Zamknij
REKLAMA

Muzeum w Krośniewicach ma już 40 lat!

22:30, 06.12.2018 | Julita Szczepankiewicz
REKLAMA
Skomentuj
Sławomir Mikołajczyk pracownik Muzeum ze złotą odznakę Zasłużonego Działacza Związkowego i Sztuki fot. Julita Szczepankiewicz

Najstarsza tego typu instytucja w powiecie kutnowskim obchodziła we wtorek 4 grudnia swój jubileusz. Minęło 40 lat od momentu ofiarowania prywatnych zbiorów przez Jerzego Dunin-Borkowskiego słynnego kolekcjonera sztuki, muzeologa i farmaceuty społeczeństwu polskiemu. Obchody wpisały się w inne ważne wydarzenia 110. rocznicę urodzin twórcy prywatnego „Muzeum nad Apteką” (27 listopada) oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gromadzone przez patrona Muzeum patriotyczne pamiątki związane są z ważkimi dla Polaków i Polski wydarzeniami naszej narodowej historii.

Ten wyjątkowy jubileusz zgromadził nie tylko muzealników, ale również instytucje zaprzyjaźnione z instytucją, prywatnych kolekcjonerów i osoby interesujące się historią regionalną. Dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Ksenia Stasiak powitała przybyłych gości, wśród nich burmistrz Krośniewic Katarzynę Erdman, przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Kępistego, radnych Rady Miejskiej w Krośniewicach, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym Iwonę Kacę, sekretarza Kapituły Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego Bohdana Kowalczyka oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych współpracujących z instytucją. Przedstawiła zwięzły rys historyczny muzeum, podsumowując bogaty dorobek placówki. Na przestrzeni czterech dekad odbyło się wiele ważnych wydarzeń i uroczystości popularyzujących zbiory J. Dunin-Borkowskiego i idee kolekcjonerskie. Na stałe do kalendarza wpisały się obchody Nocy Muzeów, Europejskich Dni Dziedzictwa, a przede wszystkim Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów Polskich połączone z Targami Kolekcjonerskimi „na skrzyżowaniu”. Podczas corocznej imprezy, która odbyła się w tym roku po raz siedemnasty, wręczane są wybitnym kolekcjonerom insygnia Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. Muzeum jest mekką dla kolekcjonerów. W jego zbiorach znajduje się kilkadziesiąt tysięcy eksponatów gromadzonych pieczołowicie przez najbardziej rozpoznawalnego polskiego kolekcjonera. Jerzy Dunin-Borkowski został odznaczony wieloma nagrodami i honorowymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ksenia Stasiak podziękowała instytucjom i osobom, które wspierają działalność krośniewickiego muzeum, udzielając pomocy w organizacji różnego typu przedsięwzięć, funkcjonowaniu muzeum i wspierając finansowo. Wśród nich znalazły się: Rol-Głaz z Głaznowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa LW ,,Przyszłość” Krośniewice, Zakład Usług Komunalnych spółka z o.o. w Krośniewicach, Piekarnia Krośniewice Państwa Jeziorskich , Polfarmex S.A. Kutno, NZOZ ELMED w Krośniewicach, Bank Spółdzielczy w Krośniewicach i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Proszkownia Mleka w Krośniewicach. Podczas okolicznościowych wystąpień głos zabrał przewodniczący  Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki Jan Budkiewicz.

– W naszych szeregach jest bardzo wielu muzealników, których dopełnia grupa zgromadzona właśnie tutaj w krośniewickim muzeum. Cieszę się bardzo, że mogę z tej uroczystości wynieść dobre wspomnienia i dobre życzenia, które sobie państwo wzajemnie przekazali. Tę więź, która jest między tymi, którzy mieszkają, którzy się interesują i którzy są częstymi gośćmi muzeum. Tym bardziej cieszę się, że mam satysfakcję, że jestem dzisiaj z państwem na 40-lecie, ponieważ Federacja nasza, której mam zaszczyt przewodniczyć za parę miesięcy będzie obchodzić 100 lat. 100 lat ruchu związkowego wśród ludzi i instytucji kultury – dodał J. Budkiewicz.

