Zamknij

Prawie 11 tys. podpisów pod petycją przeciw likwidacji filii bibliotek pedagogicznych województwa łódzkiego

08:35, 20.01.2021 O.R Aktualizacja: 12:27, 22.01.2021
Skomentuj

Od 1 września b. r. Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie może zniknąć z mapy powiatu kutnowskiego! Urząd Marszałkowski w Łodzi zamierza zlikwidować wszystkie filie w województwie łódzkim (18!). Po ponad 60 latach pracy na rzecz środowiska przyjdzie nam się pożegnać. Pracownicy biblioteki wraz ze zbulwersowanymi tym faktem użytkownikami rozpoczęli walkę. Liczy się każdy podpis i każde życzliwe słowo w komentarzu pod petycją https://www.petycjeonline.com/petycja_przeciwko_likwidacji_filii_bibliotek_pedagogicznych_wojewodztwa_odzkiego#form

- Bardzo liczymy na wsparcie lokalnych mediów. Trudno nam uwierzyć, by tak pochopnie można było zlikwidować bibliotekę która działa ponad 60 lat, z której korzystało kilka pokoleń uczących się studentów, nauczycieli, rodziców chcących świadomie wychowywać swoje dzieci. Bibliotekę, która rocznie organizuje ponad 100 zajęć dla uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, prelekcje dla rodziców, organizuje po kilkanaście akcji promujących czytelnictwo, współpracując z większością szkół powiatowych i instytucji działających na rzecz edukacji - mówi Agnieszka Mikołajczyk, kierownik filii w Kutnie.

Głosy poparcia przeciw likwidacji Biblioteki Pedagogicznej zbierane są również bezpośrednio w bibliotece.

Petycja przeciw likwidacji Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie

My, użytkownicy Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie, jesteśmy głęboko zaniepokojeni planowaną likwidacją sieci bibliotek pedagogicznych w województwie łódzkim, w tym kutnowskiej filii. Filie PBW to jedyne biblioteki o charakterze naukowym, działające na terenie swoich powiatów które zapewniają darmowy dostęp do swych zasobów oraz usług szerokiej grupie użytkowników - mieszkańców całego powiatu. Korzystają z nich także osoby z niepełnosprawnościami, które mają utrudniony dostęp do zbiorów naukowych w dużych miastach, oddalonych od ich miejsca zamieszkania.

Filia w Kutnie od ponad 60 lat prowadzi różnorodną działalność edukacyjno-kulturalną: wystawy, konferencje, szkolenia dla nauczycieli, szkolne akcje i powiatowe konkursy czytelnicze, zajęcia dla dzieci i młodzieży, w tym o charakterze biblioterapeutycznym. W zajęciach corocznie uczestniczy ponad 100 grup uczniów.

Filia angażuje się w akcje ogólnopolskie i  związane ze środowiskiem lokalnym: Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Jak nie czytam, jak czytam, Odjazdowy Bibliotekarz i wiele innych. Filia w Kutnie organizuje szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy, wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w formie sieci współpracy i samokształcenia. Misją biblioteki jest bezpłatne wspieranie szeroko pojętego procesu edukacyjnego Filia w Kutnie posiada niemal pięćdziesiąt tysięcy zbiorów – książek i skompletowanych roczników czasopism, z których korzystają wszyscy zainteresowani edukacją. Od 10 lat w bibliotece organizowane są warsztaty dla seniorów, których ideą jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz podnoszenie świadomości na temat korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii w codziennym życiu.

W 2021 roku Filia w Kutnie miała realizować dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, które wygrały dzięki głosom 800 mieszkańców powiatu. Zakupiony sprzęt multimedialny, zestawy robotów i pomocy dydaktycznych miały służyć przez kilka lat mieszkańcom powiatu kutnowskiego. Biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko pracuje się z książką, ale w głównej mierze z drugim człowiekiem.

Dzięki nauczycielom bibliotekarzom, podejmowanym przez nich działaniom, otwartości wobec użytkowników i umiejętności dostosowania się do zachodzących zmian, filia w Kutnie jest ceniona w środowisku lokalnym oraz postrzegana jako miejsce przyjazne czytelnikom.

Nie zgadzamy się, by Biblioteka Pedagogiczne w Kutnie zniknęła z mapy województwa!

Protestujemy przeciw planom likwidacyjnym tej placówki!

AKCJA NA FACEBOOKU

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%