Zamknij

Jak zostać specjalistą UX?

13:21, 20.07.2021 (.) Aktualizacja: 13:22, 20.07.2021
Skomentuj

Czwarta rewolucja przemysłowa przyniosła powszechną digitalizację i cyfryzację. Wiele biznesów przeniosło się do sieci. Wzrost konkurencji i konieczności walki o zatrzymanie użytkownika na stronie zaowocowały popytem na usługi specjalistów dbających o to, aby produkty cyfrowe były intuicyjne i użyteczne. A to otworzyło drogę do powstania nowych zawodów takich jak specjalista UX. Czym się zajmuje osoba odpowiedzialna za user experience? Sprawdź i zobacz, czy to zawód dla Ciebie.

Kim jest specjalista UX?

Specjalista UX to osoba, która odpowiada za doświadczenie użytkownika w sieci (user experience). Do głównych obowiązków osoby piastującej to stanowisko należy projektowanie stron internetowych oraz produktów cyfrowych, aby były jak najbardziej użyteczne i atrakcyjne dla użytkowników. To osoba, która dba także o to, aby wdrożone rozwiązania zawierały jak najmniejszą liczbę błędów.

Praca specjalisty UX opiera się na testach i analizach użyteczności. Niezwykle istotną częścią pracy osoby na tym stanowisku są badania, dzięki którym jest w stanie określić, czy zaprojektowane przez niego rozwiązania spełniają oczekiwania użytkowników. Specjalista UX na co dzień korzysta z różnorodnych narzędzi pozwalających tworzyć makiety, projekty graficzne interfejsu użytkownika, programów śledzących zachowanie osób znajdujących się na stronie www, umożliwiających przeprowadzanie testów A/B i pozwalających na analizę webową.

Jak zdobyć umiejętności niezbędne w branży UX?

Mówi się, że specjalista UX to jeden z zawodów przyszłości. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o karierze w tej branży. Niektórzy zastanawiają się, skąd wziąć wiedzę niezbędną do rozpoczęcia pracy w zawodzie? Jednym ze sposobów są szkolenia UX organizowane przez specjalistów z branży. Kursy najczęściej są podzielone na kilka etapów przeznaczonych dla osób początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. W trakcie szkolenia kursanci poznają najważniejsze pojęcia wykorzystywane w pracy UX Designera. Ponadto uczą się planowania, implementacji i koordynacji narzędzi UX, a także definiowania KPI oraz pomiaru wpływu UX na wyniki finansowe i brandingowe. Kurs kończy się międzynarodowym egzaminem (pisemnym i ustnym) zwieńczonym otrzymaniem imiennego certyfikatu.

Większość kursów dla UX Designerów odbywa się w trybie zdalnym w kilku lub kilkunastoosobowych grupach. Dzięki temu mogą w nich wziąć udział osoby z dowolnego miejsca na świecie (pod warunkiem, że jest tam dostęp do internetu). To szansa dla osób, które na co dzień pracują w innych zawodach, ale myślą o przebranżowieniu i trudno byłoby im wygospodarować odpowiednią ilość czasu na udział w sesji stacjonarnej. Kursy są przeznaczone w szczególności dla Project Managerów, Product Managerów, Product Ownerów, Account Managerów, Brand Managerów, liderów i członków zespołów pracujących w zespołach projektowych.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%