Zamknij
REKLAMA

Wózek widłowy wysokiego składowania – tego o nim jeszcze nie wiedziałeś!

22:48, 15.10.2018 | (.)
Skomentuj

Wózek widłowy wysokiego składowania, jak sama nazwa wskazuje, to jeden z rodzajów wózków widłowych, wykorzystywany głównie w celu podnoszenia ładunków na duże wysokości. To jednak tylko kropla w morzu tego, co warto wiedzieć o tego rodzaju pojazdach. Jesteś ciekaw, czym jeszcze mogą Cię one zaskoczyć? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach przemysł sprawia, że przedsiębiorcy zainteresowani są wykorzystywaniem coraz większe hal, magazynów czy centrów logistycznych dla uzyskania jak największej powierzchni dla składowania swoich produktów oraz sprawnego zarządzania firmą. Jednym ze sposobów na powiększenie powierzchni do zagospodarowania jest składowanie wysokie.

Czym jest składowanie wysokie?

Najprościej mówiąc, jest to takie zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz określonego budynku – magazynu, hali itp., które wykorzystuje wyższe jego partie na składowanie określonego rodzaju ładunku. Służą temu zazwyczaj specjalnie dopasowane regały czy półki. Chcąc nadać tej definicji charakter bardziej szczegółowy, można powołać się na klasyfikację, zgodnie z którą o wysokim składowaniu można mówić w przypadku wysokości zaczynającej się od 7–10 m.

Decydując się na składowanie wysokie materiałów, przedsiębiorca powinien zadbać o odpowiednie przystosowanie wnętrza budynku do tego celu. Na właściwą adaptację miejsca pracy do przechowywania wysokiego składają się:

  • odpowiednie oznakowanie regałów, na których ładunek ma być przechowywany – mowa tu np. o oznaczeniach dotyczących maksymalnego ciężaru, jaki regał może udźwignąć;
  • odpowiednie oznakowanie alejek i korytarzy – w magazynie, którego profil jest dostosowany do składowania wysokiego, zwłaszcza charakteryzującym się wąskimi korytarzami, wszystkie alejki, po których będzie przemieszczać się wózek, powinny być oznaczone.

Wózek widłowy wysokiego składowania – charakterystyka

Wózek widłowy wysokiego składowania jest to rodzaj wózka widłowego dopasowany do transportu pionowego, czyli podnoszenia nawet dużych ciężarów na duże wysokości. Wózki te charakteryzują się wysokością podnoszenia wynoszącą aż do 13 m, zaś maksymalny ciężar udźwigu to ok. 3 t. Wyróżniamy dwa główne typy wśród wózków widłowych wysokiego składowania:

  • wózek widłowy wysokiego składowania jezdniowy podnośnikowy, m.in. wózki z operatorem podnoszonym razem z towarem;
  • wózek widłowy wysokiego składowania jezdniowy podnośnikowy boczny typu Reach Truck.

Oprócz parametrów technicznych powyższe wózki różnią się także rodzajem uprawnień koniecznych do ich obsługiwania: o ile pierwszy typ wymaga uzyskania najwyższej kategorii kategorii uprawnień – IWJO, o tyle w przypadku drugiego wystarczy niższa kategoria – IIWJO. Oba rodzaje uprawnień uzyskuje się po zdaniu egzaminu w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Kto może prowadzić wózek widłowy wysokiego składowania?

Wysokie składowanie towaru to proces składający się z szeregu czynności, które powinna charakteryzować spójność, precyzja i dokładność wykonania. Stawką jest tutaj bowiem bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu – upadek ciężkiego ładunku z dużej wysokości może być brzemienny w skutkach. Stąd nie powinno nikogo dziwić, że od osób chcących być częścią tego procesu wymaga się doskonałego przygotowania – zarówno teoretycznego, jak i psychicznego. Aby stać się operatorem wózka widłowego wysokiego składowania,należy przejść odpowiedni kurs oraz zakończyć go zdaniem egzaminu organizowanego przez UDT.

