Zamknij
REKLAMA

Budżet Krośniewic na 2022. Sesja Rady Miejskiej na żywo

14:08, 19.01.2022 | Ola Rzadkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Dziś sesja Rady Miejskiej w Kośniewicach. W porządku obrad są podjęcie uchwały w sprawie ustalenia składu osobowego Komisji skarg wniosków i petycji, uchwalenie budżetu Gminy Krośniewice na 2022 r., zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022-2025 i sprawy różne.

OGLĄDAJ 

- Wczoraj pani burmistrz nie było na komisji, od września nie widziałem pani burmistrz na sesjach ani na komisjach. Sprawdzimy czy ma na dziś zwolnienie lekarskie. wtedy będzie to usprawiedliwiona nieobecność. Dziś jest bardzo ważna sesja, uchwalamy budżet. To że nas pani burmistrz lekceważy to jedno, ale lekceważy mieszkańców, swoich wyborców - zaczął sesję Przewodniczący Rady Sławomir Kępisty. 

Dziś w sesji uczestniczy 13 radnych. Daniel Modliński nowy radny rozpocznie pracę w Komisji skarg wniosków i petycji.

Beata Mitlas Skarbnik Gminy Krośniewice omówiła budżet, tym razem zawiera budżet obywatelski ponad 44 tysiące zł, budżet sołecki, dotacje w kwocie ponad 6 mln zł. Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi wydała pozytywną opinię o projekcie budżetu gminy na 2022. W zdecydowanej części w budżecie tego roku w Krośniewicach znajdują się kontynuacje z ubiegłych lat - budowy dróg, ujęcie wody, oświetlenie boiska, mała architektura.

Radny Adam Nowicki podkreślił, że jest to bardzo ryzykowany budżet, z inwestycjami ważnymi dla mieszkańców jak droga dojazdowa do firmy, która może zatrudnić mieszkańców, ujęcie wody czy Mój Rynek, jednak ta ostatnia inwestycja sprawi duże zadłużenie gminy około 18 mln zł. 

Radna Ewa Stolarczyk zapytała o zadanie „mała architektura”. - To bardzo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców miasta i wsi. To jest odpowiedź na apele, aby fundamentalne rzeczy stanęły na ulicach. Biorąc pod uwagę, że społeczność się starzeje, osoby żądały aby zostały zamontowane ławki, kosze, wiaty i tablice informacyjne - mówił Krzysztof Urbański. - Te kosze, które są, nazywam puszkami konserwowymi, poniszczone. Kosz betonowy, który waży 40 kg będzie trudniej zniszczyć.

- Rozumiem, że to nie ma nic wspólnego z estetyką. Jak pan mówi to toporne, masywne - powiedział S. Kępisty.

- Mieliśmy już betonowe kosze- powiedziała radna Jadwiga Piotrowska. - Betonowe też były niszczone i wywracane. Nie wiem czy to będzie dobry pomysł.

- Będziemy starali się aby te meble nie szpeciły – powiedział Urbański.

- Co pan zrobi z ławkami na skwerku?- zapytała E. Stolarczyk

- Będą odświeżone, odrestaurowane, nic na pewno się nie zmarnuje - powiedział zastępca burmistrza.

-Dlaczego nie pomyśleli państwo o placach zabaw na wsiach? W tamtych miejscach nie ma żadnej inicjatywy – spytał Kępisty. - Docenia się miasto Krośniewice, już chyba się zaczyna kampania wyborcza. Pan burmistrz ma pomysł ale nie ma wizji. Co za te 103 tys. zł chcecie zrobić?

-Te 103tys. zł pochodzą z konkretnych szacunków, wiemy gdzie co ma stać. I tak będzie zapytanie ofertowe. Informacje o takich potrzebach dostałem od przewodniczących osiedli. A niektórzy nie znają radnych ze swojego okręgu - odparł zastępca burmistrza.

- Proszę nam nie kłamać w żywe oczy - skwitował Kępisty.

-Mogę poprosić przewodniczącą osiedla, która nie wiedziała jaki radny jest z jej okręgu - odparł Urbański.

Po czym zaczęły się przepychanki słowne między panami. 

Radny Andrzej Konwerski zapytał z kolei o kwotę na utrzymanie terenów zielonych czy kwota została negocjowana z prezesem MZGKiM. K. Urbański potwierdził, że była negocjowana, i łatwo nie było.

Radna Beata Czerwińska dopytała o "małą architekturę" na wsiach. - Chodzi o tablice informacyjne, kosze betonowe- wyliczał zastępca burmistrza.

- Ale my mamy nowe tablice informacyjne i kosze betonowe - powiedziała radna. 

- Czy macie państwo plan uporządkowania sieci wodociągowej w mieście? - zapytała radna Anna Chmielecka.

- Mamy plany, na to jest 900 tys. zł. Do przebudowy są ulice Paderewskiego, Prusa, Łąkowa, Południowa - padła odpowiedź. 

- Jeśli chodzi o Łąkową i Bema mieszkańcy nie mają jak wjechać czy wejść do swoich posesji, na Mickiewicza jest newralgiczny kawałek drogi którym chodzą dzieci do przedszkola - mówiła radna A. Chmielecka.

-Czekamy na programy i wystąpimy na pewno o dotację do Polskiego Ładu, tam mamy 95 %finansowania - odparł burmistrz.

Urząd do 15 lutego składa wniosek o stację uzdatniania wody. Władze oczekują 10 mln zł dofinansowania. 

Przewodniczący Rady zapytał o to gdzie podziały się 3 mln zł po objęciu udziałów w ZUK sp. zo .o przez Archidiecezję Łódzką. Burmistrz odparł, że leżą na koncie. 

- A dlaczego leżą na koncie a nie pracują? - zapytał dalej S. Kępisty.

- Nie widzę związku z tematem. Rozmawiamy o budżecie na przyszły rok -odparł K. Urbański. 

Skarbnik gminy poinformowała, że w 2022 ZUK planuje odprowadzić do budżetu dywidendę o wartości ponad 2,7 mln zł. 5 stycznia podpisano umowę z wykonawcą projektu "Mojego Rynku".  Rada Miejska w Krośniewicach uchwaliła budżet na przyszły rok głosami 3 "za" 10 "wstrzymującymi".

 

 

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (33)

Do redakcjiDo redakcji

14 4

Czy sesja rozpoczęła. I czy wszechmocna jest obecna 14:13, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UU

18 6

Jednak taktyka🙂 nieobecna od września . To jakiś koszmar to się nie dzieje pani burmistrz wstyd 14:22, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

T54T54

14 6

Burmistrz jest wielka i niby z kim i o czym miałaby tam rozmawiać - no chyba że z Ryśkiem ale on w Łodzi 14:29, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElkaElka

9 18

taaaa.... brawo radni, najlepiej nie zagłosować za budżetem, wówczas nie bierzecie odpowiedzialności za coś, co będzie się w gminie działo - dobrego i złego. Za co wy bierzecie pieniądze?
Powinno być tak, jak się mówi przy wyborze włodarza - nie głosowałeś (nie wybrałeś) - nie powinieneś mieć prawa głosu w temacie! 16:39, 19.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OlkaOlka

11 4

milcz Elka, wstydu sobie oszczędź ! 22:00, 19.01.2022


NinaNina

17 4

Dzięki uchwale o modernizacji rynku, to nic już nikt nie mógł zrobić. Jakby byli złośliwi to by głosowali przeciw i do końca stycznia gmina byłaby zablokowana z inwestycjami. Nie dziwię się, że nie chcą brać odpowiedzialnosci za brak rozwagi naszej ukochanej wladzy 19:05, 19.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KHJKHJ

6 19

A jaka szkoda, że cały Klub Kępistego, nie głosował przeciw uchwaleniu budżetu bo Wojewoda Łódzki, by sam podjął Uchwałę i by rozwiązał obecny skład radu i ogłosił ponowne wybory aby wybrać "normalnych" nowych radnych i skończyć tę farsę radnych, którzy biorą diety a nie chcą głosować i brać odpowiedzialność, czas na honor i rezygnację wszystkich radnych KPM. 19:28, 19.01.2022


Do KhjDo Khj

12 2

A jak jedynie słuszni radni się wstrzymuja, jak im nie pasuje uchwala która popiera klub , to jest ok? Im wolno się wstrzymywac, wychodzić przed głosowaniem i nie przychodzić na sesje!!! 19:34, 19.01.2022


