Zamknij
REKLAMA

Jak sprawdzić historię pojazdu po VINie?

18:04, 12.10.2021 | m
Skomentuj

Kiedy kupujemy samochodów używany, kluczowe jest sprawdzenie historii pojazdu, który nas interesuje. Niestety, nie zawsze jest to zadanie proste, zwłaszcza gdy samochód dopiero został sprowadzony do Polski. Dlatego znakomitym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest nie tylko zlecenie sprawdzenia stanu technicznego profesjonalistom, ale także zlecenie sprawdzenia historii pojazdu, powiązanej często ze sprawdzeniem VIN danego samochodu.

Czy sprawdzenie historii samochodu to jedynie weryfikacja numeru VIN?

Niekoniecznie, również inne aspekty mogą poinformować nas o historii danego samochodu. Jednym z nich jest zużycie, głównie wyposażenia samochodu. Warto obserwować jego zużycie, a następnie zastanowić się, czy samochód nie jest zużyty bardziej, niż wskazuje na to licznik przejechanych kilometrów – jeżeli tak jest, może to wskazywać na to, ze samochód miał cofany licznik.

Cofanie liczników w Polsce jest nie tylko nielegalne, ale również surowo karane, a karze może podlegać nie tylko osoba zlecająca proceder, ale również go wykonująca.

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN?

Zadanie jest naprawdę proste. Czasem jedyne, czego potrzebujemy, to właśnie numer VIN samochodu, zwany również numerem nadwozia. W niektórych przypadkach dobrze jednak wyposażyć się w dodatkowe informacje, które jednak podobnie jak numer VIN, coraz częściej umieszczane są w ogłoszeniach o sprzedaży samochodu – zaliczają się do nich data pierwszej rejestracji oraz obecne numery rejestracyjne samochodu. Dzięki tym danym będziemy mogli sprawdzić historię pojazdu, często nawet zupełnie za darmo, chociaż w niektórych przypadkach w ograniczonym zakresie.

Jak sprawdzić historię samochodu?

Kiedy posiadamy już wymienione powyżej informacje, należy odnaleźć platformę, która umożliwia sprawdzanie numerów VIN, a po nich — historii pojazdu. Jest ich naprawdę wiele, jednak należy wybierać je rozważnie. Istnieje bowiem opcja, że to, za co w jednym miejscu zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych, w innym… otrzymamy zupełnie za darmo. I takim przykładem jest platforma https://www.historiaszkod.pl. To właśnie tutaj możliwe jest sprawdzenie, z pomocą jedynie numeru VIN, czy samochód jest bezwypadkowy i bezkolizyjny, czy jednak kolizje i wypadki ma na swoim koncie. Najważniejsze jest jednak to, że można tego dokonać zupełnie za darmo.

Dopiero w momencie, gdy okaże się, ze samochód ma wypadki i/lub kolizje na swoim koncie, będziemy mogli dopłacić, a następnie dowiedzieć się o nich więcej – gdzie miały miejsce, kiedy, jak rozległe były czy ile wynosiła szkoda pojazdu. W niektórych przypadkach jest nawet szansa na zdjęcia samochodu tuż po wypadku. Dzięki temu dowiemy się, czy samochód miał na koncie małą stłuczkę, czy poważny wypadek, który niemal doprowadził do szkody całkowitej.

Gdzie szukać numeru VIN?

Numer VIN coraz częściej podawany jest w ogłoszeniach, jeżeli jednak go tam brakuje, nie bójmy się skontaktować ze sprzedającym w celu jego podania. Wszystko wynika z tego, że zdecydowanie lepiej zdecydować się na sprawdzenie historii pojazdu i numeru VIN przed dokonaniem oględzin samochodu. Zdobyte informacje można wtedy bezpośrednio zweryfikować u sprzedającego, jak i również dokonać oględzin samochodu właśnie pod ich kątem. Jeżeli dowiemy się, że dany fragment samochodu był uszkodzony, można dokładnie zawrócić uwagę na to, jak został on naprawiony.

Jeżeli chcemy zdobyć numer VIN podczas oględzin, również nie powinno być z tym problemu. Numer VIN podany jest w dowodzie rejestracyjnym, jednak jest on nabity również w kilku miejscach w samym samochodzie. Niestety, każdy z producentów może nabijać numer VIN tam, gdzie uzna za stosowne, przez co miejsca jego położenia różnią się w zależności od marki, modelu samochodu. Z tego powodu, przed oględzinami warto upewnić się, gdzie w danym modelu umiejscowiony jest numer VIN – na takie informacje łatwo trafić jednak w internecie.

Czy warto sprawdzać numer VIN i historię pojazdu?

Zdecydowanie tak. Zwłaszcza że można dokonać tego za darmo. Kluczem jest tutaj uczciwość sprzedających, a raczej jej częsty brak – samochody po poważnych wypadkach sprzedawane są jako samochody bezwypadkowe, liczniki cofane są o setki tysięcy kilometrów – aby tego uniknąć, należy sprawdzić historię danego samochodu. Łatwe, szybkie i nawet bezpłatne jest to w przypadku, gdy skorzystamy do tego z odpowiedniej platformy do rozkodowania numeru VIN.

Należy pamiętać, że VIN po rozkodowaniu dostarcza również wielu innych informacji, m.in. podstawowych informacji o pojeździe i jego wyposażeniu, ale także informacje o tym, czy samochód został zgłoszony jako kradziony.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%