1 stycznia katolicy obchodzą uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. To jedno z świąt nakazanych, z obowiązkiem uczestnictwa we mszy świętej. Sprawdź pozostałe.
W pierwszym dniu nowego roku katolicy obchodzą uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych, a zarazem tzw. święto nakazane. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej.
Obowiązek ten można wypełnić również uczestnicząc we mszy wieczorem dnia poprzedzającego, czyli w wigilię uroczystości. Dodatkowo wierni powinni wstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych, takich jak sprzątanie czy zakupy.
1 stycznia nie tylko zamyka oktawę Bożego Narodzenia, ale również otwiera nowy rok liturgiczny. Obchodzona uroczystość podkreśla szczególną rolę Maryi jako Matki Bożej. W Kościele jest to czas refleksji nad początkiem nowego roku oraz nad duchową opieką Matki Bożej.
W Polsce lista świąt nakazanych jest określona przez Kodeks Prawa Kanonicznego i obejmuje dziewięć dni w roku.
To właśnie wskazany wcześniej 1 stycznia (Świętej Bożej Rodzicielki Maryi), a także 6 stycznia (Trzech Króli), 20 kwietnia (Wielkanoc), 1 czerwca (Wniebowstąpienie), 19 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 23 listopada (Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata) oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie).
Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej w każdą niedzielę.
jak to17:04, 31.12.2024
0 0
ale jak to Maryja jest matką Boga? to znaczy ze ona była pierwsza przed Bogiem -- to by znaczyło że chyba ona jest Bogiem a nie Bóg? o co tu chodzi moze ktoś wytłumaczyć?
aha a jak to jest że Jezus jest królem wszechswiata to znaczy że we wszechświecie panuje feudalizm czy jak? jest on monarchą absolutnym czy takim bardziej jak w W.Brytanii? 17:04, 31.12.2024