Wiadomości

Zamknij

Radny Adrian Wolski: Władze ZUKu słono kosztują podatników z Krośniewic

Ola Rzadkiewicz- Śliwicka Ola Rzadkiewicz- Śliwicka 17:02, 26.03.2026 Aktualizacja: 17:24, 26.03.2026
9 Władze ZUKu słono kosztują podatników z Krośniewic

Na sesji Rady Miejskiej w Krośniewicach radny Adrian Wolski przygotował slajdy dotyczące lawinowego wzrostu wynagrodzeń zarządu i Rady Nadzorczej w Zakładzie Usług Komunalnych sp. zo.o. Rzeczywiście władze ZUKu słono kosztują podatników z gminy Krośniewice. 

Przypomnijmy, Archidiecezja Łódzka w kwietniu 2021 roku stała się udziałowcem i współwłaścicielem gminnej spółki Zakładu Usług Komunalnych w Krośniewicach. Sprawa wyszła na światło dzienne na naszych łamach pod koniec czerwca 2021. Archidiecezja objęła 6000 udziałów o łącznej wysokości 3 000 000 zł. Wysokość kapitału zakładowego wynosiła 5 867 500 zł.  Radni miejscy w Krośniewicach dowiedzieli się o tym dosłownie przypadkiem, burmistrz Katarzyna Erdman ukrywała ten fakt przed pracownikami urzędu i radnymi miejskimi. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie Archidiecezja Łódzka udziałowcem Zakładu Usług Komunalnych w Krośniewicach Burmistrz K. Erdman: Archidiecezja i gmina, to proszę pana, już jedność

W zarządzie ZUK zasiadają: prezes Piotr Manelski, wiceprezes Jerzy Zalas W Radzie Nadzorczej: Dariusz Pieniak, adwokat Adam Piątowski, Tomasz Bartczak  Prokurent Jakub Krassowski 

- Zaznaczyłem to, co najbardziej mnie interesuje wynagrodzenie prezesa zarządu, to jest 120 tysięcy, wynagrodzenie Rady Nadzorczej 129 tys. zł W 2021 roku wynagrodzenie zarządu już wynosi 217 tys. zł, to jest wzrost o 88 tysięcy złotych, wynagrodzenie Rady Nadzorczej, jest wzrost o 24 tysiące złotych. Wypłata dywidendy, tutaj jest 1,1 mln zł. Dla nas 650 tys. zł, tu już jest w momencie dokapitalizowania była tak ciężka sytuacja finansowa że dokapitalizowaliśmy spółkę 3 milionami złotych i już wypłaciliśmy sobie dywidendę, a w następnych latach mieliśmy jeszcze długi do pokrycia. W 2022 rok wynagrodzenie zarządu 436 tysięcy złotych czyli to jest od 2021 roku podwyżka o 218 tysięcy - mówił radny Adrian Wolski. - W tym momencie mamy dwóch prezesów, a względem 2020 roku pierwszego slajdu to jest podwyżka o 306 tysięcy złotych. Następnie wynagrodzenie Rady Nadzorczej  kolejny wzrost o 8 tysięcy złotych, wzrost względem 2020, 32 tysiące zł

- Tak wygląda wynagrodzenie zarządu od 2020 roku do 2024, czyli 130, 217, 436, 560 i 498. tysięcy. Wynagrodzenie Rady Nadzorczej: 34, 58, 67, 78, 92 tysiące, razem około 330 tysięcy złotych spółka. Dwóch panów prezesów ZUK w pownaniu do naszej dywidendy kosztuje nas 555 tysięcy zł więcej - mówił radny Adrian Wolski. - A zarząd i Rada Nadzorczej kosztuje nas 800 tysięcy zł.

- To, że śmieci są na tak wysokim poziomie w naszej gminie to jest proszę państwa to, że utrzymujemy bardzo drogi zarząd, dwóch prezesów i Radę Nadzorczą, które naprawdę te kwoty dla mnie są astronomiczne - mówił Daniel Modliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach. 

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"20500"}

Rocznie do gminy wpływa około 400 tys. zł podatków od ZUK.

- A czy pan wie jakie koszty byłyby rekultywacji naszego składowiska? Czy to wysypisko będzie? Czy to wysypisko będzie czy nie koszty rekulktywacji spadną na gminę - powiedziała burmistrz Katarzyna Erdman. 

- Tylko mam do pani pytanie, czemu utrzymujemy dwóch prezesów i radę nadzorczą z takimi wynagrodzeniami? Czy nie mogło to zostać na poprzednim, na przykład poziomie z 2020 roku czy 2021? - spytał radny A. Wolski.

- A panu podnoszą pensję? No to może do pracodawcy trzeba się udać - powiedziała burmistrz. 

- Pani podnosi jako akcjonariusz pensję pracownikom Rady Nadzorczej, ale nie podnosi pani ze swojej kieszeni, tylko z kieszeni mojej i państwa wszystkich mieszkańców - odparł radny. -  To, że oni płacą te podatki, to nie robią nam, przepraszam, że tak brzydko powiem, żadnej łaski. Po prostu takie jest prawo i muszą to opłacić;

-  Ja powiem tak, żeby czasami się nie okazało, że siedziba spółki, która w tej chwili jest na Łęczyckiej, przeniesie się do innej miejscowości, do innej gminy - odparowała Katarzyna Erdman. 

