Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać szary dywan do salonu?

18:18, 06.10.2021 | (.)
Skomentuj

Szare dywany są coraz częściej wybierane do bardzo różnorodnych pomieszczeń. Jak je jednak wybrać, na co zwracać uwagę podczas zakupu i czemu to właśnie dywany szare są tak poszukiwanym i chętnie wybieranym produktem?

Szary dywan – prostota, elegancja i praktyczność

Popularność szarych dywanów nie może dziwić. To kolor bardzo uniwersalny, który bardzo łatwo dopasować do różnych pomieszczeń, różnych stylów, różnych dekoracji. To po prostu opcja bezpieczna, która jest dość uniwersalna, i na pewno będzie łatwiej wpasować ją w wiele wnętrz, niż propozycje bardziej rzucające się w oczy.

Szarość jest również bardzo elegancka, ale nic nie stanie na przeszkodzie, by dywany w tym kolorze pojawiły się np. we wnętrzach boho. Dodatkowo kolor szary jest naprawdę bardzo praktyczny pod kątem potencjalnych ubrudzeń i zanieczyszczeń – nie będą one nadto widoczne, dzięki czemu będziemy skupiać się na tym, jak dobrze dywan się prezentuje, nie natomiast na ciągłym poszukiwaniu na nim kolejnych zabrudzeń, które na innych, jasnych kolorach pojawiają się tak szybko.

Popularność szarych dywanów

Popularność dywany w tym właśnie kolorze sprawia, że ich wybór w wielu sklepach jest naprawdę imponujący. Różnorodne tkaniny, wzory, rozmiary, ale również dopasowanie zarówno do salonu, jak i do pokoju dziecięcego – sprawia to, ze decydując się na szary dywan, mamy niemal pewność, że czeka na nas olbrzymi wybór, dzięki czemu na pewno uda się wybrać taki model, który pod wieloma aspektami będzie idealnie dopasowany do naszych realnych, czasem bardzo konkretnych, oczekiwań.

Z jakiego materiału powinien być wykonany dywan?

Jeżeli ma być to dywan wewnętrzny, najlepiej zdecydować się na materiały naturalne, takie jak wełna, bawełna czy nawet jedwab. Będzie to znakomite rozwiązanie, gdyż same materiały będą wytrzymałe, a chodzenie po samym dywany będzie naprawdę przyjemne. Jeżeli jednak poszukujemy dywanu zewnętrzne, wiele modeli będzie wykonanych z materiałów sztucznych – to jednak niezbędne, by były one wytrzymałe, odporne na słońce, ale również na opady deszczu. Wyjątkiem są nowości na rynku – to dywany, które w około 50% są wykonane z materiałów naturalnych, a pomimo tego spełniają wszystkie założenia, które muszą zostać spełnione właśnie przez dywany zewnętrzne.

Wysokość włosia – jakie włosie wybrać?

Włosie, zwane również runem, może być zarówno bardzo krótkie, jak i długie i pokaźne. Jeżeli szary dywan ma znaleźć swoje miejsce w salonie, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dywanu o niskim, krótkim włosiu. Są to rozwiązania praktyczne, łatwo się je czyści, a do tego nie będą się one deformować czy niszczyć od bardzo intensywnego użytkowania. To właśnie dywany z krótkim włosiem będą również idealnym wyborem dla osób z alergiami, również dlatego, że czyszczenie takich dywanów jest szybsze i prostsze.

W przypadku dywanów do sypialni, gdzie przebywamy stosunkowo niewielką ilość czasu w trakcie dnia, jak najbardziej można zdecydować się na dywany z długim włosiem. Czyszczenie ich jest trudniejsze i wymaga większej ilości czasu, jednak dla wielu osób chodzenie po dywanach typu shaggy jest skrajnie przyjemne.

Jak wybrać rozmiar dywanu?

Rozmiar dywanu często będzie uzależniony od tego, czego oczekujemy. Część osób będzie również decydowała się na kilka dywanów, inni wybiorą jeden duży dywan. Niezależnie jednak od naszych decyzji, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać.

Dywany obecnie to nie tylko dodatek praktyczny, ale również znakomita dekoracja. Z tego powodu konieczne jest, aby dywan wystawał spod mebli, pod którymi będzie się znajdował. Wielu specjalistów uważa, że dywan nie powinien wystawać mniej, niż przynajmniej 40 cm, dzięki czemu będzie on widoczny i będzie spełniał swoje dekoracyjne funkcje.

Dodatkowo dywany muszą być odsunięte od ścian, w których znajdują się drzwi. Aby nie przeszkadzał on w ich otwieraniu, musi być oddalony od takiej ściany o przynajmniej 90 cm.

Należy wybrać również odpowiedni dywan w przypadku, gdy ma on znajdować się np. po stołem. Wtedy należy wziąć pod uwagę nie tylko stół i krzesła, ale również odsuwanie tych ostatnich, w trakcie różnorodnych spotkań. Dlatego uważa się, że dywan powinien odstawać od stołu na przynajmniej 100 cm – wtedy nie będzie on problematyczny.

Jakość dywanu, który kupujemy

Dywany potrafią różnić się od siebie naprawdę diametralnie. Dlatego, gdy kupujemy dywan, koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Warto zwrócić uwagę, czy jest on wykonany ręcznie, czy w fabryce, oraz z jakich materiałów został on wykonany.

Zwracajmy również uwagę na gęstość runa, dzięki czemu – im gęstość większa – tym dywan będzie lepiej wyglądał, będzie się mniej zniekształcał i będzie prezentował się po prostu lepiej.

Czy szary dywan to odpowiednie rozwiązanie?

Jak najbardziej tak. Coraz większa ilość Polaków, zwłaszcza tych posiadających dość klasyczne wnętrza, poszukuje dywanów idealnie do nich dopasowanych. Jeżeli całość ma być spokojna, a przynajmniej taki ma być sam dywan, właśnie dywan w szarym kolorze sprawdzi się idealnie – może być on również znakomitą kontrą do bardziej wyróżniających się akcentów dekoracyjnych.

Dywany szare są szeroko dostępne, a sam kolor sprawi, że ich czyszczenie nie będzie potrzebne tak często, jak w przypadku dywanów bardzo jasnych. Łatwość łączenia z bardzo różnorodnymi dekoracjami, ale również kolorami czy to ścian, czy mebli sprawia, że zarówno klienci indywidualni samodzielnie projektujący wnętrz, a jak i profesjonalni projektanci, coraz częściej decydują się na wybór właśnie szarych dywanów. Sprawdzą się one też w różnorodnych pomieszczeniach, od korytarza, przez salon, na sypialni czy pokoju dziecięcym kończąc.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%