Zamknij

Na jakiej głębokości zawiesić pompę głębinową w studni?

20:14, 21.01.2022 | m
Skomentuj

Pompa głębinowa to specjalistyczne urządzenie do wody, które wymaga odpowiedniego montażu. Prawidłowa instalacja gwarantuje wieloletnią i niemal całkowicie bezobsługową pracę, a także bezproblemowy dostęp do pompy w sytuacji, kiedy niezbędne jest wykonanie jakichkolwiek prac serwisowych.

Jak dobrać pompę głębinową?

Do montażu pompy głębinowej można przystąpić dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że została odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania użytkowników na wodę oraz do rodzaju źródła wody.

Szczególnie ważne są warunki wodno-gruntowe, średnica pompy głębinowej, a także jej parametry. Warto przy tym pamiętać, że tylko odpowiednia moc silnika, wydajność urządzenia, a także wysokość podnoszenia cieczy mogą sprostać wszystkim oczekiwaniom użytkownika.

Jak zamontować pompę?

Pompy głębinowe to urządzenia, które należy montować w pionie. Szczególnie istotny jest fakt, że pompy nie można opuszczać na samo dno studni, ponieważ wtedy będzie zasysać spore ilości szkodliwych ciał stałych szlifujących, a w szczególności piasku. Jaka jest zatem odpowiednia odległość dolnej krawędzi silnika pompy głębinowej od dna studni? Taką wartość zawsze określa sam producent i podaje ją w instrukcji instalacji, jednak nie powinna być ona mniejsza niż 30 cm

Instalacja urządzenia powinna być poprowadzona na takiej głębokości, aby poziom lustra wody (ustalony podczas nieprzerwanego pompowania) znajdował się minimum 2 metry nad króćcem tłocznym pompy głębinowej. To najlepszy sposób na to, żeby ograniczyć ryzyko tak zwanego suchobiegu, oczywiście jeśli pompa nie została fabrycznie wyposażona w takie zabezpieczenie przez producenta.

Część inwestorów na etapie montażu pompy głębinowej sugeruje się poziomem lustra wody w stanie spoczynku. To błąd! Obligatoryjnie należy także sprawdzić, czy i w jakim stopniu poziom wody w studni obniża się w trakcie poboru. Jeśli źródło wody nie jest wystarczająco wydajne, warto kupić pompę głębinową, która charakteryzuje się odpowiednio dostosowaną wydajnością.

Kolejny, często popełniany, błąd to zakup zbyt mocnej pompy. Takie postępowanie może się skończyć awarią urządzenia, jeśli lustro wody obniży się gwałtownie. Jak w takim razie poradzić sobie ze zbyt niską wydajnością pompy? W takiej sytuacji można skorzystać ze zbiornika hydroforowego o odpowiednio dużej pojemności. W ten sposób w budynku nigdy nie zabraknie świeżej wody.

Pompę głębinową zawieszany zatem w studni na takiej głębokości, aby była ciągle zanurzona w wodzie, nawet w trakcie długotrwałego poboru. Warto przy tym uwzględnić fakt, że lustro wody może się okresowo podnosić lub obniżać. Jest to uzależnione między innymi od  aktualnej pory roku czy lokalnych warunków hydrologicznych.

Montaż pompy głębinowej bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być nieco kłopotliwy i na pewno czasochłonny. Potrzebujesz pomocy w instalacji swojego urządzenia? Odwiedź sklep WaterMark i zapytaj o pomoc ekspertów z zakresu instalacji wodociągowych opartych na własnym ujęciu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%