Zamknij
REKLAMA

Kiedy franczyza się opłaca i jak się za nią zabrać?

06.42, 03.10.2022 m Aktualizacja: 06.42, 03.10.2022
Skomentuj Pixabay.com

Wiele osób uważa, że podstawą udanego biznesu jest pomysł. Dzisiaj jednak jeśli nie ma się własnego, autorskiego pomysłu na prowadzenie działalności, franczyza skutecznie tę kwestię załatwia. Franczyza pozwala prowadzić firmę na własny rachunek, a sam system franczyzowy jest dzisiaj dobrze poznany i powszechnie uważany za stabilny i bezpieczny, również ze względu na otrzymywanie stałe pomocy handlowej. Co jednak trzeba wiedzieć o tym zagadnieniu, szczególnie w kontekście europejskiej federacji franczyzy?

Co to jest umowa franczyzy?

Franczyza to umowa zawierana między dwoma niezależnymi przedsiębiorstwami i polega na ciągłej współpracy pomiędzy prawnie zawiązanymi firmami. Umowa taka upoważnia indywidualnego franczyzobiorcę do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w sieci franczyzodawcy.

Umowa przedstawiana poszczególnym franczyzobiorcom brzmi w każdym wypadku tak samo. Podpisując umowę franczyzy warto jednocześnie zadbać o umowę z lokalnym dostawcą przesyłek, np. Pakersi.

Co zawiera umowa franczyzy?

Firma zobowiązuje się w umowie do używania znaku towarowego franczyzodawcy, aby być rozpoznawalny jak reszta punktów w tej samej sieci. We franczyzie dystrybucji produktu towarzyszy również szereg innych obowiązków, które także są wpisane w umowie. Zgodnie z nią franczyzodawca realizuje marże, a franczyzobiorca wnosi opłaty bieżące, potrącana jest też opłata marketingowa.

Mimo tych punktów franczyza wciąż jest uważana za opcję objętą mniejszym ryzykiem straty. O rentowności takich przedsięwzięć można przeczytać w kilku dobrze opracowanych artykułach, jak: https://pakersi.pl/czy-franczyza-sie-oplaca.

Obowiązek prowadzenia działalności zgodnie co do europejskiego kodeksu etyki franczyzy - czy trzeba się tego bać?

Oczywistym jest konieczność przestrzegania ogólnie przyjętych zasad w prowadzeniu działalności gospodarczej o tak specyficznym charakterze. Dotychczas niezbędne było posiadanie własnego lokalu, dzisiaj coraz częściej mówi się o nowych możliwościach przy stałej pomocy handlowej. Coraz częściej pojawia się franczyza usługowa, działająca na identycznych zasadach, ale bez własnego lokalu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://pakersi.pl/franczyza-bez-lokalu-czy-to-mozliwe.

Dla kogo umowy franczyzy to dobry pomysł na własny biznes?

Od strony technicznej franczyzodawcy są finansowo odrębnymi jednostkami, skupiającymi się na zaopatrzeniu franczyzobiorcy w niezbędne wyposażenie i asortyment oraz na ścisłej i ciągłej współpracy. Między innymi dlatego rynek franczyzy jest tak chętnie eksploatowany przez osoby mniej doświadczone w biznesie i szukające w niej swojej drogi lub łatwego startu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Bartosz ChmielewskiBartosz Chmielewski

0 0

Dzień dobry

Spośród wielu franczyz, jakie oferuje rynek, jedne z najlepszych perspektyw rozwoju na najbliższe lata, oferują produkty obsługi finansowej. Wiąże się to ze zubożeniem społeczeństwa, problemami finansowymi wynikającymi jednakowo z niskiej wiedzy o finansach osobistych, jak i sytuacja polityczno-gospodarcza ostatnich lat.

Covid i związane z nim obostrzenia dotknęły wielu branż, co odbiło się na ich wynikach finansowych. Kryzys energetyczny i wysoka inflacja oraz nietrafione decyzje związane z Nowym Ładem doprowadza firmy do upadku. Dalsza obecność firm na rynku staje się nieopłacalna. Zamykane są m.in. te, które działały przez ostanie dekady i dłużej.

Firmy upadają, pracownicy tracą pracę i często płynność finansową. Ludzie potrzebują pomocy, ponieważ sami nie potrafią poradzić sobie z nową sytuacją, w jakiej się znaleźli. W tym momencie możemy im zaoferować naszą pomoc w utrzymaniu płynności finansowej, oddłużaniu, oraz wielu innych sytuacji, które skutkują problemami prowadzącymi nieraz do tragedii.

Jeżeli ktoś szuka możliwości dobrych zarobków, a przy okazji odnajduje w tym, że pomaga innym wartość dodaną, to możliwość przystąpienia do takiej franczyzy jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Tego typu usługi są potrzebne na rynku.

Możemy otworzyć biuro wirtualne bez konieczności ponoszenia kosztów wynajmu i utrzymania lokalu (choć jest taka opcja, z gwarancją wyłączności regionalnej). Zyskujemy dostęp do rynku ogólnopolskiego, a wypracowując sobie dobrą markę, mamy możliwość zarobienia naprawdę dobrych pieniędzy.

Na stronie internetowej katalogu „Franczyzowo” można zapoznać się z produktami, o których tu mowa.

Pozdrawiam i życzę dokonania dobrego wyboru

Bartosz Chmielewski
Zrób Franczyzę 11:30, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%