FanFan

14 3

Jadą trzej jeźdźcy, jadą... Apokalipsa zbliża się do bram miasta ... 19:38, 19.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sebaseba

13 3

Apokalipsa to przybędzie równo za rok przy konstruowaniu nowego budżetu. 22:05, 19.01.2022


Kazimierz z KrośniewKazimierz z Krośniew

14 5

Pierwszy niesie ci brak dróg,
drugi niesie ci drogie śmieci,
a trzeci niesie ci podwyżki podatków,
których nie chcesz, a które dostaniesz i tak! 19:52, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KalimahKalimah

22 4

To juz nawet nie jest smieszne, to jest po prostu żenujące. Rozumiem, ze mozna sie obrazic na caly swiat i nie przychodzic na sesje, ale do ku.... nędzy za cos bierze sie te pieniadze! I to pieniadze z naszych podatków. Otrzasnij sie wreszcie kobieto i zacznij myslec! 00:28, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do kalimahado kalimaha

5 18

naicz kultury swoich radnych to będzie przychodzić 16:00, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GosiaGosia

11 2

Ta gmina ma szczęście i tak a to dlatego, że ma rozsądna i mądra Panią Skarbnik 17:47, 20.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nienie

3 3

Nie - mysle ze bez jej zgody nie byłoby tak wielu nietrafionych działań, nie byloby tak duzego dlugu. 11:52, 21.01.2022


Do nieDo nie

4 0

Wszechwiedzącą, weź Ją zastąp, jak masz takie umiejętności, wiedze i wykształcenie🙂 17:17, 21.01.2022


REKLAMA

GretaGreta

21 2

Czy istnieje jakikolwiek wyrok cywilny lub karny, w ktorym padlo by stwierdzenie, ze Erdmanka w czasie sesji zostala pomowiona, znieslawiona lub zostaly naruszone jej dobra osobiste? PYTAM! Bo jesli nie, to Erdmanka sobie po prostu jaja robi ze wszystkich. To, ze ona ma subiektywne przekonanie, iz jest obrazana, nie oznacza ze tak jest. Wg mnie jest to po prostu głupawa wymowka, zeby zrzucic z siebie powinnosc bycia na sesji. Pamietamy dokladnie, ze wielokrotnie na sesjach albo w ogole nie odpowiadala na pytania radnych, albo stwierdzala ze nie wie, albo dawala irracjonalne odpowiedzi. Zreszta przypadek z sesji sprzed referendum doskonale ukazuje mentalnosc tej kobiety, kiedy to wpadla na sesje, narobila obory, rzucala inwektywy i uciekla, bo wiedziala, ze spotka sie z logiczna, zdrowo rozsadkowa reakcja. Niestety moja opinia jest taka- Erdmanka w ogole nie nadaje sie do pracy miedzy ludzmi, a juz na pewno nie powinna piastowac tak waznego stanowiska. Wedlug mnie, i pisze to na podstawie moich obserwacji sesji oraz tego co ta kobieta puszcza w internecie oraz jakie artykuly w tzw. "prasie lokalnej" ukazywaly sie za jej przyczyna, ma ogromne problemy emocjonalno-osobowosciowe. Ciekawa jestem tylko jak ona traktuje podwladnych w urzedzie, bo ja wolalabym nie miec do czynienia z takim szefem... 17:48, 20.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

EdwinEdwin

2 12

Greta,czy jak ci tam, nie Erdmanka tyljo Erdman, pi drugie , z taka nienawiscia,to moze i dobrze ze juz tam noe pracujesz, bo ciezko by ci bylo z takim nastawieniem do niej.
Pi trzecie , Erdman nue ma obowazku chodzic na sesje.
Tyle w temacie.
Chcesz jeszcze cos wiedzuec to napisz list do wrozki. NIE OSMIESZAJ SIE.
07:50, 21.01.2022


