Zamknij
REKLAMA

Jak montować gabiony? Porady i wskazówki

16.11, 22.11.2022 . Aktualizacja: 16.13, 22.11.2022
Skomentuj

Solidne ogrodzenie posesji to podstawowy element zabezpieczenia domu. Dlatego też przy jego wyborze, warto postawić na sprawdzone i funkcjonalne rozwiązanie, które będzie jednocześnie zapewniać ciekawą estetykę. Kosze gabionowe są bez wątpienia jednym z takich właśnie rozwiązań. Dowiedzmy się na ich temat więcej i sprawdźmy jak montować gabiony. 

Ogrodzenie gabionowe — co to jest?

Gabiony to nic innego, jak duże kosze, które wypełnia się kruszywem. Są bardzo masywne i wyjątkowo trwałe, w związku z czym dawniej używano ich głównie do wzmacniania nasypów czy też skarp. Obecnie jednak kosz gabionowy wypełniony kamieniami stał się niezwykle popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrodzenia — w tym także domów jednorodzinnych. Ogrodzenia gabionowe wyglądają bardzo nowocześnie i jednocześnie naturalnie. Doskonale wtapiają się w krajobraz i nie przytłaczają swym wyglądem estetyki samego domu. 

Jak montować gabiony? Krok po kroku 

Jak montować gabiony, by wyglądały świetnie i odpowiednio pełniły swoją funkcję ochronną? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Dlatego też  najlepiej, aby montaż gabionów pozostał w rękach specjalistów. W całym tym zadaniu potrzebna jest bowiem fachowa wiedza, odpowiednie narzędzie oraz oczywiście doświadczenie. Dzięki temu cały proces będzie szybki, a efekt zadowalający. 

Proces montażu gabionów składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest równie ważny i dopiero poprawne przeprowadzenie ich wszystkich gwarantuje poprawne wykonanie ogrodzenia gabionowego. Pierwszym z nich jest przygotowanie podłoża. Musi być stabilne i równe, dlatego też często wykorzystuje się w tym celu wylewkę betonową. Dopiero gdy będzie dobrze wypoziomowane i utwardzone, można przejść do kolejnego, jakim jest montaż słupów stabilizujących oraz  mocowanie kosza gabionowego na każdym z nich. W tym celu wykorzystuje się specjalne łączniki. 

Ostatnim etapem montażu koszy gabionowych, jest zasypywanie kosza kruszywem. Sposób przeprowadzania tej czynności zależny jest przede wszystkim od rodzaju kamienia, wybranego do wypełnienia. Kamienie te różnią się między sobą kształtem i wielkością — te większe najczęściej się układa, mniejsze zaś wsypuje do wnętrza kosza. 

Wiemy już, jak montować gabiony. Ale czy w ogóle warto robić? Oczywiście, że tak! Takie ogrodzenia mają wiele zalet. Do najważniejszych zaliczymy przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałość i odporność na działanie czynników pogodowych i mechanicznych. Gabiony gwarantują też wysoki poziom bezpieczeństwa i ochronę prywatności. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%