Zamknij
REKLAMA

Weekend 23-24 lipca w licheńskim Sanktuarium

13:20, 22.07.2022 | Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę księża marianie zapraszają na Dzień promocji honorowego oddawania krwi. Wydarzenie pod hasłem „KREWni dzielą się krwią” odbędzie tym razem w godzinach 10.30 – 14.30. Chętni, którzy chcieliby oddać krew mogą zgłosić się do krwiobusa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, który stanie przed licheńską bazyliką.

Krew jest niezwykle ważnym i cennym płynem. Stany magazynowe większości grup krwi w RCKiK w Kaliszu są niemal stale na niskim lub bardzo niskim poziomie. Tymczasem krew jest potrzebna każdego dnia i nie da jej się niczym zastąpić. Szpitale codziennie przeprowadzają zabiegi operacyjne, ludzie ulegają wypadkom, dlatego już po raz drugi w tym roku księża marianie zapraszają, by podzielić się nią podczas akcji w sanktuarium.

23 lipca w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Brygidy, Patronki Europy. W sanktuarium będzie to Dzień modlitw w intencji Europy o wierność wartościom chrześcijańskim. W bazylice odbędzie się także Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy tzw. aborcji.

W sobotę odbędzie się koncert organowy dr. Wojciecha Wojtasiewicza (godz. 14.30).

Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej (organy i reżyseria dźwięku). Doktorat w dziedzinie organów otrzymał w słynnej nowojorskiej Juilliard School, gdzie był asystentem seminarium doktoranckiego. Był także kierownikiem Katedry Organów w Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie oraz Wagner College w Nowym Jorku. Mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych muzyk, lekarzem medycyny - jako ortopeda pracował w Klinice Ortopedii szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Podczas sobotniego koncertu będzie można usłyszeć utwory Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), mi. in. Preludium i Fugę Es Dur, BWV 552 czy Passacaglia i fugę c-moll, BWV 582, a także Chorał E dur Cesara Francka, którego 200-lecie narodzin obchodzimy w tym roku.

NIEDZIELA, 24 lipca

„Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92,15) to hasło tegorocznego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który przypada w niedzielę, 24 lipca. Święto, które rok temu ustanowił papież Franciszek przypomina dobrą nowinę na temat tego okresu życia. Dzień ten będzie obchodzony także w Licheniu.

W przeddzień wspomnienia Joachima i Anny, dziadków Jezusa, księża marianie zapraszają do licheńskiego sanktuarium na Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom. Świętowanie rozpocznie uroczysta Msza Święta odprawiona w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza sanktuarium. Liturgię poprzedzi różaniec w intencji dzieci (godz. 11.15). Chętni przed Mszą Świętą będą mieli możliwość zwiedzenia sanktuarium, apartamentów papieskich, Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, a także wjazdu na taras widokowy w wieży licheńskiej bazyliki.

Po liturgii na placu przed dzwonnicą naprzeciw Domu Pielgrzyma Betlejem dziadkowie usłyszą śpiewane życzenia. W otoczeniu sanktuaryjnej przyrody odbędą się prezentacje klubów seniora a także Festiwal Ciasta, z którego dochód zostanie przekazany na potrzeby Hospicjum św. o. Papczyńskiego w licheńskim sanktuarium.

W niedzielę o godz. 14.30 odbędzie się kolejny koncert IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Basilica sosnans. Wykonawcą recitalu będzie Emmanuel Bączkowski,

Artysta zaprezentuje m.in. słynne kompozycje takie jak Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, Alleluja z Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händela czy Ave Maria Franciszka Schuberta, a także własne Improwizacje Licheńskie.

W wakacyjne soboty i niedziele do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu kursują autobusy MZK Konin. Godziny odjazdu z przystanku Konin Dworzec PKP kierunek Licheń: 9:00, 10:45, 13:00 i 15:00. Godziny odjazdu z przystanku Licheń Dom Pielgrzyma Betlejem kierunek Konin: 9:45, 11:30, 14:00 i 18:00.

(Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%