GretaGreta

12 2

Edwinku, czy jak ci tam. Prosze udowodnij co z tego co napisalam nie jest prawda??? To po pierwsze, po drugie- Erdmanka, Erdman, Erdmanowa - wolno mi pisac jak sobie chce tym bardziej, ze jest ona osoba publiczna i nie ma w tym nic obrazliwego. Po trzecie jesli krytyczny komentarz w ktorym sa odniesienia do faktow nazywasz pluciem jadem, podaj mi kryteria, jakimi sie kierujesz rzucajac takie stwierdzenie , tym samym gratuluje logicznego myslenia. Po czwarte jesli bierze sie 15 tys miesiecznie z naszych pieniedzy to wypada ruszyc doope i pojawic sie na sesji, zeby chociaz ludzie mogli zobaczyc w co zainwestowane sa te pieniadze- nowe stroje? Botoks twarzy? Moze jakis spindoktor, ktory nauczył sztuki retorskiej. Nie uwazasz drogi Edwinku ze takie postepowanie to jawne smianie sie w twarz mieszkancom. Po piate- coekawi mnie czy w zwiazku z tak duza podwyzka zostalo uregulowane zadluzenie wzgledem wspolnoty??? 09:03, 21.01.2022


Do Greta Do Greta

1 10

Doczekasz się wyroku jeszcze w tym roku🤣 13:43, 21.01.2022


TeyTey

22 3

Jak się jest burmistrzem wójtem czy prezydentem to trzeba się liczyć że radni będą zadawali pytania, te łatwe i trudne te miłe i niekoniecznie miłe dla włodarza. Dobry merytoryczny i kompetentny odpowiada na nie od ręki to świadczy o kompetencji . A nie w ustawowym terminie i na piśmie albo zasłania się że ktoś mnie obraża. 20:06, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do grety do grety

3 21

a wy się nadajecie na radnych ? 20:10, 20.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GretaGreta

15 3

Jestes najwyrazniej bardzo ograniczonym czlowiekiem, w ogole nie znajacym ludzi z Krosniewic, skoro uwazasz ze tylko radni sa krytyczni wobec Erdmanki. Przejdz sie po krosniewicach i porozmawiaj z ludzmi a nie rzucasz niczym niepoparte podejrzenia 00:36, 21.01.2022


Do redakcjiDo redakcji

13 3

Szanowna pani redaktor czy można prosić o informację co się dzieje w sprawie sprzedaży ZUK prowadzonej przez prokuraturę 14:53, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do redakcjiDo redakcji

3 13

Nie było żadnej sprzedaży ZUK, warto się uczyć i znać choć trochę podstaw Kodeksu Handlowego Spółek, i nie głosić głupstw lub "wydawać" oszczerstwa. 17:14, 21.01.2022


do gretydo grety

6 8

do czego kobieto chcesz nas cofnąć do tego marazmu i beznadziei nie wystarczy tych zmarnowanych lat kiedy wszyscy w koło się rozwijali a my cofaliśmy się w rozwoju 21:13, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przyjaciele JezusaPrzyjaciele Jezusa

11 2

Chyba posiadacz wyroku sie uaktywnił i dezinformuje nacforum☺ 21:52, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KittyKitty

8 5

A ja mam teraz piękną kasę i człowieka od poruczeń więc możecie mnie wszyscy w d.u.p.ę całować!☺ 21:58, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JwJw

4 2

Jak miło mądrych posłuchać. 14:09, 25.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

11

5 2

To głosowanie nad budżetem to jasny przekaz ze radni maja bardzo poważne obawy o jego realizację. Oby Krośniewice nie były czymś nieprzyjemnie zaskoczone. Np. problemami mzgkim 11:33, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do 1do 1

3 1

bardzo ciekawe jest to że ci radni mają poważne obawy tylko wtedy gdy ma być coś dla miasta nigdy nie mają poważnych obaw kiedy chodzi o wieś jeżeli uważasz że zmyślam obejżyj uważnie dowolną sesje 16:31, 26.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

22

1 2

No ale Twój Rynek to chyba ukłon dla rolników sprzedających zdrową żywność (tak mówił Urbański) - czyli jednak dla wsi. Ale radnym vicek w głowach namieszał ze postępują wbrew twojej logice 🤣🤣🤣 17:47, 26.01.2022


REKLAMA

3.3.

1 2

A to radni Kępistego głosowali za przebudową rynku? Jednak potrzebna jest wizyta u okulisty...🤣 15:28, 27.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%