Zamknij

Zbigniew Popadiuch podarował TPZK zdjęcia starego Kutna

06:44, 10.07.2017 O.R

Ośrodek Dokumentacji i Badań Ziemi Kutnowskiej przy TPZK otrzymał niezwykły dar – tym razem od kutnowianina zamieszkującego obecnie w Bielsko-Białej.

Zbigniew Popadiuch przekazał TPZK negatywy swoich fotografii wykonywanych w latach siedemdziesiątych w Kutnie. Te cenne fotografie dokumentujące Kutno sprzed czterdziestu lat pokazują miejsca w naszym mieście, których już nie ma. Wśród negatywów są fotografie dotyczące otwarcia i działalności Powiatowego Domu Kultury w Kutnie, kutnowskie podwórka i ulice, Fabrykę „Kraj”, fotografie szkolne z technikum oraz unikatowe fotografie z wnętrza starej lodowni w Parku im. Romualda Traugutta.

-Wiele ze zdjęć, które przekazał nam pan Zbigniew zamieszczonych zostanie w wydawnictwie albumowym o Kutnie, które przygotowujemy do druku Serdecznie dziękujemy za ten wspaniały dar! - mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK.

I kilka słów o Zbigniewie Popadiuchu…

Urodził się 27 listopada 1955 roku w Kutnie. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 1 w Kutnie w klasie o specjalności Budowa maszyn i urządzeń przemysłowych oraz Technikum Mechaniczne w klasie o specjalności Obróbka skrawaniem. Pan Zbigniew należał do sekcji fotograficznej w Kutnowskim Domu Kultury, a następnie do Kutnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1988 roku zamieszkał w Bielsku-Białej, w której pracuje jako kontroler jakości w firmie Fiat Powertrain. Jego największe hobby to malarstwo, rysunek i fotografika. Jest artystą nieprofesjonalnym, malarstwa początkowo uczył się sam, później był uczniem prof. Z. Kępińskiego z Płocka i znanego bielskiego plastyka J. Grabowskiego. Najczęściej stosowane przez niego techniki malarskie to olejna na płótnie, grafika i pastel. W swoim dorobku ma ponad 2400 prac wykonanych różnymi technikami.

Zbigniew Popadiuch jest też stałym współpracownikiem redakcji miesięcznika informacyjnego mieszkańców powiatu bielskiego pt. „Mój Powiat”, gdzie tworzy i redaguje interesującą rubrykę „Z teki Zbigniewa Popadiucha”. Portretuje mieszkańców powiatu bielskiego, którzy osiągają sukcesy w wielu dziedzinach życia społecznego oraz wysokie lokaty w sporcie sam opisuje ich życiorysy, zawsze troszcząc się o to, by w każdym numerze można było przeczytać o interesujących postaciach. W ten sposób przyczynia się do ocalenia od zapomnienia tych, którzy pracują na rzecz Małej Ojczyzny – Bielska-Białej.

W 2010 roku otrzymał Medal Honorowy z okazji X lat Powiatu Bielskiego dla Współpracowników.

W 2012 roku Kapituła Nagrody im. Władysława Orkana przyznawanej corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i twórczości artystycznej przyznała Zbigniewowi Popadiuchowi Nagrodę za rok 2011 za twórczość artystyczną w dziedzinie malarstwa i wyjątkowy cykl portretów osób związanych z ziemią bielską.

Często odwiedza rodzinne miasto, bo jak wyznaje, mimo wielu lat spędzonych na południu Polski, wciąż czuje się kutnowianinem.

Bożena Gajewska

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%