Zamknij

Czym są złodzieje czasu i dlaczego tak chętnie im ulegamy?

(.) + 19:39, 05.05.2020 Aktualizacja: 19:40, 05.05.2020
Skomentuj

Właściwa organizacja własnego czasu jest sprawą bardzo trudną. Z jednej strony mamy pełna świadomość, ze życie jest tylko jedno i nie trwa długo, z drugiej natomiast zbyt często tracimy nasz czas na rzeczy zupełnie nieistotne i nawet nie wiemy, kiedy upłynął nam kolejny dzień. Jeszcze gorzej, gdy tracimy czas, który powinniśmy przeznaczyć na pracę, a potem lata życia, aby nadrobić zaległości.

Czym są złodzieje czasu?

To wszystkie czynniki, które wpływają na obniżenie naszej koncentracji i spadek efektywności naszej pracy, ale i jakości życia. To wszelkie aktywności, które prowadzą do marnowania czasu i blokujące nas w osiąganiu celów. Zabierają naszą energię, męczą i prowadzą do tego, że nie robimy tego, co jest naprawdę ważne.

Czemu chętnie ulegamy zjadaczom naszego czasu?

Zwykle z tego powodu, że dają nam natychmiastową i prostą przyjemność. Chętnie ulegamy rzeczom przyjemnym i dostępnym natychmiast, bez praktycznie żadnego wysiłku. Większość z nich nie stymuluje, nie ma potrzeby sięgania w głąb naszego umysłu, są to proste i całkowicie niemęczące zajęcia. Dodatkowo jeśli niedokładnie znamy cel naszych działań lub nie potrafimy samo go ustalić, chętnie po prostu próbujemy zagospodarować czas, sięgając po proste i schematyczne rozwiązania. Wyszukanie ciekawego filmu czy interesującej książki wymaga pewnego wkładu pracy, kliknięcie pilotem telewizora już żadnego.

Jak marnujemy nasz czas?

Niestety, najwięcej czasu tracimy na typowe czynności, bardzo popularne we współczesnym świecie i nie da się ukryć, często zupełnie bezużyteczne. Typowym przykładem jest oglądanie telewizji. Nie pozwieramy czasu na obejrzenie ciekawego filmu, a zdecydowanie częściej wybieramy seriale, czy programy paradokumentalne, których twórcy świetnie wiedzą, jak zagrać na naszych emocjach. Zupełnie przy tym nie zwracamy uwagi, ile czasu faktycznie oglądamy ulubiony odcinek, a ile towarzyszące mu reklamy. Pamiętaj jednak, że czasem seriale mogą wnieść do Twojego życia dużo pożytku, można się dzięki nim na przykład uczyć języków obcych. Wybierz dla siebie taki, który Ci w tym pomoże. W wyborze tym pomoże Ci ten portal o serialach.

Uwielbiamy tracić czas na przegląd portali społecznościowych, z czego też raczej nic dla nas nie wynika. Telefon to jedno z tych urządzeń, które praktycznie steruje całym naszym dniem. Nie tylko zupełnie niepotrzebnie odbieramy każde połączenie przychodzące, ale tez nie możemy się skupić przez setki powiadomień, przychodzących do nas z zainstalowanych aplikacji. Nie warto nawet wspominać, ile cennych minut poświęcamy na pogawędki i plotkowanie o ludziach, których nie znamy i których problemy tak naprawdę zupełnie nas nie dotyczą.

Jak walczyć ze złodziejami czasu?

Przede wszystkim, musimy nauczyć się jasno definiować priorytety. Nasz czas jest cenny, nauczmy się więc go dobrze planować. Jeśli sami nie umiemy się dobrze zorganizować i nie mamy umiejętności planowania, złodzieje czasu szybko nas zaatakują. Jeśli nie wyznaczymy sobie kolejności realizacji zadań, łatwo ulegniemy pokusie szybkiego pozornie przeglądu Facebooka. Nawet się nie zorientujemy, że właśnie straciliśmy godzinę czy dwie. Tyle tylko, że plan musi być dokładny, ale nie perfekcyjny. Perfekcjonistów z kolei gubi nadmierne skupianie się na planie i odkładanie decyzji o jego realizacji na bliżej nieznane później. Czynności przygotowawcze także mają skłonność do rozciągania się w czasie. Nie ma nic gorszego od lenistwa. Jeśli nie lubimy nadmiernie obciążać naszego mózgu, uwielbiamy odkładać wszystko na bliżej nieokreślone później w finale, gdy naprawdę czas będzie zbliżał się nieubłaganie do godziny zero, wpadniemy w panikę i albo zrobimy coś byle jak, albo w ogóle nie uda nam się zrealizować zadania. Walka ze złodziejami czasu jest trudna, ale efekt może być spektakularny. Nauczymy się rządzić naszym życiem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%