Zamknij
REKLAMA

Zamienimy złotówki na euro? Jarosław Kaczyński mówi wprost!

07.11, 08.08.2022 Źródło: Business Insider
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Polska w strefie euro - ten wątek wraca, co jakiś czas, ale politycy opcji rządzącej do zamiany własnej waluty na euro podchodzą sceptycznie. Szef PiS, Jarosław Kaczyński w ostatnim wywiadzie wskazał, że "waluta to jeden z atrybutów niepodległości". 

Polityk udzielił wywiadu tygodnikowi "Sieci", w którym mówił m.in. na temat waluty euro w Polsce. 

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenie nad Wisłą waluty obowiązującej w wielu krajach UE oznaczałoby "radykalne zubożenie Polaków, wielkie ich obrabowanie". Jego zdaniem to odbiłoby się na wzroście gospodarczym i kieszeniach Polaków. 

Prezes wskazywał, że wejściowy kurs waluty byłby ustalany nie na podstawie realnej siły nabywczej złotego, ale proporcji zbliżonych do kursu wymiany walutowej, a to "dwie różne sprawy". 

- Nasz wzrost gospodarczy się zatrzyma, przestaniemy gonić Zachód i Niemcy. Wprowadzenie waluty euro będzie miało taki skutek - wskazywał. 

W rozmowie powoływał się również na badania opinii publicznej. 

- Polacy nie chcą tej zmiany, rozumieją jej niezwykle bolesne konsekwencje, ale oni będą próbowali, bo muszą. Zgadzam się z Adamem Glapińskim, że to jedno z zadań, z którym przysłano tu Tuska - tłumaczył polityk. 

Tylko jeden z czterech warunków spełniony

Nie ma woli politycznej, by w Polsce szybko wprowadzić euro, ale, nie ma również szans proceduralnych. Jak stwierdziła niedawno Komisja Europejska, Polska nie spełnia jeszcze kryteriów przyjęcia. 

Polska spełnia jedno z kryteriów - kryterium finansów publicznych. Komisja Europejska wskazuje, że nasz kraj powinien spełnić jeszcze yterium stabilności cen, kursu walutowego oraz konwergencji długoterminowych stóp procentowych.

KE podkreśla również, że kraje kandydackie powinny również zapewnić, że przepisy krajowe są zgodnej z Traktatem i ze Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

rekinrekin

2 0

przestaniemy gonić Zachód i Niemcy przestaniemy gonić 🙂Afganistan i Mali 🙂🙂 10:55, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BilirBilir

3 0

Euro w Polsce ale po kaczych trupach wszak mamy lasy, drukarnie i farby i sami sobie dodrukujemy zł 11:21, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

essess

5 0

Ten człowiek żyje w świecie alzhaimera, niewiele wie o świecie, a tłum pislaków nieuków i złodziei go utrzymuje, a on myśli, że rządzi. 13:46, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŚwiatOczamiKaczkiŚwiatOczamiKaczki

3 0

Trzeba w Niemcowni po 3,0 zł nakupić Euro i sprzedać Kaczolandii. 20:30, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To pewneTo pewne

1 0

Kaczyński boi się euro bo to oznacza stabilizację rynku i koniec manipulowania biedą szkoda że Tusk nie wprowadził euro dzisiaj byli byśmi w innym świecie i na pewno nie rządził by PiS i jego fachowcy 07:00, 09.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EtmekEtmek

1 0

Zauroczenie Polaków faszyzującą katolicką prawicą mija ale na szczęście za rok wybory i koniec barachła 13:05, 09.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%