Zamknij
REKLAMA

Badanie szczelności budynku – czym jest Blower Door Test i kiedy warto się na niego zdecydować?

19:33, 30.03.2020 | (.)
Skomentuj

Ponosisz zbyt duże koszty ogrzewania swojego domu? Pojawia się w nim pleśń, wilgoć, a może niektóre z pomieszczeń są znacznie chłodniejsze od pozostałych? Jeżeli tak jest – może okazać się, że Twój dom posiada problemy ze szczelnością. Blower Door Test pomoże Ci je jednak zlokalizować, a następnie skutecznie się ich pozbyć!

Blower Door Test to tak naprawdę badanie szczelności naszego budynku za pomocą metody ciśnieniowej. W wybranych drzwiach lub oknach montowane są specjalne kurtyny, których zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego nadciśnienia lub podciśnienia – do wartości, która w danym przypadku umożliwi nam przeprowadzenie całego badania szczelności danego budynku.

Termocent - badania termowizyjne


Następnym etapem całego badania, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniego oprogramowania, jest dokonanie pomiarów różnicy ciśnień oraz jego zmian. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie strumienia całkowitego przecieku powietrza. Często, gdy przeprowadzany jest Blower Door Test, dodatkowo warto zdecydować się również na detekcję – pozwala ona na ukazanie nam wszystkich nieszczelności oraz przecieków powietrza w danym budynku, które niekoniecznie kontrolujemy, a które mogą wpływać na wspomniane już wcześniej problemy.

Dlaczego warto zdecydować się na Blower Door Test i kiedy warto to zrobić?

Badanie szczelności budynku nie jest stosowane jedynie wtedy, gdy pojawiają się problemy ze szczelnością, zimnem czy wilgocią. Często decydujemy się na nie już na etapie budowy naszego domu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach, gdy naszym celem jest budowa domu energooszczędnego czy pasywnego, gdzie nie tylko koszty ogrzewania mają być naprawdę niskie, ale również wymagania co do szczelności takich budynków są naprawdę bardzo restrykcyjne. Jeżeli więc zależy nam albo na budynku energooszczędnym, pasywnym czy takim o podwyższonej szczelności, będziemy musieli tę ostatnią sprawdzić za pomogą Blower Door Test już na etapie budowy.

Blower Door Test stosowany już równie oczywiście wtedy, gdy prowadzimy modernizację naszego domu, której zadaniem jest zwiększenie szczelności budynku. W takim wypadku badania musimy przeprowadzić zarówno przed, jak i po zakończeniu modernizacji. O ile badania przed są oczywistością – w końcu zazwyczaj nikt nie decyduje się na modernizację bez ich przeprowadzenia, o tyle warto sprawdzić efekty przeprowadzonych prac właśnie kolejnym badaniem. Jeżeli ekipa budowlana popełniła błędy, może się okazać, że prace modernizacyjne nie przyniosą oczekiwanych skutków, warto więc upewnić się, że całość prac modernizacyjnych została przeprowadzona w sposób prawidłowo oraz skuteczny.

Firmy decydują się na Blower Door Test, gdy chcą porównać konkretne budynki pod kątem szczelności. W takim przypadku wyniki testu mogą rzutować na to, na jakie budynki w dalszej kolejności będzie się decydować. Oczyścicie w takim celu Blower Door Test może być wykonywany również przez osoby prywatne, które decydują się najwcześniej na zakup konkretnego domu i chcą sprawdzić, który z nich jest po prostu szczelniejszy.

Kiedy wyniki testu mogą okazać się błędne i ile wynosi norma błędu pomiaru?

Może okazać się, że pomimo wykonania testu, jego wyniki nie będą prawidłowe lub na pewno miarodajne. Nie możemy liczyć na prawidłowe wyniki badania, jeżeli różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz naszego budynku (mierzona w warunkach, kiedy przepływ jest zerowy) wynosi 5 Pa. Sytuacja najczęściej ma miejsce wtedy, gdy badanie przeprowadzane jest podczas wietrznej pogody - z tego powodu, kiedy planujemy takie badanie, zawsze powinniśmy zapoznać się z prognozami pogody i zrezygnować z badania, gdy okaże się, że danego dnia wiatr ma być właśnie porywisty.

Problemy z wynikami, które opisujemy powyżej, pojawią się w momencie (lub mogą się pojawić), gdy szybkość wiatry będzie przekraczała 6 m/s, czyli około 21,6 km/h. Nie jest to więc niezwykle silny wiatr, na co warto zwrócić uwagę. Im będzie on jednak silniejszy, tym wynik może zostać bardziej zaburzony. Idealną opcją jest oczywiście zdecydowanie się na badanie wtedy, gdy pogoda będzie niemal bezwietrzna – warto o tym pamiętać podczas doboru terminu.

Nawet w przypadku wykonywania badania w odpowiednich warunkach, do tego sprzętem naprawdę dobrej jakości, badanie posiada pewien margines błędu, który wynosi około 5%. Taką różnicą nie powinniśmy się przejmować i jest ona jak najbardziej dopuszczalna.

Czy warto decydować się na badanie?

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Warto dbać o szczelność naszego budynku. To nie tylko gwarancja tego, że nie będziemy mieli problemów z wilgocią czy zimnem w konkretnych pomieszczeniach. Szczelny dom to również gwarancja tego, że opłaty wynikające z kosztów ogrzewania, które będziemy ponosić, będą po prostu niższe. Wykonanie badania oraz – jeżeli będzie taka konieczność – również modernizacji, to tak naprawdę inwestycja, która będzie się zwracać przez kolejne lata. Z tego również powodu warto decydować się na zakup lub budowę domu, które są szczelniejsze od pozostałych.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA