Współczesny rynek pracy przechodzi szereg zmian, a klasyczne formy zatrudnienia coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom – jednym z nich jest umowa B2B, która staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia, zwłaszcza w sektorze samozatrudnionych. Stanowi ona jedną z alternatyw dla tradycyjnych form zatrudnienia, do których zaliczamy między innymi umowę o pracę, dzieło czy zlecenie. By móc zawrzeć umowę B2B, konieczne jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Osoba, która chce podpisać takową umowę musi założyć firmę. Do tego wystarczy ukończenie 18 roku życia i bycie obywatelem państwa Unii Europejskiej. B2B w kontekście umów oznacza współpracę pomiędzy dwoma firmami, nie zaś pracodawcą a pracownikiem w tradycyjnym znaczeniu tego słowa; oznacza to, że zamiast standardowego zatrudnienia, pracownik oferuje swoje usługi jako niezależny podmiot gospodarczy. Czy jednak jest ona dla wszystkich? Już dziś dowiedz się więcej na temat specyfiki umowy B2B i sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę.
W przeciwieństwie do znanej niemal wszystkim umowie o pracę, w przypadku B2B nie obowiązuje zasada podporządkowania – co oznacza, że firma nie może wymagać od samozatrudnionego, by ten wykonywał swoje obowiązki w określonym miejscu oraz określonym czasie. Jest to umowa cywilnoprawna, w której nie ma typowej relacji pracodawca-pracownik. W związku z tym pracujący w oparciu o umowę B2B samodzielnie dba o kwestie dotyczące między innymi księgowości, składek na ZUS, podatków czy innych formalności. Jednocześnie należy pamiętać, że osoby świadczące usługi na podstawie umowy B2B nie podlegają ochronie, która przysługuje pracownikom w zakresie między innymi prawa do minimalnego wynagrodzenia lub świadczeń wiążących się z zatrudnieniem. Jednocześnie nowe przepisy związane z umowami B2B szczegółowo pochylają się nad kwestią zakazu konkurencji; obecnie, jeżeli strony zdecydują się na wprowadzenie takiego zapisu, musi być on szczegółowo określony, a przy tym także konkretnie uzasadniony. Nowe regulacje wprowadzają bowiem ścisłe zasady dotyczące tego, kiedy taki zakaz może zostać zastosowany, a także jakie konsekwencje ponosi strona, która narusza dane postanowienia. Również kwestia odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone podczas trwania umowy B2B muszą zostać szczegółowo określone w umowie; przedsiębiorcy powinni zadbać o to, by zasady odpowiedzialności za wszelkie szkody były zapisane jasno i konkretnie. Jak można zauważyć, prawo pozwala przedsiębiorcom na naprawdę dużą swobodę w kwestii zawierania umów B2B, jednak nie oznacza to wolnej ręki.
Umowa B2B ceniona jest przede wszystkim ze względu na swoją elastyczność, pozwalając na zachowanie większej swobody w negocjowaniu warunków, na jakich miałaby polegać dana współpraca; zarówno w zakresie godzin pracy, jak i miejscu wykonywania konkretnych obowiązków. Do zawodów, których przedstawiciele coraz częściej wybierają pracę na zasadzie B2B należą między innymi specjaliści IT, marketingowcy, trenerzy biznesowi czy rekruterzy, a także szkoleniowcy oraz instruktorzy. Na tego rodzaju model zatrudnienia dobrze jest zdecydować się w momencie bycia specjalistą w swojej dziedzinie i widzenia możliwości uzyskania wyższych stawek – prowadząc swoją działalność gospodarczą, a przy tym będąc szefem samemu sobie. Jednocześnie gdy potrzebujesz większej elastyczności w planowaniu swojego czasu pracy, a przy tym masz świadomość, że poradzisz sobie z prowadzeniem działalności, umowa B2B jest szczególnie warta rozważenia. W przypadku wątpliwości pomóc mogą między innymi doradcy księgowo-podatkowi, jakich znajdziemy między innymi w KR Group. Na stronie www.krgroup.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat między innymi portalu B2B, a także poznać możliwości kontaktu ze specjalistami. Umowa B2B to wciąż dla wielu jedna z atrakcyjniejszych alternatyw wśród dostępnych możliwości nawiązywania współprac. Jeżeli cenisz sobie elastyczność, a także chcesz zarabiać wyższe wynagrodzenie netto, jednocześnie będąc gotów prowadzić swoją księgowość samodzielnie bądź z pomocą specjalisty, warto zastanowić się nad B2B.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz