Zamknij

Członkowie TPZK oznaczyli groby bohaterów powstania warszawskiego

09:59, 01.08.2024 Grażyna Baranowska TPZK Aktualizacja: 12:25, 01.08.2024
Skomentuj Andrzej Kubiak Andrzej Kubiak

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej włączyło się do obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego akcją upamiętniającą uczestników powstania z Kutna i okolic. Członkowie stowarzyszenia oznaczyli biało-czerwonymi wstęgami z napisem „63 dni powstania warszawskiego” 22 groby na kutnowskim cmentarzu parafialnym, a także na cmentarzach w innych miejscowościach powiatu kutnowskiego − 3 w Krośniewicach, 1 w Nowem i 2 w Łękach Kościelnych. Akcja przeprowadzona była we współpracy z łódzkim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

W ewidencji łódzkiego Oddziału IPN obejmującej uczestników powstania, a także poległych i zamordowanych cywilów oraz lotników niosących pomoc walczącej Warszawie, znajduje się ponad 180 nazwisk. Oznaczone zostały faktyczne miejsca pochówku i groby symboliczne.

Do 2019 roku lista osób z Kutna i okolic zawierała 62 nazwiska, w tym 23 poległych. Od tamtej pory nazwisk na liście przybyło, brakuje jednak informacji na temat ich udziału w Powstaniu i lokalizacji miejsc pochówku.

W 2019 roku udało się na podstawie ewidencji łódzkiego Oddziału IPN zlokalizować groby powstańców na cmentarzach w Kutnie (22), Krośniewicach (3), Łękach Kościelnych (2), Strzegocinie (1) i Żychlinie (1). Łącznie 37 nazwisk – żołnierzy, sanitariuszek, cywilów. W pięciu przypadkach nie ma pewności, czy są to groby symboliczne, czy też zawierają szczątki, które rodzinom udało się odnaleźć, sprowadzić i pochować w grobach rodzinnych. Nazwiska 7 poległych mieszkańców Kutna, których ciał nie udało się odnaleźć bądź spoczęły na powstańczych cmentarzach Warszawy, upamiętniono na pomniku poświęconym Pamięci Poległych Za Wolność Ojczyzny.

W bieżącym roku kwerenda przeprowadzona przez Julitę Szczepankiewicz − społecznego opiekuna miejsc pamięci − ujawniła, iż na cmentarzu w Nowem gmina Krośniewice także znajduje się grób powstańca warszawskiego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest to jedyny grób uczestnika powstania na tym cmentarzu. O naszych odkryciach będziemy informować IPN.

Wykorzystano fragment artykułu A. Szafrańskiej-Dolewskiej „Walczyli w Warszawie − spoczęli w Kutnie. Szlakiem grobów Powstańców Warszawskich na ziemi kutnowskiej ” z „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” tom XXIII. Zachęcamy do przeczytania w całości.

(Grażyna Baranowska TPZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%