Zamknij
REKLAMA

Nieopanowana sztuka dialogu. Budżetowy pat w Krośniewicach

18:09, 08.04.2021 | O.R
Skomentuj
REKLAMA

Dialog między radną Klubu Przyjazna Gmina Anną Chmielecką i burmistrz Katarzyną Erdman zdominował na koniec marca dyskusję nad zmianami w budżecie gminy Krośniewice.  Summa summarum Rada Miejska w Krośniewicach nie przyjęła na sesji nadzwyczajnej zwołanej przez burmistrz zmian w budżecie. Przedstawiamy fragmenty relacji.

Skarbnik gminy Beata Mitlas omówiła zmiany w budżecie. W dziale inwestycji umieszczono przebudowę ulicy Popiełuszki i osiedla nad rzeką, o ile, jak mówiła skarbnik, bez ryzyka można podjąć na własny koszt gminy prace na osiedlu, o tyle wykonanie ulicy Popiełuszko stoi pod znakiem zapytania. 

- Nie możemy zbierać opłaty targowej, w miejsce planowanego dochodu, wprowadzamy rekompensatę 80 333 zł. Wprowadzamy dopłaty do czynszu w kwocie 6666 zł i na program Wspieraj Seniora 3 450 zł. Otrzymaliśmy ostateczną kwotę subwencji oświatowej, która jest o 58 357 zł niższa od planowanej, w związku z tym zmniejszamy tę wysokość po stronie dochodów, jak również wprowadzamy zmiany w jednostkach oświatowych. Proponujemy wprowadzić zadania pod nazwą- wykonanie dokumentacji na budowę i przebudowę ulic i dróg gminnych i zwiększyć je o 104 tys. zł   - skarbnik tłumaczyła roszady w budżecie. -Planowaliśmy wykonać dokumentację na drogę w Krzewiu. Dlatego proponowana kwota podniesienia środków o 104 tys. zł  pozwoliłaby nam wykonać dokumentację na drogę w  Krzewiu, w Bardzinku i Kajewie. Być może, że spotka nas tutaj miłe zaskoczenie i będą one tańsze, wówczas zrobimy dokumentacje na kolejne drogi podawane przez państwa radnych. Kolejne zadanie, które znajduje się w budżecie a ma niewystarczające środki na jego rozpoczęcie, to przebudowa dróg gminnych -  ulica Bema oraz ulica Wąska wraz z infrastrukturą. Proponujemy zwiększyć środki o 693 546 zł.  Na ulice Popiełuszki, Moniuszki, Osiedle nad rzeką etap końcowy dołożymy środków, ale chcielibyśmy jeszcze poczekać, bo w kwietniu będziemy mieli wyniki konkursów na dotację tych zadań.

Skarbnik B. Mitlas wyjaśniała kolejne zmiany w budżecie. Wpłynęły prośby o udzielenie dotacji dla Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji na uzupełnienie środków własnych do inwestycji zakupu instrumentów dla Orkiestry Dętej. Centrum Kultury pozyskało 40 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel. Prośbę o dotację do gminy Krośniewice wystosowała również Komenda Powiatowa Policji w Kutnie. Chodzi o dołożenie 10 tys,. zł do zakupu nowego samochodu służbowego.

- W imieniu mieszkańców ulicy Wąskiej i Bema chciałabym podziękować, że po 20 latach te ulice będą budowane. Bema to droga jeszcze z kamieni, z kanalizacją deszczową i sanitarną z lat 80. Ulica Wąska w ogóle nie posiada "deszczówki". Mieszkańcy w 2019 roku złożyli petycję do burmistrz z ilustracjami, które obrazują, że ulica Wąska jest w opłakanym stanie -mówiła radna Mariola Łukomska.  - Bardzo proszę kolegów radnych abyśmy zatwierdzili ten budżet i ulice Wąska i Bema mogły być przebudowane i służyły naszym mieszkańcom.

-Ulica Popiełuszki została wybudowana w 1932 roku, od tego czasu nie robiono tam nic. Nigdy nie była poprawiona. Na Popiełuszki znajduje się chodnik, który w latach 80 wykonali sami mieszkańcy, jeden drugiemu pomagał i chodnik powstał. Po tylu latach już jest taki krzywy, że naprawdę trzeba wielkiej sztuki, żeby przejść przez ten chodnik i się nie przewrócić. Na tych dwóch ulicach jest zwykły bruk, układany przez przedwojennych brukarzy.  Po pracach, które niedawno zostały zrobione, nie można normalnie przejść, przyjechać. Te drogi się nie nadają do chodzenia i jeżdżenia. Proponuję wszystkim, jak trochę popada, żeby założyli normalne buty, nie kalosze, czy gumowce, i spróbowali przejść przez te ulice. Życzę powodzenia. Pani burmistrz obiecywała, nam tu wszystkim, jak siedzimy - grzmiała radna Anna Chmielecka. - Pani burmistrz  zapewniała mnie jak pracowaliśmy nad uchwałą  budżetową, że z wolnych środków najszybciej jak się da, te ulice zostaną wykonane. A dzisiaj się dowiaduję, że musimy czekać, bo jest nierozstrzygnięty konkurs.  Czy dokumentacja przetargowa na przebudowę tych ulic jest już przygotowana? - zapytała radna.

- Nie jeszcze nie ma - odparła Katarzyna Erdman, burmistrz gminy Krośniewice.

- A Ile czasu potrzeba żeby taką dokumentację skompletować? - pytała A. Chmielecka.

- Trzy tygodnie, około miesiąca - powiedziała K. Erdman.

-Potrzeba około miesiąca solidnej pracy. Mamy 31 marca. Na ostatniej komisji pan Borzuchowski, powiedział że jak nie zaczniemy coś robić w tym zakresie w kwietniu i nie puścimy przetargu, to możemy zapomnieć o tym żeby przebudowywać jakąkolwiek drogę - powiedziała radna.

- Pan Jerzy Borzuchowski mówił o ile dobrze pamiętam, o osiedlu nad rzeką - skontrowała burmistrz.

- Pani burmistrz do terenu osiedla nad rzeką zaraz dojdę, a mówił wyraźnie że chodzi o Moniuszki i Popiełuszki. Mam dobrą pamięć - odparła radna - Proszę się zastanowić, to są dwie duże, długie ulice. Jak pani chce zrobić taką wielką inwestycję w ciągu miesiąca? Chyba pani sobie żartuje, albo pani się na tym kompletnie nie zna?! - mówiła Anna Chmielecka. 

- Ja się nie muszę na wszystkim znać - wtrąciła burmistrz.

- Obiecała nam pani, że będzie się pani z nami konsultowała,  kiedy pojawią się wolne środki. Pani obiecała to nam wszystkim, jak tu siedzimy. Obiecała pani, że się z nami spotka i skonsultuje, że porozmawiamy i ustalimy wszystko wspólnie. A pani dzisiaj nam przedstawia to, co pani chce zrobić z wolnych środków - powiedziała radna A. Chmielecka. 

- Mówiłam, że będzie wszystko zrobione - wtrąciła burmistrz.

- Po prostu pani zwyczajnie nie wierzę i nie wierzą też mieszkańcy, który chodzą po tych brukowanych ulicach - powiedziała radna. - Oni wiedzą co pani obiecała, a teraz pani nas próbuje wykiwać. I co zrobi pani następną sesję nadzwyczajną, na której będziemy chcieli coś wprowadzić i pani się nie zgodzi jak dziś?  Mogę się założyć, że następna sesja też będzie nadzwyczajna, bo większość sesji w tej kadencji ma tę formę. 

- Taki mój przywilej - powiedziała K. Erdman. 

- Pani mi nie przerywa - powiedziała radna.

