Zamknij
REKLAMA

W Kutnie jest kilkadziesiąt kotów wolno żyjących

10.12, 11.08.2022 Urząd Miasta Kutna Aktualizacja: 10.13, 11.08.2022
Skomentuj
REKLAMA

W Kutnie żyje kilkadziesiąt kotów, które nie mają właścicieli. Warto jednak przypominać, że nie są to koty bezdomne. Według prawa są to zwierzęta wolno żyjące podobnie jak na przykład gołębie, jeże czy wiewiórki. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wiele osób uważa koty mieszkające na kutnowskich osiedlach za zwierzęta bezdomne. Jedni martwią się o nie i próbują szukać im nowego domu, inni wręcz chcieliby je zlikwidować.

Przypominamy jednak, że status prawny wolno żyjących kotów wynika z przepisów ustawy o ochronie zwierząt, która informuje, że koty wolno żyjące:

•    nie są zwierzętami bezdomnymi.

•    stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

 •    mogą przebywać w miejscu, w którym bytuje kocia populacja i nie mogą być przeganiane, wyłapywane, wywożone czy przesiedlane. Dlatego przepędzanie ich, zamykanie piwnicznych okienek i uniemożliwianie swobodnego bytu w miejscu ich życia jest niczym innym, jak łamaniem ustawy.

•    nie należy takich kotów oswajać na siłę i zamykać w celu ich udomowienia. Również wyłapywanie ich i umieszczanie w schroniskach jest łamaniem prawa

•    możemy jednak pomóc takim kotom żyć godnie w miejscu ich bytowania – regularnie dokarmiając, sterylizując, zapewniając schronienie (budka, otwarte piwniczne okienko)

Warto dodać, że koty wolno żyjące są niezwykle pożyteczne i potrzebne w miejskim ekosystemie, powstrzymują bowiem ekspansję gryzoni takich jak myszy i szczury.  

(Urząd Miasta Kutna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

mruczekmruczek

1 6

Tych kotów jest bardzo dużo i w wielu przypadkach są uciążliwymi współmieszkańcami.
14:28, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GormusGormus

2 2

Wolność dla faszyzujących katolików z PiS to coś znacznie gorszego niż covid zwłaszcza że jest zaraźliwa i cały naród może popłynąć w odwrotnym kierunku niż Watykan a program prawicy jest słuszny i nie ma tutaj miejsca na żadną wolność i to obojętnie czy to dla kotów czy też dla rozmodlonej albo i pogańskiej formy ludzkiego żywota 14:56, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rtrt

3 1

Co wolicie koty czy szczury ? jak znikną koty ich miejsce zajmą szczury ! 20:50, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rtrt

2 1

Uciążliwi to są ludzie a koty są tam gdzie ludzie wyrzucają dużo jedzenia 20:55, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Znikający post?Znikający post?

1 0

Ciekawe że ww post zniknął z profilu fb um. Pod nim były rozległe komentarze kociego behawiorysty, podważające część treści. Treści są jednak nadal dostępne na stronie. No ale tam nie można komentować. Może Pani redaktor mogłaby zapytać osoby prowadzące profil na fb dlaczego post z jak rozumiem niewygodnymi komentarzami został usunięty? Bo dla mnie te treści trochę pachną "nie odławiajcie bezdomniakow I nie proście o pieniądze na ich sterylizacje". 22:53, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EccelEccel

1 0

Nawet Pawlaka wnerwiało, że KOT W NIEWOLĘ POPADŁ a w Kutnie są za skoszarowaniem kociej familii 10:26, 18.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%