Z tej okazji przewodniczący Federacji ZZPKiS wręczył Sławomirowi Mikołajczykowi pracownikowi Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach w dowód uznania złotą odznakę Zasłużonego Działacza Związkowego i Sztuki.

Gorące życzenia popłynęły również dla instytucji od dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego w Kutnie Magdaleny Konczarek, dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzeny Kozaneckiej-Zwierz z współpracownikiem Andrzejem Chmielewskim, dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorza Skrzyneckiego wraz z współpracownikami, prezesa Centralnego Łuku Turystycznego i członka zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej Jacka Ziółkowskiego, Doroty Nowaczyk – powiatowego koordynatora programu bookcrossingu, która złożyła również powinszowania w imieniu Kutnowskiego NSZZ „Solidarność" Region Ziemi Łódzkiej. Tak pięknego jubileuszu gratulowali obecnej dyrektor Muzeum przewodnicząca Rady Muzeum Bożena Gajewska wraz z członkami Andrzejem Boruckim starszym kustoszem Muzeum Zamek w Oporowie i dr. Wojciechem Ślusarczykiem kustoszem dyplomowanym Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz Ryszard Olczyk z Radomszczańskiego Klubu Kolekcjonerów.

Oto fragment wypowiedzi przewodniczącej Rady Muzeum Bożeny Gajewskiej, która podkreśliła znaczenie Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach w regionie.

– Na uznanie zasługuje wielokierunkowa aktywność instytucji, która przyciąga do siedziby zarówno młodzież jak i seniorów. Ogromnie cieszy, że właśnie tu co roku wręczane są wybitnym polskim kolekcjonerom pierścienie z dewizą „Digno amicitiae” ( łac. godny przyjaźni) – na wzór tych, które wręczał J. Dunin-Borkowski w latach 60-tych ówczesnym kolekcjonerom oraz za to, że muzeum staje się centrum kolekcjonerstwa polskiego. Niech ta rocznica będzie okazją do przekazania słów uznania wszystkim, którzy tworzyli wieloletnią tradycję instytucji i życzę jeszcze wielu osiągnięć w codziennych staraniach o powierzone dziedzictwo i jego upowszechnianie – podkreśliła B. Gajewska.

Po tej części programu odbyła się projekcja filmu „Nad apteką”, która przywołała wspomnienia związane z patronem Muzeum – Jerzym Dunin-Borkowskim. Następnie przed publicznością wystąpił Piotr Kowalczyk – solista Teatru Muzycznego od 2005 r., a towarzyszył mu dr Jarosław Domagała w roli akompaniatora. Pani Anna Dunin-Borkowska synowa J. Dunin-Borkowskiego wraz z córką Eweliną dokonały uroczystego otwarcia wystawy okolicznościowej „40/40”. Komisarz wystawy Piotr Bielicki pracownik Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach przedstawił zebranym zamysł, jaki przyświecał temu wernisażowi. W sali „Pod łukami” zebrano 40 zestawów muzealnych z kolekcji patrona Muzeum, które prezentują w zminimalizowanej formie przekrój kolekcjonerskiej pasji jego twórcy. Są to przedmioty niosące patriotyczne przesłanie, eksponaty prezentującą wysoką klasę artystyczną, lub rzeczy ważne dla patrona Muzeum i takie, które wiążą się z jakimiś interesującymi historiami.

Z okazji jubileuszu został wydany okolicznościowy katalog zawierający zbiór eksponatów udostępnionych podczas otwarcia wystawy „40/40”. Dodatkowo można zakupić długopisy i świece z logo Muzeum oraz okolicznościowymi nadrukami „40 lat Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego”, „Niepodległa 1918-2018”. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem. Jak na taki jubileusz nie obyło się bez tortu okolicznościowego. Był czas na pamiątkowe zdjęcia, wspomnienia i anegdoty związane z twórcą Muzeum oraz wpisy do księgi pamiątkowej.

(Julita Szczepankiewicz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Tomasz1Tomasz1

4 0

Brak starosty i przedstawicieli prezydium rady? Przypadek? 07:32, 08.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

e.u.e.u.

2 0

Pani Erdman to też już muzeum, takie prehistoryczne. 21:45, 08.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone