Zamknij
REKLAMA

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

09.51, 06.04.2022 Kornelia Zaborska Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Aktualizacja: 19.04, 07.04.2022
Skomentuj
REKLAMA

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w formule ON-LINE. Świat ciągle pełen jest ideologii, które mogą przekształcić się w TOTALITARYZMY. Ostatnie tygodnie dobitnie udowodniły, że TOTALITARYZM to nie tylko historia, ale niestety teraźniejszość dla wielu milionów osób.

Doświadczenia zwykłych ludzi i przesłanie z nich płynące często stają się inspiracją dla twórców filmowych. W ten sposób ratują od zapomnienia przeżycia całych pokoleń oraz wyrażają przestrogę na teraz i na przyszłość.

W tym roku zaprezentujemy ponad 20 specjalnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata nawiązujących do tej przejmującej tematyki. Scenariusze wielu z nich opowiadają o niezwykłych wydarzeniach znanych do tej pory tylko nielicznym.

TOTALITARYZM kojarzony głównie z ustrojem społecznym, to przede wszystkim losy ludzi takich, jak my. To narastająca przemoc, to walka systemu z tymi, którzy pragną zachować swoją wolność i godność.

TOTALITARYZM to machina zasilana strachem i terrorem. Przezwyciężając lęk, stając w prawdzie i dokonując wyboru jednostka stawia realny opór i przyczynia się do upadku bandyckiego systemu. Tylko wolni ludzie są w stanie pokonać i zniszczyć TOTALITARYZM.

- W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulamy obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji - mówią organizatorzy.- W 2020 r., w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu. Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Wiele z nich to polskie premiery.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą ciekawe debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.

- Zapraszamy na seans. Przeżyj filmy, które przygotowaliśmy dla Ciebie w wersji ON-LINE - dodają organizatorzy. 

Zarejestruj się, aby obejrzeć film. Pula miejsc ograniczona.

Więcej szczegółów na stronie totalitaryzmy.pl.

(Kornelia Zaborska Samodzielne Stanowisko Asystenta Prasowego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AbramsAbrams

1 0

Polska już dziś będąc pod butem Kaczyńskiego jest o krok od totalitaryzmu, jeno Ameryka mówi NIE 15:00, 08.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%