i wolny od zmartwień.

Plecak turystyczny

Planowanie każdego wyjazdu powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia czy posiadamy odpowiednio duży plecak, w którym pomieści się cały nasz sprzęt. Przy zwiedzaniu miasta wystarczy nam plecak o nieznacznych gabarytach, który sprawdzi się jako bagaż podręczny - pozostałą część rzeczy spakujemy wtedy do walizki lub torby podróżnej. Podczas bardziej zaawansowanych wojaży, podczas których będziemy musieli wykazać się samodzielnością, przyda się plecak trekkingowy o dużej pojemności. W zależności od pory roku i charakteru podróży. Wybierając się na biwak w dziczy, będziemy musieli zabrać jak najwięcej rzeczy, które zapewnią nam pełnię komfortu. Dlatego w takich wypadkach najlepszym wyborem będzie plecak o pojemności 60L. Kiedy nasza wędrówka będzie polegać na noclegu w schroniskach, wtedy wystarczy plecak o pojemności 40-50 litrów.

 

Niezbędnik

Źle rozplanowany ekwipunek może utrudnić nawet coś tak trywialnego, jak spożywanie posiłku. Istnieje wiele modeli, które posiadają dodatkowe przyrządu, takie jak na przykład otwieracz do konserw lub butelek. Najpowszechniejsze są modele wykonane z tworzyw sztucznych, które są niezwykle lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Popularne są również modele wykonane z metali (m.in. stali nierdzewnej) odznaczające się wytrzymałością, ale także stosunkowo niewielką wagą i odpornością na korozję. Niezbędnik - jak sama nazwa mówi - musi znaleźć się w naszym bagażu koniecznie!

Kuchenka turystyczna

Jeżeli nasza wyprawa będzie miała miejsce z dala od udogodnień jakie oferuje dostęp do cywilizacji, wtedy będziemy musieli poważnie zastanowić się nad sposobem przygotowywania posiłków. Kuchenka turystyczna, którą zdecydujemy się zakupić zagwarantuje nam pyszne posiłki i dużą niezależność. Jaki model zatem wybrać? Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości, które można dobrać odpowiednio do charakteru naszej podróży. Jeżeli planujemy wyjazd samochodem lub kamperem, to będziemy mogli zainwestować w model większy - 2 lub 3 palnikowy. Aby uruchomić palniki wystarczy zaopatrzyć się w butlę gazową i reduktor. Przy bardziej ograniczonej przestrzeni bagażowej możemy zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną jednopalnikową. Duża część takich modeli zasilana jest za pomocą kartuszy gazowych, co znacznie ułatwia gotowanie w terenie. Jeżeli nie dysponujemy nawet taką ilością wolnego miejsca, wtedy jedynym ratunkiem będzie niewielkich rozmiarów palnik turystyczny. Jego atutem jest możliwość złożenia do niewielkich rozmiarów i niska waga. 

Poduszka turystyczna

Sen w podróży to bardzo istotna kwestia, która wpływa na nasze pokłady energii i samopoczucie. Droga do obranego bywa długa, a podróż w samochodzie, pociągu lub samolocie potrafi być bardzo nużąca i niewygodna. Obolała szyja i plecy, bywają nieodzownym kompanem podróży. Istnieje jednak sposób by temu zapobiec - poduszka podróżna! Ten niepozorny gadżet potrafi zamienić sen w nawet najmniej sprzyjających warunkach w czystą przyjemność. Największą popularnością cieszą się tak zwane rogale podróżne, które dokładnie otulają odcinek szyjny i zapobiegają opadaniu głowy. Natomiast poduszki podróżne, o klasycznym, prostokątnym kształcie sprawdzają się idealnie podczas biwakowania.

Śpiwór

Na jakość snu w czasie podróży wpływ może mieć również śpiwór. Model nieodpowiednio dobrany do panujących warunków atmosferycznych może przyczynić się do wychłodzenia lub przegrzania organizmu. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru? Jeżeli zależy nam na szczególnej ochronie przed zimnem to powinniśmy wybrać śpiwór typu mumia, który szczelnie będzie otulać całe ciało, a tym samym zapobiegnie ucieczce ciepła. Śpiwory letnie cechują się takimi właściwościami jak zdolność oddychania i odprowadzania wilgoci na zewnątrz powłoki. Warto jeszcze wiedzieć o podziale śpiworów ze względu na sezonowość. Obecnie na rynku dostępne są modele o bardzo szerokich zakresach temperaturowych, które dzieli się na 3 grupy - śpiwory jednosezonowe, dwusezonowe i trzysezonowe. Pierwsze nadają się wyłącznie na najcieplejsze noce, drugie sprawdzą się w przejściowych porach roku - wiosną i jesienią, a ostatnie zarezerwowane są dla najbardziej wytrwałych zimowych turystów. 

Prysznic turystyczny

Podczas wyjazdów biwakowych zadbanie o higienę może okazać się nie lada wyzwaniem. Przeszkodę tę możemy łatwo przeskoczyć zaopatrując się w prysznic turystyczny, który wystarczy jedynie napełnić wodą. Na czym polega działanie takiego prysznica? Kluczem do jego funkcjonalności jest prosta budowa, na którą składa się szczelny worek i plastikowa rurka. Worek na wodę nie bez powodu posiada czarny kolor - pochłania on promienie słoneczne, które wytwarzają energię ogrzewającą jego zawartość. Niektóre modele posiadają dodatkową pompkę nożną, dzięki której wytwarza się ciśnienie pozwalające na szybkie wypompowywanie wody.

Rzeczy zabierane w podróż powinny się odznaczać najwyższą jakością, która przełoży się na trwałość i niezawodność. W naszym bagażu powinny znaleźć się absolutne niezbędniki, które uprzyjemnią i ułatwią nam odpoczynek.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone