Zamknij

Co oznaczają najbardziej popularne sentencje prawnicze?

07:31, 01.05.2019 (.) Aktualizacja: 07:31, 01.05.2019
Skomentuj

Bardzo często pojawiają  się one w przypadku lekcji z wiedzy o społeczeństwie. Dodatkowo spotkasz się z nimi bardzo często przy okazji rozmowy z prawnikiem. Sentencji łacińskich jest bardzo dużo, jednak z reguły słyszy się tylko te najbardziej typowe i oklepane. Czy aby na pewno wiesz, co dokładnie oznaczają?

Prawo nie działa wstecz – Lex retro non agit

W tym przypadku sentencja odnosi się do wyroku. Rozpatrywanie sprawy jest prowadzone zgodnie z literą prawa, która obowiązywała w czasie zajścia zdarzenia. W tym celu nie może być stosowane prawo w wersji znowelizowanej. Przykładowo złodziej kradnie towar ze sklepu 1 września. Nazajutrz dochodzi do zmiany prawa, jednak czyn będzie oceniany zgodnie z prawem, które obowiązywało w dniu popełnienia wykroczenia, czyli 1 września. Bez względu na to, kiedy pójdziesz do urzędu lub do sądu, twoja sprawa musi zostać załatwiona zgodnie z prawem obowiązującym w czasie zajścia. W ten sposób obywatele mają gwarancję trwałości swoich praw.

Twarde prawo, ale prawo – Dura lex, sed lex

Tłumaczenie tej łacińskiej myśli prawniczej oddaje już cały sens. Oznacza to, że bez względu na to jakie prawo panuje w danym państwie, jesteś zobowiązany do jego przestrzegania i podlegasz pod nie tak samo, jak każdy inny. Odniesienie do słowa “dura”, czyli twarde jest bardzo łatwe. Nawiązuje to przede wszystkim do bezwzględności. Nie nieważne, co było motywem danego wykroczenia. Jeśli ktoś popełnił zabójstwo na skutek silnych emocji lub zaburzenia, nie zmienia to faktu, że jest to w dalszym ciągu to samo przestępstwo. Zabójca zawsze będzie zabójcą, a złodziej złodziejem. Przyda nam się znajomość prawa karnego, albo prawo rodzinne  https://pbkb-adwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-rodzinne/  w zależności od rodzaju sytuacji.

Jeden świadek to żaden świadek  - Testis unus, testis nullus

Sentencja mówi o tym, że jeden świadek nie jest wystarczający, aby potwierdzić dane przestępstwo. W przeciwnym wypadku byłaby możliwość łatwego manipulowania wykroczeniem i podstawianiem fikcyjnych świadków. Dlatego jeśli chcesz cokolwiek udowodnić, powinieneś mieć więcej niż jednego uczestnika danego wydarzenia.

Kto nie zaprzecza, ten się przyznaje – Qui non negat, fatetur

Kolejna sentencja o bardzo logicznym przekazie. Jeśli dana osoba nie ma żadnej linii obrony, oznacza to, że dopuściła się popełnienia zbrodni. Jeśli ktoś nie wytacza kontrargumentów świadczy to o zgodzie.

Znajomość sentencji prawniczych pozwala przede wszystkim na pojęcie podstawowych zasad, które są drogowskazem w sądowej logice. Bardzo często są one łatwe do zrozumienia. Jednym wysiłkiem, jakiego należy się podjąć, jest zapamiętanie polskiego tłumaczenia łacińskich sentencji. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%