- Ale pani mnie nie straszy, przecież mamy złote głos, bo jak mogą się przenieść bez naszej zgody? Mogą? - odpowiedział radny. 

- Bez mojej zgody się nie mogą przenieść - powiedziała burmistrz. 

- Dobrze, że pani to podkreśliła czyli jestem spokojny, że się nie przeniosą i te 400 tysięcy zostanie - powiedział radny.

- Chciałabym, żeby tak było, żebyśmy nie stracili jednego inwestora, póki co, może drugiego, trzeciego, który jest na terenie naszej gminy - mówiła burmistrz.

- Pani teraz w tym momencie, to nie wiem czy usiłuje mnie zastraszyć, że co, że stracimy 400 tysięcy przez moje wystąpienie pani burmistrz? - pytał A. Wolski. - Ja do pani cały czas apeluję o rozwagę i o oszczędności. I nie widzę tutaj w tej gminie oszczędności. Przedstawiłem praktycznie rok do roku podwyżki i to naprawdę grube podwyżki. Czy pani dostaje, nie wiem, 100 tysięcy podwyżki przez dwa lata? To akurat wiemy ile pani dostaje,  ale czy ktoś z państwa tutaj może wstać i powiedzieć, ja dostałem 100 tysięcy czy 50 tysięcy podwyżki? 

A może ktoś z Czytelników eKutno ma takie szczęście?

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (9)

mieszkaniecmieszkaniec

15 0

A panu podnoszą pensję ? Może do pracodawcy trzeba się udać - powiedziała Burmistrz.
Jakie bezczelne babsko. Tylko w Krośniewicach podwyżki po 50 tys. zł.
Panie Radny Wolski oraz Panie Przewodniczący.
Wydrukować ten artykuł i każdemu mieszkańcowi do skrzyni na listy wrzucić. Ludzie w Krośniewicach żyją w nieświadomości i trzeba im namacalnie pokazać jak są rolowani.
PreZero Centrum - oddziały w Kole, Kutnie, Łowiczu, mieście Łodzi oraz Otwocku i ma jednego Prezesa i pewnie jedną Radę Nadzorczą.
A nasz ZUK obsługujący Krośniewicki grajdołek i Daszynę ma dwóch Prezesów. Tak tylko w Krośniewicach.
Dziękujemy Pani Redaktor za te ważne informacje.

18:49, 26.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrossKross

10 0

A w Radzie Nadzorczej i prokurent tez jakby znajome nazwiska..., 1 czlonek rady to miesięcznie ponad 2 566 zł.

21:07, 26.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AveAve

8 0

No i co - jak świat światem krówki żyją jeno po to by je doić. Naczelny zwierzchnik zwierzchników z Watykanu domaga się od podległego kleru aby zasilali nabożną kasę. Wielu kardynałów wszak tam żyjących mieszka w apartamentach o powierzchni kilkaset m2 - a to wszak kosztuje a sama niedzielna taca nie starcza ale mają w swym portfelu inwestycyjnym nabożną mieścinę Krośniewice - istny cud

11:07, 27.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

HmmHmm

9 0

Toć to"Gmina z pomysłem"

11:25, 27.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrukKruk

7 0

Ta, gmina z pomysłem na dojenie mieszkańców

17:15, 27.03.2026

BeataBeata

6 0

Bo im się te pieniądze po prostu należą!!!🤣

17:00, 27.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawy Ciekawy

7 0

Pani Redaktor, czy będą informacje o kosztach zarządu i nadzoru w SIMie tej pięknej Ziemi Kutnowskiej? Czy tam też tak na bogato?

18:10, 27.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrukKruk

4 0

Jeśli w Radzie Nadzorczej te same nazwiska to pewnie tak

19:24, 27.03.2026

Standardy ?!?Standardy ?!?

8 0

Rozpasanie się różnych różnistych aparatczyków, czytaj: domorosłych, gminnych polityków, zawisłych w beznadziei stosownego i odpowiedzialnego zarządzania, nadzoru tudzież innej nadzorczej, politykierskiej doktryny sięgnęło przysłowiowego dna m.in. w tejże gminie/mieście. Te w/w ,.standardy,. dopełniają czarę goryczy, ale...??? wszystko można zmienić, przecież zorganizować referendum w celu odwołania beznadziejnej i bardzo drogiej w utrzymaniu tzw. lokalnej władzy i jej lokalnych, ,.beeznesowych,. przyczółków nie jest wyzwaniem ponad Ludzką moc, tak ?! No to, żeby ciągle nie narzekać bierzcie się Dobrzy Ludzie do roboty i gonić TO lokalne, polityczne badziewie na cztery wiatry, a przy okazji, już w trakcie zbierania podpisów pod referendum przedstawić Kandydata/Kę na przyszłego włodarza🤠 Tak czy owak, ŻYCZYMY powodzenia🙂👍🙂

15:35, 28.03.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%