Zamknij

Jakie buty robocze wybrać dla pracowników?

11:31, 18.12.2019 (.) Aktualizacja: 11:41, 18.12.2019
Skomentuj Źródło zdjęcia: pixabay.com Źródło zdjęcia: pixabay.com

Buty robocze to podstawowy element wyposażenia BHP pracownika. Odpowiednio dobrane obuwie robocze chroni stopę nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także wodą, wysokimi lub niskimi temperaturami i niebezpiecznymi, żrącymi substancjami chemicznymi. W jakie buty robocze należy wyposażyć pracowników? Jak dobrać odpowiednie obuwie BHP do warunków pracy?

Rodzaje butów roboczych

Buty robocze dzielimy na trzy kategorie ze względu na zakres ochrony, jaki oferują:

  • Obuwie bezpieczne - S (ang. safety) posiada duże cechy ochronne. Buty tego rodzaju wyposażone są w podnoski wypełnione blachą, które chronią palce u stopy. Element ten wytrzymuje siłę nacisku równą min. 200 J i jest odporny na ściskanie z siłą min. 15 kN. Spełnia wymagania normy BHP: EN ISO 20345:2011.
  • Obuwie ochronne - P (ang. protective) posiada podnoski podnoski, które wytrzymują uderzenie z energią około 100 j oraz ochraniają również przed ściskaniem z siłą równą minimum 10 KN. Spełnia wymagania normy BHP: EN ISO 20346.
  • Obuwie zawodowe - O (ang. occupational) nie posiada podnosków. Z tego względu wykorzystywane jest w zakładach pracy, w których nie występuje zagrożenie zmiażdżenia stopy. Posiada jednak inne cechy ochronne. Spełnia wymagania normy BHP: EN ISO 20347:2012.

Obuwie BHP podzielić można również ze względu na konstrukcję modelu buta. Wyróżnić można:

  • typ „A” –obuwie posiadające niską cholewkę;
  • typ „B” – półbuty;
  • typ „C” – obuwie do połowy łydki;
  • typ „D” – obuwie do wysokości kolana;
  • typ „E” – obuwie powyżej wysokości kolana.


Obuwie robocze a czynniki zagrożenia

Obuwie robocze musi być dostosowane do specyfiki pracy oraz możliwych zagrożeń, na jakie narażony jest pracownik z miejscu pracy. Buty robocze mogą chronić przed czynnikami mechanicznymi (a więc niebezpieczeństwem uszkodzenia mechanicznego stopy), czynnikami biologicznymi, chemicznymi, termicznymi, prądem elektrycznych, powstawaniem oraz przeskakiwaniem ładunków elektrostatycznych (obuwie elektrostatyczne) czy czynnikami atmosferycznymi. Szczegółowe informacje o wymaganiach dotyczących obuwia do pracy budowlanej znaleźć można w artykule "Odzież ochronna na budowę - 5 rzeczy, które potrzebujesz".

Każda para butów roboczych musi być odpowiednio i czytelnie oznakowana. Producent powinien dostarczyć wyczerpujące informacje na temat charakterystyki obuwia i jego cech.

Materiał butów BHP a specyfika miejsca pracy

Wybierając obuwie BHP dla pracowników warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są buty robocze. Wpływa on na cechy i właściwości ochronne obuwia. Buty robocze wykonywane są z materiałów naturalnych i syntetycznych. Który model najlepiej wybrać?

Do najczęściej wykorzystywanych w produkcji obuwia roboczego materiałów syntetycznych należą mikrowłókna (na przykład mikrofibra) oraz materiały siateczkowe z mikro kanalikami wentylującymi wnętrze. Natomiast najpopularniejszym materiałem naturalnym jest skóra bydlęca licowana. Materiał ten charakteryzuje się wysoką oddychalnością oraz miękkością, zapewniającą wygodę podczas pracy. Obuwie zimowe bywa często wyłożone wewnętrznym ociepleniem ze sztucznego futerka BOA. Wysokiej jakości obuwie robocze dla kobiet i mężczyzn oferuje sklep internetowy glovex.com.pl.

Niezwykle ważny w kontekście jakości, skuteczności i wygody obuwia BHP jest również materiał, z którego wykonana została podeszwa. Najczęściej używane są obecnie tworzywa sztuczne, takie jak poliuretan czy kauczuk nitrylowy. Cechuje jest wysoka izolacja cieplna i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%