Zamknij

Płatne zwolnienie lekarskie nie dla wszystkich? Zmiany w L4 już blisko

08:35, 18.02.2021 Źródło: Portal ABC Zdrowie Aktualizacja: 12:55, 21.02.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com

Rząd chce walczyć z osobami symulującymi choroby i wyłudzającymi L4. Nowe przepisy mogą jednak dotknąć każdą pracującą osobę. 

Polski rząd pracuje nad zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych. 

- Celem projektu jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, a także usprawnienie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu.

Co proponuje rząd?

Największe zmiany dotkną naliczenie okresu zasiłkowego. Obecnie trwa on 182 dni, ale wystarczy wrócić na jeden dzień do pracy, by kolejnego znów wziąć kolejne zwolnienie. Tym razem na inną "chorobę". 

W projekcie znalazł się zapis mówiący o tym, że każda niezdolność do pracy spowodowana tą samą lub inną przyczyną, była liczona do jednego okresu zasiłkowego. To będzie oznaczać, że płatne zwolnienie będzie można wziąć przez 182 dni. 

Przepisy nie będą dotyczyły kobiet w ciąży, a także chorych na gruźlicę. W tych dwóch przypadkach limit będzie wynosił 270 dni. 

To jednak nie koniec proponowanych zmian w prawie. 

Rząd chciałby, ograniczyć nadużycia przy uzyskiwaniu L4 po utracie pracy. Dziś, każda osoba, która straci pracę, ma możliwość pobierania zasiłku chorobowego przez 182 dni. Po zmianach byłoby to tylko 91 dni. 

Zabieg ten pozwoliłby zaoszczędzić ZUS-owi nawet kilka miliardów złotych. 

Do wejścia w życie tych przepisów jest jednak daleka droga. To dopiero projekt, który musi przejść cały proces legislacyjny. Kiedy jednak ustawa wejdzie w życie o zasiłek chorobowy będzie zdecydowanie trudniej. 

(Źródło: Portal ABC Zdrowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%