Zamknij

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski

08:31, 07.07.2025 Aktualizacja: 08:59, 07.07.2025
Skomentuj

W niedzielę, 6 lipca 2025 r., w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się uroczysta suma odpustowa o godz. 12:00 – najważniejszy moment dorocznego święta ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wśród licznych pielgrzymów znaleźli się uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich.

Liturgię rozpoczął kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC, witając pielgrzymów, duchowieństwo, poczty sztandarowe i przedstawicieli wspólnot lokalnych. Zwrócił uwagę, że odpust to szczególny dar duchowy – łaska otwartego nieba – która uzdalnia człowieka do pełnego zjednoczenia z Bogiem, o ile trwa on w łasce uświęcającej. Zachęcał do wyciszenia serca i otwartości na Boże działanie przez wstawiennictwo Maryi.

Bp Wiesław Szlachetka w homilii podkreślił duchową obecność Matki Bożej pod krzyżem i Jej nieustanną troskę o Kościół. – Maryja nigdy nie odwraca wzroku od człowieka cierpiącego. Jest Matką nadziei – także wtedy, gdy wszystko wydaje się już stracone – powiedział. Nawiązał do historii kultu maryjnego w Polsce, przypominając ślubowanie króla Jana Kazimierza w 1656 roku oraz koronację cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej w 1967 roku, której przewodniczył prymas Stefan Wyszyński. Przypomniał również, że Licheń to miejsce głęboko wpisane w duchową historię narodu – pełne modlitwy, łez i zawierzenia.

Kaznodzieja zaapelował o odnowienie osobistego zawierzenia Maryi – szczególnie w czasach społecznych napięć, przemocy i kryzysu jedności. Wspominając śp. bpa Romana Andrzejewskiego – wieloletniego duszpasterza rolników – przypomniał jego oddanie sprawom wsi i troskę o duchowy rozwój wspólnot lokalnych. W słowach pełnych wdzięczności mówił o znaczeniu sołtysów i osób zaangażowanych w życie społeczne jako „ludzi zasiewu dobra”.

W Eucharystii udział wzięły liczne delegacje rolników i przedstawicieli wspólnot wiejskich z całej Polski. Posługę muzyczną podczas Mszy św. pełnił Chór Bazyliki Licheńskiej Stabat Mater. Po Mszy św. uczestnicy liturgii wyruszyli w procesji eucharystycznej wokół bazyliki, a następnie odmówiono wspólnie modlitwę jubileuszową,.

Pielgrzymka sołtysów, obecna w tym dniu, ma swoją długą tradycję – zainicjowana została w 1990 roku przez senatora Ireneusza Niewiarowskiego. Rok później powstało Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Konińskiego, a w 1994 roku, właśnie w Licheniu, zawiązano Komitet Założycielski Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Od tamtej pory co roku w pierwszą niedzielę lipca przedstawiciele środowisk wiejskich gromadzą się w licheńskim sanktuarium, by modlić się za Ojczyznę, wspólnoty lokalne i własne rodziny, powierzając ich los Matce Bożej Licheńskiej.

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to uroczystość, która przypomniała o szczególnej obecności Maryi w licheńskim sanktuarium i o Jej matczynej trosce, którą otacza każdego, kto z wiarą i nadzieją przybywa do Jej Domu. To święto nie tylko połączyło w modlitwie wiernych, ale także umocniło w przekonaniu, że Maryja – jako Bolesna Królowa Polski – wciąż wskazuje drogę do Jezusa i pomaga nieść codzienny krzyż z ufnością i pokojem serca. Ten dzień był głębokim doświadczeniem wspólnoty, zawierzenia i duchowego umocnienia tysięcy pielgrzymów przybyłych do sanktuarium. To czas, w którym pielgrzymi wracają do domu umocnieni nadzieją, że „nie jesteśmy sami – mamy Matkę, która trwa z nami pod krzyżem życia”.

(Lucyna Jaronek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%