Urząd Marszałkowski razem z samorządami uruchamia kolejne połączenia autobusowe do przystanków kolejowych. Są też środki dla pomysłowych rad osiedli i artystów promujących region. Duże wsparcie otrzymają rodziny w kryzysie, poradnia onkologiczna, odnowione zostaną obiekty sportowe.
Przedstawiciele 18 gmin, miast i powiatów z regionu podpisali z Urzędem Marszałkowskim listy intencyjne deklarując wspólne finansowanie przewozów autobusowych do przystanków Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To miasta Ozorków i Brzeziny, gminy Parzęczew, Jeżów, Rogów, Brzeziny, Andrespol, Koluszki, Tuszyn oraz powiaty zgierski, brzeziński, łódzki wschodni i skierniewicki.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w tym roku przeznaczy na funkcjonowanie 10 linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej niemal 15 mln złotych. Samorządy dołożą prawie 2 mln. Przypomnijmy, że w lipcu flota KKA powiększyła się o 13 dodatkowych busów, wystartowała też nowa linia z Rydzynek przez Tuszyn, Czarnocin i Wolbórkę do Będkowa.
To jest zupełna nowość skierowana do mieszkańców Łódzkiego. Pieniądze z budżetu województwa będą wspomagać działalność na osiedlach w Łodzi i całym regionie. Nowy program, który został przyjęty przez Zarząd Województwa Łódzkiego, zachęca mieszkańców miast do aktywności na swoim terenie. Rady osiedli w regionie będą mogły starać się o wsparcie planowanych wydarzeń. Dotacja wyniesie do 10 tys. złotych. Rady mogą zgłaszać się po dotacje do 6 sierpnia.
Malujesz? Rzeźbisz? Masz pomysł na ciekawy festiwal, a twoje pomysły mogą promować nasz region? Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił nabór na dotacje na promocję Łódzkiego związaną z realizacją działań o charakterze twórczym i artystycznym. Można pozyskać nawet 25 tysięcy złotych. O granty mogą się ubiegać ci, którzy aktywnie działają w obszarze kultury: pełnoletni mieszkańcy województwa, podmioty posiadające osobowość prawną lub grupy nieformalne posiadające reprezentanta do zaciągania zobowiązań. Wnioski można zgłaszać do 30 września. Ale uwaga! Trzeba je złożyć na minimum 60 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia. Pula to 120 tysięcy złotych.
Marszałek Joanna Skrzydlewska podpisała umowy na dofinansowanie 12 obiektów sportowych. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego poważny remont przejdzie miejscowa pływalnia, blasku nabierze również Hala Sportowa przy ul. Małachowskiego, obiekt na którym swoje mecze m.in. rozgrywają koszykarki i piłkarze halowi Widzewa Łódź.
Podpisanie umów miało miejsce hali lekkoatletycznej Sportowej Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie Łódzkim, bo obok znajduje się pływalnia, której zaplecze przejdzie kapitalny remont.
Wsparcie otrzymały też obiekty sportowe w Łasku, Kocierzewie Południowym, Koluszkach, Pabianicach, Złoczewie, Sieradzu, Głuchowie, Brzezinach, Sędziejowicach, Regnowie.
Nowy sprzęt, lepsze warunki dla pacjentów i jeszcze skuteczniejsza walka z nowotworami. Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Łodzi rozpoczyna ważną inwestycję, która wpłynie na jakość leczenia onkologicznego w całym regionie. Gruntowny remont czeka Oddział Chemioterapii Nowotworów wraz z Pododdziałem Chemioterapii Jednego Dnia. W odnowionych wnętrzach stanie nowoczesne wyposażenie i sprzęt, które pozwolą leczyć skuteczniej i zapewnić maksymalny komfort chorym. W przestrzeni sąsiadującej z Punktem Przyjęć Planowych Ośrodka Onkologicznego powstanie bezpieczna i komfortowa strefa pacjenta. Rozbudowana i zmodernizowana zostanie też pracownia PET - kluczowe narzędzie w diagnostyce nowotworów. Remont przejdzie również Zakład Teleradioterapii.
Inwestycja zakończy się w czerwcu przyszłego roku. Na realizację tego projektu Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Łodzi otrzymał 124 mln złotych z Krajowego Planu Odbudowy i ponad 16,5 mln z Urzędu Marszałkowskiego.
Nawet ponad 27 milionów złotych dofinansowania trafi do dwudziestu gmin i powiatów z całego regionu na projekty wspierające rodziny. Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził listę samorządów, do których powędrują pieniądze z Funduszy Europejskich. Dzięki temu już niebawem w wielu miejscach pojawi się profesjonalna pomoc dla rodzin w trudnej sytuacji – od wsparcia psychologicznego, przez pomoc prawną i asystentów rodzinnych, po nowe świetlice środowiskowe i mieszkania treningowe dla młodych dorosłych opuszczających pieczę zastępczą.
Wsparcie otrzymają też młodzi dorośli opuszczający pieczę zastępczą. Będą mogli skorzystać z mieszkań wspomaganych i treningowych oraz programów aktywizacji zawodowej. Ważną częścią programu są działania skierowane do osób dotkniętych przemocą.
Wyruszył Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Cykl zainaugurował w Inowłodzu koncert przebojów dużego ekranu i melodie ludowe z regionu łódzkiego. Stare pieśni z Dolnego Śląska zabrzmiały w Żarnowie. A co przed nami? Jeszcze w lipcu spotykamy się w Leszczynku koło Kutna (26.07, godz. 20) i w Paradyżu (27.07, godz. 19).