Zamknij

42. Regionalny Dzień Pszczelarza

Patrycja Nawrocka Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej 12:12, 21.07.2025 Aktualizacja: 14:45, 21.07.2025
Skomentuj Patrycja Nawrocka Patrycja Nawrocka

Trzecia niedziela lipca zgromadziła w licheńskim sanktuarium miłośników pszczół! Uroczystości rozpoczęły się już od rana. Na wewnętrznym parkingu przy licheńskiej bazylice można było obejrzeć różnorodny sprzęt pszczelarski, porozmawiać z doświadczonymi pszczelarzami oraz zaopatrzyć się w miody, świece woskowe oraz inne naturalne produkty pszczelego pochodzenia.

Tuż po godzinie 11:00 zaczął się formować uroczysty korowód. Na jego czele niesiono pszczeli rój zamknięty w przezroczystej skrzyni — symbol ciężkiej pracy i harmonii panującej w pszczelej społeczności. W barwnym pochodzie podążały 22 poczty sztandarowe, których u progu świątyni powitał i pobłogosławił kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC.

Centralnym punktem dnia była uroczysta Msza św. w licheńskiej bazylice sprawowana w intencji pszczelarzy oraz ich rodzin.

W homilii ks. Sławomir Homoncik MIC podjął refleksję nad tym, jak nasze życie może — podobnie jak miód — mieć słodki smak, jeśli jest owocem współpracy z wolą Boga:

– Warto się dziś zastanowić: czy to, co robię, jest moją pasją? Czy moje życie jest produktywne? Czy niesie coś, co ma słodki smak? Życie nabiera takiego smaku, gdy jest związane z wolą Pana Boga.

Kapłan wskazał również na Maryję jako tę, która uczy nas życia w zgodzie z własnym powołaniem, zaangażowania w to, co zostało nam powierzone, i odpowiedzialnego rozwijania otrzymanych talentów:

– Dzisiejsze Słowo pokazuje powołanie człowieka do tego, by wnosić w życie drugiego to, co dobre i piękne. Zajmowania takiej postawy w swoim życiu, która będzie oddawać chwałę Panu Bogu.

Organizatorem pielgrzymki był pan Roman Kowalak – prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, jak ważna jest odpowiedzialność człowieka za środowisko naturalne:

– Zadaniem pszczoły jest służba człowiekowi poprzez wspaniałe produkty, ale pod jednym warunkiem, że człowiek zadba o czyste środowisko naturalne – powiedział.

Dodał również, że przybycie do Lichenia ma głęboki, duchowy wymiar:

– Przyjechaliśmy tutaj po to, aby przedstawić Stwórcy nasze troski oraz radości, a także podzielić się tegorocznymi owocami naszych pasiek. To właśnie nie kto inny jak Stwórca powierzył nam bardzo trudne zadanie w czasach panującej chemii – opiekę nad tą maleńką, a jakże pracowitą pszczółką.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy pielgrzymki zostali zaproszeni do sali Całunu Turyńskiego, gdzie miała miejsce akademia z częścią artystyczną. Był to czas nie tylko świętowania i integracji środowiska pszczelarskiego, ale także okazja do refleksji nad rolą pszczół w świecie stworzonym przez Boga oraz odpowiedzialnością człowieka za dzieło stworzenia.

 

 

(Patrycja Nawrocka Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%