Zamknij

Zalegający gruz? Dowiedz się, co powinieneś z nim zrobić!

. + 08:53, 25.04.2025 Aktualizacja: 08:53, 25.04.2025
Skomentuj

Gruz należy do jednej z najczęstszych form odpadów budowlanych. Stanowi on nieodłączny element wszelkiego rodzaju remontów, rozbiórek, a także prac konstrukcyjnych – a jego właściwe usuwanie jest kluczowe zarówno z punktu dbałości o środowisko, jak i istnienia konkretnych przepisów dotyczących kwestii właściwego gospodarowania odpadami. Samodzielny transport oraz zagospodarowanie tego odpadu jest dla wielu osób dość problematyczne, jednak dziś mamy do czynienia z szeregiem sposobów na to, by pozbyć się gruzu w sposób efektywny oraz bezpieczny, tym sposobem minimalizując wpływ odpadów na przyrodę. Już dziś poznaj możliwości, a także dowiedz się więcej na temat potencjalnych kar, które czekają na osoby, jakie nie dostosują się do obowiązujących zasad.

Co zrobić z gruzem po remoncie? Poznaj dostępne opcje

Gruz po remoncie to spory problem – jednak nie jest on niemożliwy do rozwiązania. Jedną z pierwszych opcji, na jaką można postawić w przypadku gdy chce się pozbyć gruzu, to przekazanie go innej osobie. Dziś wiele osób poszukuje bowiem przedmiotów z drugiej ręki; gruz może posłużyć do usypania ścieżek czy urządzenia kreatywnej architektury ogrodowej. Warto wiedzieć, że często wśród przedmiotów określanych mianem „gruzów po remontach” znajdują się konstrukcje ceramiczne, jak sedesy czy umywalki. Osoby zainteresowane przyjęciem tego rodzaju odpadów bardzo często ogłaszają się na tematycznych grupach w sieci. Oczywiście, są również inne opcje, jak wywiezienie odpadów do PSZOKu – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, które w wyznaczone dni przyjmuje od mieszkańców posegregowane odpady komunalne czy śmieci uznawane powszechnie za szczególnie kłopotliwe, jak okna, drzwi, gabaryty, urządzenia elektroniczne, a także wszelkiego rodzaju styropiany, papy z dachu czy kafelki, farby oraz lakiery. To jednak nie wszystko. Istnieje jeszcze jedna opcja, uznawana obecnie za najpowszechniejszą; jest to zamówienie kontenera. Istnieją bowiem firmy zajmujące się zarówno odbiorem, jak i zagospodarowaniem odpadów poremontowych. Przykład stanowi wynajem kontenerów we Wrocławiu od firmy Wilk. Doświadczeni specjaliści od lat zajmują się podstawianiem kontenerów na odpady we wskazanym przez klienta miejscu, a następnie odbiór konstrukcji wypełnionych gruzem. Powierzenie zadania fachowcom jest jednym ze sposobów, który pozwala na pozbycie się odpadów szybko, bezproblemowo, a przy tym w pełni legalnie.

Nielegalny wywóz gruzu – sprawdź, jakie konsekwencje czekają na tych, którzy chcą obejść prawo!

Gruz stanowi odpad powstający niemal przy każdym remoncie. Warto jednak pamiętać, że nie należy od do odpadów komunalnych – nie może być on składowany luzem na posesji, a jego odbiór i zagospodarowanie stanowi obowiązek właściciela. Za nielegalny wywóz gruzu bądź jego przechowywanie grozi kara, która sięgnąć może kilku tysięcy złotych! Wysokość grzywny zazwyczaj jest ściśle zależna od konkretnego przypadku. Dobrze jest mieć świadomość, że postępowanie z gruzem w niewłaściwy sposób może nieść szczególne niebezpieczeństwo także dla środowiska naturalnego. Dlatego z tego rodzaju odpadami należy postępować na podstawie zasad ściśle określanych przez prawo. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest powierzenie go wyspecjalizowanej firmie, która jest w stanie zająć się nim zgodnie z obowiązującym prawem. Decydując się na pomoc profesjonalistów można mieć pewność, że odpady zostaną zagospodarowane we właściwy sposób.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%