W trakcie wypowiedzi radnej czyli głosu udzielonego przez przewodniczącego, burmistrz uczestnicząca w sesji w trybie wideokonferencji, mówiła jednocześnie z radną. Tworzyło to kakofonię dźwięków i wydawało się, że obie panie na siebie po prostu krzyczały,

- Obiecała pani mieszkańcom ulic Popiełuszki i Moniuszki, że te drogi będą w tym roku rozpoczęte. One już powinny być rozpoczęte - mówiła wiceprzewodnicząca rady A. Chmielecka. - Obiecała pani ludziom na osiedlu nad rzeką, że będą tam zrobione ulice. Nie mają nawet chodnika.

- Jaki jest dzisiaj dzień miesiąca?-pytała burmistrz.

- Pani dziś ma czelność nam cokolwiek obiecywać  - grzmiała radna. - Pani nie spełnia żadnych swoich obietnic. 

- To zadanie skierowałam do realizacji w tym roku. Jeśli państwo będziecie cokolwiek utrudniać i blokować, to na pewno tego zadania nie zrealizujemy - powiedziała Erdman. 

- A czym my pani utrudniamy? Że już chcemy aby ta inwestycja ruszyła? Przecież my chcemy już budowę tych ulic, to pani nie chce - powiedziała radna.

- To nie ma już!!!- krzyczała burmistrz. - Mamy dopiero ostatni dzień miesiąca marca.

- Jeśli pani uważa, że mogą poczekać mieszkańcy ulic Moniuszki, Popiełuszki i osiedla nad rzeką, to równie dobrze mogą poczekać mieszkańcy Bema i Wąskiej - ciągnęła radna A. Chmielecka. - Jeszcze raz apeluję, niech pani spełnia to, na co się pani z nami umawia, a nie wprowadza pani zadania tylnymi drzwiami, bez naszej wiedzy. 

- Na ulicę Wąską i Bema nie składaliśmy wniosków, dlatego uważamy, że najpierw powinniśmy je zrealizować, a na pozostałe musimy trochę poczekać, bo nie mamy rozstrzygnięć konkursów- tłumaczyła burmistrz. - Jeśli będą rozstrzygnięcia, a my będziemy już realizować te inwestycje, to nam przepadnie dofinansowanie. Pani powinna to doskonale wiedzieć, bo od lat zajmuje się pisaniem i rozliczaniem wniosków.

- Chce pani czekać do końca kwietnia, bo miesiąc będzie trwała procedura przetargowa, a potem nie zrobimy już nic? Tak? Tak - mówiła Chmielecka.

W tym czasie burmistrz krzyczała, że radna wprowadza w błąd.

- Po raz kolejny proszę mi nie przerywać, bo chcę wytłumaczyć mieszkańcom na czym to polega - powiedziała radna.

- A ja bronię swojego stanowiska! - odparła burmistrz Krośniewic.

- Ale proszę pani, sztuka rozmowy polega na tym, że jeśli ktoś mówi, to się słucha. Jak skończę, może pani mówić, trochę kultury, bardzo proszę - prosiła A. Chmielecka. - Możemy rozpocząć inwestycję, jeżeli mamy zapewnione środki w budżecie. Na dziś nie mamy w budżecie gminy Krośniewice ulic Popiełuszki, Moniuszki, ani osiedla nad rzeką a chcemy. Ja nie mówię o wydawaniu środków. Czy pani w ogóle wie jak to funkcjonuje? Nic nie stoi  na przeszkodzie żebyśmy teraz wprowadzili te zadania, a jak będzie decyzja pod koniec kwietnia, to do tej pory będziemy mieli już wykonane część czynności związanych z inwestycją. A tak mamy rozpaprane jedne drogi, wrzucamy do budżetu inne.  Nie przeanalizowała pani tego dokładnie co powinno być robione po kolei. A dlaczego chcemy wprowadzenia tych inwestycji teraz? Bo po prostu potem będziemy tylko przerzucali środki między paragrafami a przetargi już będą szły. Jak nie ma żadnych faktur, to nie ma refundacji. 

K. Erdman stwierdziła, że radna A. Chmielecka jest wzburzona. 

Sławomir Kępisty przewodniczący rady zabrał głos, informując, że w tym trybie nie jest w stanie reagować jako przewodniczący, ponieważ nie dysponuje pulpitem sterowniczym mikrofonów.

- Nie może być tak, że panie się przekrzykują - powiedział S. Kępisty. 

- Pani burmistrz powinna wspólnie z radnymi ustalać zadania inwestycyjne. Uchwaliliśmy budżet i będziemy dbać o to aby wszystkie jego punkty były zrealizowane - powiedział radny Adam Nowicki. - Nikt do tej pory nie powiedział nam o szacunkowych kosztach inwestycji, mówi się tylko, że jedne są realne, inne nie. Prosimy aby odbyło się spotkanie, na którym pani burmistrz powie nam o kosztach inwestycji, o strategii uzyskania dofinansowań. Musimy się przygotowywać też już do otrzymania dofinansowań. Środków zewnętrznych może być bardzo dużo, na teraz przygotowywana jest jedynie dokumentacja do Urzędu Wojewódzkiego na przebudowę drogi w Szubsku, a co z innymi programami, które za chwilę się otwierają? 

- Trzy kadencje poprzedniczki minęły i nad rzeką, na Popiełuszki i Moniuszki nic nie było robione. Nie pamiętam czy tam ludzie kładli chodniki - zabrał głos radny senior Mieczysław Król. - Dwadzieścia lat nie robiło się na drogach prawie nic. Torpedujecie 60% uchwał, dobrze by było aby ktoś od wojewody przyjechał i na was popatrzył. Nie będzie z tą panią współpracy. Trzeba złożyć wniosek i odwołać tę radę.

Rozległy się oklaski. 

Radny Andrzej Konwerski stwierdził, że warto zrobić drogi, które mają finansowanie już w budżecie a do tych planowanych dołożyć i nie czekać na wyniki konkursów, bo teraz jest na to czas. 

- Nie ukrywam, że chcę aby wszystkie inwestycje z budżetu zostały zrealizowane. Czy może pani oszacować budowę Wąskiej czy innej ulicy abyśmy mieli odniesienie? - powiedział radny Adam Nowicki. - Dlaczego nie możemy robić dróg proporcjonalnie? Zostały pieniądze z inwestycji na Andersa, przenieść środki i robić po kolei. Gdzie możemy aktualnie składać wnioski na pozyskanie środków na drogi wiejskie? Jakie mamy zrobione dokumentacje?

Jerzy Borzuchowski sprostował radnej Chmieleckiej, że na komisji mówił o osiedlu nad rzeką, a nie ulicy Popiełuszki i Moniuszki. Na pytania radnego Nowickiego nie było klarownej i rzetelnej odpowiedzi.

Proponowane przez burmistrz Katarzynę Erdman zmiany do budżetu nie uzyskały aprobaty Rady Miejskiej w Krośniewicach. Mariola Łukomska, Ewa Stolarczyk, Andrzej Bonawenturczak i Mieczysław Król głosowali "za", natomiast "przeciw"  Andrzej Konwerski, Jadwiga Piotrowska,  Anna Chmielecka, Beata Czerwińska, Sławomir Kępisty, Marek Krysiak, Wojciech Koczaski, Magdalena Suska, Irena Cieślińska.

Czy teraz grupa radnych lub klub zwoła sesję nadzwyczajną aby do budżetu gminy Krośniewice wprowadzić wszystkie inwestycje i zmiany o których mówili na marcowej sesji? A może wprowadzi te  wynikające z wniosków o dotację od gminy? Czy przeciąganie liny w tej gminie będzie trwało aż do referendum? 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (24)

zatroskany zatroskany

7 13

mamy w naszym kraju niewiele miejsc gdzie radni działaliby na niekorzyść swojej małej ojczyzny niestety jesteśmy tym niechlubnym wyjątkiem niech się wszystko rozpadnie byle dopiec burmistrzowej po tylu latach marazmu przyszedł do nas wielki inwestor inni rozkładaliby mu czerwony dywan a wy rzucacie mu kłody pod nogi przez ostatnie pięć kadencji upadła odlewnia,paszrnia gorsenia onda mode kolejka termial wassing nijhof i ups może ktoś mi pomoże ipoda przykład co powstało bo nic mi do głowy nie przychodzi chyb że zaliczymy mżonki o wipaszu panasie wikanie czy zagrodzie byliście wtedy przy władzy jesteście dumni? 20:54, 08.04.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

syzyfsyzyf

14 0

Obejrzyj całą sesję ze zrozumieniem i nie daj się manipulować tym z konkurencyjnego portalu. Zdrówka życzę. 21:29, 08.04.2021


martamarta

0 3

mnustwo łapek w dół czy możecie wskazać gdzie tu jest napisana nieprawda? 20:36, 09.04.2021


polonistkapolonistka

1 0

Marta zajrzyj do słownika ortograficznego. 08:07, 10.04.2021


do polonistkado polonistka

1 2

tylko tyle z tego zrozumiałaś obyś nie była nauczycielką 13:57, 10.04.2021


do syzyfado syzyfa

5 15

obejrzyj sobie ze zrozumieniem wcześniejszą sesję jak został potraktowany człowiek z politechniki gdańskiej który był w sprawie zainwestowania w lotnisko wstyd mi było że jestem krośniewiakiem 22:03, 08.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AaaAaa

1 0

A kto komu broni lotniska budować co gmina ma do tego
A wstyd to jest teraz być krośniewiakiem jak się ma tak niekompetentną burmistrz że nie potrafi po 2 latach zajmowania stanowiska odpowiadać na pytania proste pytania zadawane przez radnych 23:30, 10.04.2021


123123

20 2

A nie wstyd ci prawie półtora roku załatwiania zezwolenia na składowisko odpadów. Nie wstyd ci ofert na ochronę składanych wcześniej niż ogłoszenie postępowania? Nie wstyd ci zgubienia dziesięciu działek w uchwale dotyczącej PKP? nie wstyd ci kontroli za którą zapłacono, a raport okazał się ryzykowny do opublikowania? 22:28, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BuahahahaBuahahaha

15 0

Jaki konkurencyjny portal? To nie są media, tylko agencje reklamowe! Do tego inwigilacja, nie możesz napisać swojej opinii jak się nie zalogujesz. Tu mogę przeczytać usłyszeć każdą ze stron konfliktu a w pseudo mediach tylko te zamówione. 22:28, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

11 0

Rozległy się oklaski. Ha, ha, ha klaskał jeden i zgadnijcie kto? 23:44, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zegarmistrz Światłazegarmistrz Światła

1 0

TRZEBA BYĆ IDIOTĄ ŻEBY W TYM SYSTEMIE JESZCZE PRACOWAĆ I PŁACIĆ HARACZ "TZW. PAŃSTWOWEJ" MAFII.. A PRZECIEŻ PAŃSTWO TO MY A NIE HIENY CO SIĘ DORWALI DO WŁADZY I ŁUPIĄ PAŃSTWO NA WSZYSTKIM CO MOŻNA OPODATKOWAĆ. ALE PROBLEM W TYM ŻE PAŃSTWO CZYLI MY NIE UMIE SOBIE RADZIĆ Z POTWOREM ZWANYM RZĄDEM KTÓRY TOLERUJE. PAŃSTWO CZYLI NARÓD JEST PO PROSTU GŁUPIE I NIEUDOLNE DLATEGO RZĄDZĄ NIM BANDYCI W GARNITURKACH. NARODY STAŁY SIĘ JAK ŚWINIE NA WYPASIE KTÓRE NICZEGO NIE ROZUMIEJĄ I CZEKAJĄ AŻ BANDYTA RZĄDOWY NALEJE DO KORYTA A POTEM ŚWINIE ZARŻNIE. STOCZYLIŚMY SIĘ I NIE MAMY JAJ DLATEGO HIENY Z JAJAMI TO WYKORZYSTUJĄ. DIABEŁ WIE KIM SIĘ POSŁUŻYĆ ŻEBY WZIĄĆ PAŃSTWO ZA MORDĘ TAK BY CHODZIŁO PO JEGO MYŚLI. ALE WSZYSTKO DO CZASU.. POLECAM FILM: https://youtu.be/0FiURRiKYMQ 00:02, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaniepytanie

9 0

Jak ktoś z Was ogladał ten wywiad w ... kultura nakazuje powiedzieć "konkurencyjnym portalu", ale serce podpowiada ostrzejsze słowa.... - Jak ktoś z Was to oglądał, to czy może kojarzy tą melodię, którą na wstępie puścili tam w tle? Ciekawe czy maja do niej prawa autorskie? 10:28, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LewyLewy

9 0

Zastanawiam się, jak człowiek może się tak upodlić i zrobić z siebie ścierwo? Dla korzyści? Do czego jeszcze będzie zdolny? Nie jest już nawet godny aby mu rękę podać. Takie przemyślenia.
11:40, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

567567

12 2

Działania rady są konsekwencją zachowania Pani burmistrz. Czy to tak ciężko zrozumieć? Miała chyba wystarczająco dużo czasu żeby się połapać jak funkcjonuje samorząd. Ile czasu można się uczyć prostych rzeczy?! 13:56, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RereszReresz

10 0

Ulica Moniuszki Mickiewicza z kamieni i muszą czekać na swoją kolej a ulica Wąska 5 domów na krzyż i ma pierwszeństwo niż Moniuszki i Mickiewicza gdzie tu logika pytam się. 14:50, 09.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MPŁMPŁ

0 1

Tak, ulica Bema i Wąska jest już przygotowana pod inwestycje, i inne ulice muszą poczekać....., 14:21, 10.04.2021


REKLAMA

do 567do 567

2 12

postaram się być obiektywny tylko ten błędów nie robi kto nic nie robi nigdy wcześniej nie była u żłobu więc nie poznała układów i machlojek a więc i nie ma kto ją wspierać uczy się na błędach ale stara się obudzić tę mieścinę z letargu ale widać że lepiej bezbłędnie nic nie robić do czego nas przez lata przyzwyczajono
14:53, 09.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BenBen

10 0

1. Stara sie- ale wszystko wychodzi odwrotnie. 2. Przypisuje sobie cudze osiągnięcia. 3. Jesli tak jak piszesz ona uwaza, ze trzeba wejsc w uklady i machlojki zeby zrobic "coś" to dlaczego malo tego ze startowała pod haslem walki z ukladem, potem rozbijala uklad a na koniec nie stworzyla nowego ukladu i nowych "machlojek"? 15:19, 09.04.2021


do 567do 567

5 0

Gaworzysz, że " nie ma kto ją wspierać "? A przecież niektórzy radni powiatowi ją wspierali to co już tego nie robią? A senator to przypadkiem jej nie spierał? Tak przynajmniej me się wydaje. 08:14, 10.04.2021


Do BenDo Ben

11 2

Stworzyła, ale chyba nieudolny 15:21, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysiekKrzysiek

11 1

No a to z Agniesią to nie był uklad na zasadzie szukaj na wszystkich haków a podpisze z Toba takie umowy i na takie kwoty, że bedziesz zadowolona? Publicznie pytam - to był UKŁAD czy NIEUDOLNOŚĆ??? 15:25, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MPŁMPŁ

3 0

Tak, musi poczekać....,

21:51, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krosniewiceskrosniewices

6 0

pani erdman a co pani na to zr kadrowa z mzgkim ma wyrok w sadzie karnym? wystarczy wziac wyciag z krk i sprawdzic. Zwalniacie ludzi lokalnych a autobus do klodawy bedsie musial jezdzic bo juz 10 wywalonychwywalonych z klodawy przyjeliscue a ona narobila szkody w klodawie i ja wywalili 19:39, 10.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

radnyradny

4 0

erdman na niczym sie nie zna zatudnia skazanych w komunalce i pajacuje do kamery eku24 ma pretensje do radnych ze nie chca doplacac do auobusu do klodawy 21:34, 10.04.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%