Wiedza teoretyczna to jednak nie wszystko. Taka osoba powinna bowiem charakteryzować się zespołem cech, które sprawią, że poradzi sobie w trudnych i wymagających sytuacjach. Mowa tutaj o takich cechach jak opanowanie, zdolność do działania pod wpływem stresu oraz do radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, a także wysoka decyzyjność. Można uogólnić, że taki zestaw cech potrzebny jest operatorowi każdego typu wózka widłowego, należy jednak podkreślić, że składowanie wysokie jest czynnością, która może wytwarzać potencjalne ryzyko nieszczęśliwych wypadków większe niż w przypadku transportu poziomego, nic więc dziwnego, że od osób się nim zajmujących wymaga się nieco większych kwalifikacji.

Kupujesz wózek widłowy wysokiego składowania? O tym musisz pamiętać!

Ze względu na to, że praca na dużych wysokościach jest niełatwym zadaniem, służący do tego sprzęt powinien charakteryzować się najwyższą jakością oraz szeregiem cech sprawiających, że praca będzie bezpieczna i komfortowa. Dlatego w przypadku zakupu wózka widłowego wysokiego składowania, oprócz maksymalnej możliwej wysokości podnoszenia i ciężaru udźwigu, należy też zwracać uwagę na inne funkcjonalności, takie jak np. kabina operatora, która nie utrudnia widoczności ładunku (przezroczysta czy o specjalnym kształcie, np. pochyła) lub dźwignia sterująca – powinna ona pomagać w jak najprostszym manewrowaniu ładunkiem na dużych wysokościach. Dodatkowymi atutami mogą być np.: funkcja płynnego podnoszenia – ma ona sprawić, że podnoszenia ładunku będzie możliwie maksymalnie intuicyjne i płynne, czy funkcja jazdy w dowolnym kierunku.

Dokonując wyboru najlepszego wózka widłowego wysokiego składowania z dostępnej oferty, powinieneś sobie zadać pytania dotyczące warunków, w jakich chcesz go używać. W szczególności musisz sobie zdawać sprawę z następujących kwestii:

  • w jakich warunkach wózek będzie używany – często okoliczności pracy sprawiają, że wymagane jest użycie wózków o specjalnych parametrach – np. Toyota posiada w swojej ofercie wózki dostosowane do pracy w niskich temperaturach, np. w chłodniach (sprawdź tutaj);
  • do jak ciężkiego ładunku wózek będzie wykorzystywany;
  • jaki kształt będzie miał ten ładunek;
  • na jaką wysokość będzie on podnoszony;
  • jak szerokie są korytarze, po których będzie przemieszczał się wózek.

Warto zwrócić szczególną uwagę na ostatnią kwestię – od szerokości alejek zależy bowiem to, jakiego rozmiaru i kształtu wózek powinniśmy wybrać.

Gdy już zdamy sobie sprawę z parametrów technicznych, jakie powinien mieć nasz wózek, warto świadomie wybrać jego model i markę. Wózek widłowy wysokiego składowania to rodzaj wózka widłowego, na którego jakości w żadnym wypadku nie powinno się oszczędzać. Rekomendujemy zatem wybór sprawdzonego dealera, najlepiej obecnego już na rynku jakiś czas. Pamiętajmy, że kupując wózek widłowy z niesprawdzonego, niewiarygodnego źródła, narażamy nie tylko siebie na straty finansowe, ale także zdrowie i bezpieczeństwo nas samych oraz innych pracowników.

Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się przekazać Ci najważniejsze informacje dotyczące wysokiego składowania oraz przeznaczonych do niego narzędzi – wózków widłowych wysokiego składowania. Są to niezwykle przydatne i funkcjonalne pojazdy, znacznie ułatwiające transport pionowy, dlatego dokonując zakupu, warto mieć na uwadze jakość i wykonanie takiego wózka. Mamy nadzieję, że od dziś wózek widłowy wysokiego składowania nie będzie miał dla Ciebie tajemnic!

Rozważasz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Sprawdź ofertę firmy Cesab (kliknij tutaj)! Chcesz trochę zaoszczędzić? Pomyśl o zakupie wózka używanego, np. z oferty Manitou24 (kliknij tutaj)!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA