Prezes Towarzystwa Bożena Gajewska powitała gości i opowiedziała o społecznej zbiórce, z której środki posłużyły na odnowienie grobu Doktora.
Orkiestra Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie wykonała „Marsz Strażaków” . Bożena Gajewska przeczytała Wspomnienie o doktorze Antonim Troczewskim, a Angelika Iwoła wyrecytowała „Elegię ku czci zmarłego dr Troczewskiego” autorstwa E.S.K.A. zamieszczoną w 39 numerze Tygodnika Kutnowskiego z 30 września 1928 roku.
Z pogrzebu dr Antoniego Troczewskiego (Korespondencja własna – Łowiczanin nr 39 z 28 września 1928 r.)
Dnia 22 września 1928 roku zmarł w Kutnie doktór medycyny Antoni Troczewski.
Zmarł Człowiek o kryształowej duszy i niezłomnym charakterze.
Zmarł duch twórczy ziemi Kutnowskiej na rozmaitych polach pracy społecznej.
Zmarł wreszcie wielki i nieposzlakowany działacz polityczny obozu narodowego w powiecie Kutnowskim...
Uczcijmy więc pamięć Zmarłego ślubowaniem, że do ostatniego tchu i do ostatniej kropli krwi bronić będziemy tych zasad i tej Idei, jakie starał się wpoić w nas nieskazitelny Zmarły…
Jemu zaś życzymy, by ta Ziemia którą On tak serdecznie ukochał - była Mu lekką.
Pogrzeb ś. p. Dra Antoniego Troczewskiego odbył się w dniu 24 b. m. (września - przyp.red) w Kutnie przy nadzwyczaj wielkim udziale społeczeństwa. Ś.P. doktor Antoni Troczewski znany był nie tylko jako doskonały lekarz.
Jako młody lekarz przybył do Kutna i cały wolny czas od zajęć zawodowych poświęcał pracy społecznej, aż do ostatniej chwili. Jego inicjatywie i pracy zawdzięcza Kutno i okolica powstanie całego szeregu instytucyj, których był prezesem i czynnym pracownikiem Dla siebie nic nie żądał, lecz wszystko, co posiadał oddał narodowi, to też nic dziwnego, że pogrzeb Jego był wielką manifestacją narodową.
Ksiądz prałat poseł Nowakowski zaznaczył w swem przemówieniu, "że są trumny, którą nie są tylko własnością rodziny. ale i całego narodu", do takich zalicza trumnę ś. p. Troczewskiego, nie składa więc kondolencji rodzinie, ale sądzi, że pomimo śmierci fizycznej, praca i ideały ś. p. Dra Troczewskiego będą wzorem dla pozostałych i przyjdzie czas, że będą zrozumiane przez wszystkich.
Nad mogiłą przemawiał pierwszy Ks. Żelazowski z Łąkoszyna charakteryzując zmarłego nie tylko jako wzorowego patriotę, ale i doskonałego chrześcijanina-katolika, który całe życie poświęcając się pracy dla narodu, nie zapomniał i o Bogu. Przed śmiercią dwukrotnie się spowiadał i umierał jak prawdziwy chrześcijanin z wiarą w przyszłość i spokojnem sumieniem. Dla zmarłego dewizą było w najcięższych warunkach "pracuj, módl się i ufaj Bogu". Przemawiali jeszcze pp. senator Jabłonowski w Imieniu przyjaciół politycznych i Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego, b. sęnator Kiniorski w imieniu Towarzystwa Rolniczego, starosta Zbikowski w imieniu samorządu powiatowego, Dr Piasecki z Włocławka w imieniu Stowarzyszenia Lekarzy Państwa Polskiego, p. Bukajska w imieniu Narodowej Organizacji Kobiet, mecenas Wąsowski w imieniu przyjaciół i swojem, jako Jego najstarszy współpracownik, p. Dziedziczak w imieniu włościan pow. Kutnowskiego oraz p. poseł Fijałkowski w imieniu Obozu Młodych. W pogrzebie między innemi udział wzięli: pp. Roman Dmowski, poseł Staniszkis Witold, poseł Karol Wierczak oraz p. Dr Zaborowski w imieniu lekarzy warszawskich i p. Stanisław Grabiński w imieniu Centralnych Organizacji Rolniczych.
Cześć pamięci wielkiego Polaka i szlachetnego Obywatela!
Kobieka Konrad00:00, 00.00.0000
pomiedzy ks.Stanisławem i p.Wdowiakiem w strugach deszczu moknie czlowiek.Nikt nie przechyli parasola w jego stronęNa dodatek p.Wdowiak podpiera się zamknietym parasole.............
Dowojno Rajmund Stan00:00, 00.00.0000
I przed wojną dziennikarze pisali bez pomyślenia! "Zmarł wreszcie..."
Radlicz Bartosz00:00, 00.00.0000
Czy ktoś dopatrzył się w tłumie spadkobierców doktora Troczewskiego?
Brzychwa Ignacy00:00, 00.00.0000
Niewątpliwie "pamiętają" o Dotorze komucho-pissuarroWC , komucho-peło i esbeko-komuchy z szamba powiacikowej bylejakości , "wbijając" szpetalikowo coraz głębiej w otchłań zadłużenia i zwijania struktur Jego dzieła, WIELKIEGO CZŁOWIEKA I PATRIOTY !!!
Puza Anioł00:00, 00.00.0000
Do Ignacego Brzychwa
Ty chyba jakiś frustrat polityczny jesteś, może z poprzedniej kadencji?
W każdym wątku masz coś do powiedzenia:
Ignacy Brzychwa
A w tle "wirtuozi" upadłego i rozkradanego przybytku na czele z esbeko-sompieją , matołem chłop-otosiem , gula garbosią , tłuko-komucho-dybsiem , bezjaj-trawą , rusko-tersiem samo broną , flejo-bambaryłkom , no i oczywiście , niegdysiejszym poplecznikiem i współtowarzyszem "niedoli" ło-pzz-tu i "dohtorków" z ówczesnej peło , nijaki opuchnięty tadeo "kaznodzieja białoruski" !!!
Ot , ujawniła się w całej swej okazałości swołocz do rzucania ( po czasie , niestety) koła ratunkowego !
Gdzie , kuźwa !!!! byliście dotychczas politykierskie niemoty , nieudaczniki i zwykłe darmo..jady ?!??
Ignacy Brzychwa
Nie dziwimy się , że w tym zafajtanym niedoróbstwie i intelektualnym nieudacznictwie , nikt , kto madrzejszy i rozsądniejszy , nie chce brać udziału , bo niby z kim , a właście z czymś takim , bylejakim , pod każdym względem ?!!
Idź do UP lub poszukaj jakiejś roboty a nie zachwaszczasz portal.
Sokół Flawiusz00:00, 00.00.0000
Czy na uroczystośći była delegacja uczniow i nauczycieli z ZSZ 2 im. A.Troczewskiego? Bo nie moge ich nigdzie dopatrzec na zdjeciach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz