W niedzielę, 6 lipca w Krośniewicach zakończył się VI Rajd Rowerowy Pamięci Szlamka Winera. Organizatorem wydarzenia był Klub Turystyki Rowerowej „Horyzont” z Izbicy Kujawskiej, działający pod patronatem Burmistrza Krośniewic. W rajdzie wzięła udział grupa rowerzystów – pasjonatów historii i turystyki – którzy odwiedzili miejscowości związane z tragicznymi losami społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
W Krośniewicach uczestników przywitała regionalistka Julita Szczepankiewicz – członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, społeczna opiekunka Miejsc Pamięci Narodowej, miłośniczka lokalnej historii i aktywna popularyzatorka dziedzictwa kulturowego regionu.
Rowerzyści odwiedzili miejsca związane z historią krośniewickich Żydów, m.in. ulicę Kutnowską, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonowało getto. Znajduje się tam budynek dawnej synagogi, która – choć nie pełni już swojej pierwotnej funkcji – wciąż stanowi ważny element krajobrazu historycznego miasta. W tym miejscu stoi również głaz z tablicą pamiątkową z 2012 r., upamiętniającą 70. rocznicę likwidacji getta. Uczestnicy zobaczyli teren dawnego obozu przejściowego oraz cmentarz żydowski przy ul. Poznańskiej. Nawiązując do historii Szlamka Winera – polskiego Żyda, który uciekł z obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem – przewodniczka opowiedziała również o losach Sola Rosenkranza, ocalałego z likwidacji getta w Krośniewicach. Rosenkranz dożył sędziwego wieku i odwiedzał rodzinne strony, aktywnie działając na rzecz zachowania pamięci o społeczności żydowskiej, m.in. zlecając uporządkowanie cmentarza i finansując jego ogrodzenie. Obecnie jego dzieło kontynuują dzieci – Joel i Rita Rosenkranz – z którymi Julita Szczepankiewicz utrzymuje stały kontakt, dbając o miejsce pamięci.
Julita Szczepankiewicz z pasją opowiadała o początkach Krośniewic, przybliżając zarówno historię miejscowości, jak i losy jej dawnych mieszkańców. Podkreśliła znaczenie osób wywodzących się z Krośniewic i gminy Krośniewice, zaznaczając, że lokalna społeczność ma prawo czuć dumę z ich osiągnięć i wkładu w historię regionu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. zabytkową kolejkę wąskotorową oraz park, w którym mieści się pałac Rembielińskich i najstarszy w Polsce obelisk poświęcony księciu Józefowi Poniatowskiemu.
Następnie grupa udała się do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, gdzie wspólnie zwiedzała unikatowe zbiory tego niezwykłego kolekcjonera i patrioty. Warto dodać, że było to kolejne spotkanie Julity Szczepankiewicz z Klubem Turystyki Rowerowej „Horyzont” z Izbicy Kujawskiej. W maju 2025 r. współorganizowała z KTR „Horyzont”– jako przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej – Rajd Rowerowy Szlakiem Generała Władysława Andersa. Wówczas opowiadała uczestnikom o historii Andersówki i związkach generała W. Andersa z Krośniewicami, popularyzując lokalne dziedzictwo poprzez opowieści pełne ciekawostek, anegdot i faktów historycznych.
Dzięki zaangażowaniu przewodniczki uczestnicy rajdu nie tylko poznali dzieje miasta i jego zabytków, ale również poczuli emocjonalny związek z ludźmi, którzy przez wieki tworzyli historię tego miejsca. Spotkanie to było doskonałym przykładem na to, jak pasja, wiedza i umiejętność opowiadania mogą wzbudzić zainteresowanie historią i zachęcić do dalszego poznawania dziedzictwa regionu. Miło było gościć pasjonatów historii na dwóch kółkach w Krośniewicach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz