Zamknij

Oddasz butelkę, dostaniesz kasę! Jest wstępna data systemu kaucyjnego

07:00, 02.07.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

W okresie wczesnojesiennym ma być głosowany w parlamencie projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego. Opinia publiczna ma poznać ostateczną wersję projektu "w najbliższym czasie". 

Pierwszy projekt ustawy został opublikowany na początku roku. Konsultacje społeczne przyniosły jednak zmiany. 

- W pierwszej wersji projekt zakładał, że do ich przyjmowania będą zobligowane sklepy powyżej 100 metrów kwadratowych, ale metraż może ulec zmianie - mówi minister Jacek Ozdoba. 

Przepisami jak dodał, mają być objęte "wszystkie te opakowania, które są dziś zmorą, jeśli chodzi o śmiecenie miejsc publicznych". Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku. 

Ponadpartyjne poparcie

- Stworzenie takiego systemu jest dość kosztotwórcze i ciężkie logistycznie. Żeby stworzyć odpowiednie warunki, potrzebny jest czas - cytuje ozdobę Wirtualna Polska. 

Poseł wskazuje, że projekt ten generuje "bardzo duży entuzjazm ponad podziałami". 

System kaucyjny - jakie butelki obejmie? 

System kaucyjny ma obowiązywać na terenie całego kraju i być wygodny dla klientów. Nie będzie trzeba posiadać dowodu zakupu, paragonu, by zwrócić butelkę.

- System ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l - wskazuje Wirtualna Polska. 

Wysokość kaucji, jak zapowiada minister Ozdoba, ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Okopany urzędas Okopany urzędas

4 0

Ha!!! W Kutnie jeden z projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego z miażdżącą przewagą nad innymi projektami wygrał jako "Butelkomat". Za wrzucone plastikowe butelki można było uzyskać bonusy np. do kina, na aquapark, lodowisko itp. Ale odpowiedzialni za to urzędnicy z UM zdaje się zlali temat i chyba przyjęli taktykę tzw. przeczekania. Musiał się za to wreszcie wziąć obecny rząd i parlament, żeby samorządy zostały zobowiązane do takich rozwiązań. A można było wcześniej (jakieś dwa lata wstecz)? . Pewnie, że można było, gdyby nie... no właśnie co? Lenistwo? Ignorancja? Lekceważenie mieszkańców? A może niekompetencja? Jak mniemam, pytania te i wątpliwości pozostaną bez odpowiedzi, bo znając życie miejscy urzędnicy zatają się i taktycznie nie odpowiedzą merytorycznie wydając jakieś zdawkowe i zamydlające rzeczywistość komunikaty, oświadczenia typu "bla bla bla... " a sprawa przycichnie, ludzie zapomną, inne tematy itd. itp. Zapewniam, ze nie zapomną. I co jakiś czas przypomną. A bliżej wyborów samorządowych wręcz wypomną!!! 00:04, 03.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andiandi

2 0

Bo te urzędasy siedzą tam na 4 literach i nic nie robią, powinno zmniejszyć ich o połowę...w urzędzie byłem tylko raz, po wymianę dowodu osobistego
07:40, 03.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

loleklolek

1 0

EXTRA KASA dla władzy bo kaucję ma brać od każdej butelki ale punkty ich zwrotu reglamentowane 11:09, 03.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%