Zamknij
REKLAMA

Pies pije dużo wody - czy to normalne?

06:10, 14.01.2021 | m
Skomentuj

Zazwyczaj właściciele czworonożnych przyjaciół nie zwracają uwagi na to, ile płynu spożywa zwierzę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nadmierne pragnienie rodzi pytania i wątpliwości. Nie bez powodu może martwić cię sytuacja, gdy twój pies pije dużo wody, ponieważ nadmierne pragnienie, nazywane polidypsją może sygnalizować rozwój niektórych chorób psów. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej: kiedy picie dużej ilości wody to normalna opcja, a kiedy warto odwiedzić weterynarza.

Pies pije dużo wody to normalne?

Organizm psa jest bardzo podobny w procesach biologicznych do organizmu ludzkiego. Aby prawidłowo funkcjonować, musisz stale otrzymywać pożywienie i napoje. Odwodnienie nie jest również obce psom, dlatego powinieneś zapoznać się z tematem niezbędnego spożycia płynów specjalnie dla czworonożnego zwierzaka. Wtedy zrozumiesz czy twój pies pije dużo wody czy te ilości mieszczą się w normie.

Określenie wymaganej ilości picia jest proste: pies wypija około 50 ml wody na 1 kg swojej wagi. Oznacza to, że czterokilogramowemu jamnikowi wystarczy szklanka wody dziennie, podczas gdy mastif ważący 60 kg potrzebuje trzech litrów płynu. Takie psy mają wysoki metabolizm, więc nadmierne spożycie płynów jest normalną opcją. Suki w okresie rui, ciąży i laktacji również piją więcej niż zwykle, wynika to z restrukturyzacji organizmu i większej utraty płynów podczas karmienia potomstwa.

Co trzeba wziąć pod uwagę, aby ustalić czy pies pije dużo wody?

Analizując ilość wody wypijanej przez psa, staraj się wziąć pod uwagę właściwości żywieniowe zwierzęcia, warunki klimatyczne, a także styl życia. Jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura a w domu nie ma klimatyzatora, może to wywołać nadmierne pragnienie. Często pies pije dużo wody, gdy jest karmiony kąskami z twojego stołu. Wszystkie pokarmy dla ludzi zawierają sól, której absolutnie nie wolno spożywać zwierzętom. Jeśli twój miłośnik kiełbasek dużo pije, przyczyną jest nadmiar soli.

Trzeba wyeliminować z diety zakazane pokarmy i zastąpić je zdrowymi przysmakami dla psów. Pozwoli to uratować psa przed polidypsją i zachować jego zdrowie - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Na szczególną uwagę zasługują czworonożne zwierzaki, które większość życia spędzają w ruchu.Takie rasy jak: jamnik, husky, malamute itp. Bardzo dużo się ruszają, uwielbiają aktywne zabawy, a także dużą aktywność fizyczną, dlatego zawsze taki pies pije dużo wody. Poruszające się zwierzęta szybciej tracą płyn, dlatego trzeba monitorować przestrzeganie schematu picia takich zwierząt.

Choroby wywołujące nadmierne pragnienie

Czasami sytuacja, gdy pies pije dużo wody jest objawem początku poważnej choroby. Nadmierne pragnienie towarzyszy takim dolegliwościom:

  • Onkologia. Rozwojowi nowotworów złośliwych często towarzyszą wypadanie włosów, zaburzenia apetytu i nadmierne pragnienie.
  • Choroby nerek. Jeśli zauważysz, że pies często ma ochotę oddać mocz, ale nie sika, podczas częstego picia istnieje ryzyko rozwoju choroby nerek.
  • Zatrucia. Różnorodne zatrucia, jedzenie złej jakości karmy może wywołać pragnienie. W ten sposób organizm usuwa toksyny. W przypadku zatrucia pies ma wymioty, zaburzenia stolca, osłabienie i gorączkę.
  • Cukrzyca. Starsze psy często borykają się z patologią, a głównym objawem choroby jest niekontrolowany apetyt, przy cukrzycy pies pije dużo wody.
  • Infekcje. Chorobom zakaźnym w większości przypadków towarzyszy gorączka, która wysusza błony śluzowe i powoduje nadmierne pragnienie.
  • Hiperkalcemia. W przypadku choroby trudno jest usunąć wapń z krwi. W efekcie pies traci apetyt, ma problemy ze stolcem i dużo pije.
  • Starość. Niestety starsze psy często cierpią na niewydolność narządów. Patologiom związanym z wiekiem towarzyszą wymioty ze zgniłym zapachem, apatia, utrata apetytu i ciężka polidypsja.

Jeżeli jesteś właścicielem czworonożnego przyjaciela ważne jest, abyś zrozumiał, że gdy pies pije dużo wody nie oznacza to niezależnej choroby. Nadmierne pragnienie należy rozpatrywać w połączeniu z innymi znakami ostrzegawczymi.

Zobacz także: https://zwierzaki.pl/siberian-husky

Jeśli zidentyfikowałeś kilka objawów z powyższej listy, jest to dobry powód, aby pokazać zwierzaka weterynarzowi, który zleci niezbędne badania. We wczesnych stadiach można wyleczyć prawie każdą patologię lub nauczyć się kontrolować stan psa w przypadku chorób przewlekłych.

Jak poić psa poza domem?

Jeśli regularnie odwiedzasz weterynarza, który wykluczy patologiczne przyczyny nadmiernego pragnienia, może okazać się, że twój pies pije dużo wody ze względu na aktywny tryb życia. W takim przypadku nie możesz ograniczać jego potrzeby nawodnienia. Oczywiście możesz napotykać szereg trudności: jak właściwie zorganizować schemat picia podczas podróży lub w przypadku długiej nieobecności w domu. Najprostszym rozwiązaniem jest zwykła miska. Takie naczynie jest tanie i dostępne w szerokiej gamie opcji. Jednak miska jest raczej niewygodna w transporcie, zwłaszcza, jeśli jesteś właścicielem dużego psa, który dużo pije.

Dodatkowo, stosowanie takiej metody ugaszenia pragnienia w samochodzie, będzie uciążliwe. Na rynku dostępne są specjalne zbiorniki do pojenia psów podczas podróży, a zasada ich działania jest prosta i wygodna. Dzięki temu pies zawsze ma dostęp do świeżej wody. Istnieją modele dla różnych objętości płynu, możesz wybrać ten, który pasuje do twojego zwierzaka. Woda to podstawa życia, dlatego wszyscy właściciele czworonożnych przyjaciół powinni w jak największym stopniu kontrolować reżim picia swojego pupila. Odpowiednia ilość płynu sprawi, że twój pies będzie aktywny i wesoły.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA